28 листопада в історії Києва: касетний скандал та визнання Голодомору геноцидом українців

28 листопада в історії Києва: касетний скандал та визнання Голодомору геноцидом українців Георгій Гонгадзе. Фото: reporters.media

Початок касетного скандалу з "плівками Мельниченка", визнання Голодомору геноцидом українців та дні народження відомих митців — "ТиКиїв" продовжує знайомити тебе з історією нашого улюбленого міста.

Які ще пам'ятні події відбулися у Києві 28 листопада та хто з відомих киян народився в цей день — читай далі.

Пам'ятні події у Києві 28 листопада

  • 2000 рік — Початок касетного скандалу. Лідер Соціалістичної партії Олександр Мороз публічно заявив, що володіє секретними записами розмов президента Леоніда Кучми та високопоставлених урядовців, які доводять причетність голови держави до вбивства зниклого за кілька місяців до того журналіста Георгія Гонгадзе. В той же день Мороз оприлюднив ці записи — так звані "плівки Мельниченка". Влада відкинула усі звинувачення у причетності до загибелі Гонгадзе та намагалася зам'яти конфлікт, проте він набув розголосу по всій країні та спричинив масові акції протестів з вимогами імпічменту президента. Тимчасова слідча комісія Ради ухвалила рішення вимагати від Генпрокурора порушити кримінальну справу проти Кучми на основі цих плівок та інших зібраних доказів. Проте розслідування справи просувалося вкрай повільно та навмисне затягувалось. Врешті у грудні 2011-го суд постановив припинити справу проти Кучми та відхилив записи Мельниченка як докази.
  • 2006 рік — Верховна Рада визнала Голодомор актом геноциду проти українського народу. У цей день був ухвалений закон "Про Голодомор 1932–1933 років в Україні", який трактує події 1932–1933 років як геноцид українського народу. Рішення ухвалили 233 голосами. При цьому від проросійської Партії регіонів за нього проголосували тільки два депутати, а Фракція комуністів не голосувала у повному складі. Станом на листопад 2023 року Голодомор 1932–1933 років офіційно визнали геноцидом українського народу понад 30 країн. Серед іншого, відповідну резолюцію у грудні 2022 року підтримав Європарламент. А у жовтні цього року Парламентська асамблея Ради Європи ухвалила резолюцію на підтримку України і її перемоги у війні з росією, яка також містить рекомендацію про визнання Голодомору актом геноциду.
Визнання Голодомору геноцидом українців
Фото: holodomormuseum.org.ua

Відомі кияни, які народилися 28 листопада

  • Зінаїда Тулуб (1890-1964 рр.) —  письменниця, поетеса та перекладачка. Починала свою кар'єру у літературі як поетеса, друкувала вірші у газетах та журналах. Також перекладала іноземні твори, зокрема — одну з частин "Старшої Едди". Найвизначніший твір Тулуб — історичний роман-дилогія "Людолови", у якому письменниця відтворила життя українського народу за часів гетьмана Петра Сагайдачного. Ще один її відомий роман — "В степу безкраїм за Уралом", про життя Тараса Шевченка на засланні. Також писала кіносценарії, п'єси, перекладала російською твори українських та французьких письменників. У 1937 році Тулуб вперше заарештували за звинуваченням у контрреволюційній діяльності та засудили на 10 років ув'язнення з конфіскацією усього майна. У 1947 році вона вийшла на волю, була вислана в Алма-Атинську область, де працювала шкільним бібліотекарем. У 1956 році Військова колегія Верховного суду СРСР скасувала вирок проти неї "за відсутністю складу злочину". Активну участь у реабілітації Тулуб взяли письменники Максим Рильський, Леонід Смілянський, Іван Кологойда. Після вона повернулася до Києва. Померла в Ірпінському будинку творчості та була похована на Байковому кладовищі.
Зенаїда Тулуб
Фото: ЦДАМЛМ України 
  • Євгенія Дембська (1920 р.н.) — акторка театру і кіно, Народна артистка України. У 1940–1945 роках працювала солісткою Київського театру малих форм (під час окупації Києва — "Кляйн кунст театр"). Виступала разом з Михайлом Водяним як солістка Львівської філармонії, була однією із засновників Львівського театру музичної комедії. Разом із цим театром у 1953 році переїхала до Одеси й всі наступні роки (і до тепер) є провідною солісткою Одеського академічного театру музичної комедії ім. М. Водяного. У театрі зіграла близько 200 ролей у таких виставах, оперетах та мюзиклах як "Кажан", "Циганський барон", "За двома зайцями", "Мадемуазель Нітуш", "Моя чарівна леді", "Скрипаль на даху", "Кабаре" та інших.
Євгенія Дембська
Фото: wikipedia.org
  • Юрій Терещенко (1955 р.н.) — кінорежисер-документаліст, викладач. У 1982–1993 роках працював асистентом режисера та режисером на студії "Укркінохроніка". За цей час зняв як автор-режисер близько 20 стрічок. Був художнім керівником курсу телерепортерів у КДІТМ ім. І. К. Карпенка-Карого та завідувачем кафедри режисури телебачення Інституту кіно і телебачення Університету культури і мистецтв. У 1998–2001 роках очолював Міжнародний студентський фестиваль аудіовізуальних мистецтв FAST-FEST WEEKEND. Серед його робіт: "Богдан Ступка. Львівські хроніки", "Любов небесна", "Вічний хрест", "Роксолани 21 сторіччя", "Пейзаж після мору" та інші документальні фільми. Був відзначений орденом "За заслуги" та орденом "Святого Рівноапостольного князя Володимира Великого".
Юрій Терещенко
Фото: facebook.com/MaYuTer 

Що відзначають 27 листопада

В Україні святкують День працівника системи фінансового моніторингу. Мета цього професійного свята — відзначити внесок фахівців фінансового моніторингу у сфері запобігання та протидії відмиванню незаконних доходів, фінансуванні тероризму та фінансуванні розповсюдження зброї масового знищення. Робота цих фахівців передбачає ретельну перевірку фінансової діяльності для запобігання незаконним фінансовим оборудкам, які можуть підірвати економічну та політичну стабільність України та її міжнародне партнерство. День був затверджений 28 листопада 2020 року указом президента Володимира Зеленського.

Також 28 листопада відзначають Всесвітній день милосердя. Свято було створене індійським поетом, журналістом і активістом Прітішем Нанді, щоб змусити людей замислитись над цінністю життя, спонукати їх робити добрі справи та зміцнювати зв'язки між собою. Перше святкування відбулося у 2012 році в Мумбаї у присутності Далай Лами, де той наголосив на необхідності "універсальної відповідальності", яка виходить за межі взаємодії між людьми і охоплює всі форми життя. 

День Червоної планети відзначають у пам'ять про запуск на Марс космічного зонда Mariner4 28 листопада 1964 року. Завдяки цьому апарату людство вперше побачило Червону планету зблизька. Цей день слугує нагадуванням про прогрес, досягнутий у дослідженні космосу, і про природну цікавість, яка спонукає людей дізнаватися більше про інші планети. Космічні ентузіасти у День Червоної планети беруть участь у спостереженні за зірками та у заходах, пов'язаних з Марсом.

Про те, на яку погоду слід очікувати жителям Києва та області, читай у прогнозі від "ТиКиїв". 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Роман Любка Дереша став переможцем Премії книжкових блогерів - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Роман Любка Дереша став переможцем Премії книжкових блогерів

На Київщині розквітли тюльпани з Нідерландів: фото - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

На Київщині розквітли тюльпани з Нідерландів: фото

Студенти з урбаністами перевірили КНУБА на доступність та запропонували, як зробити його безбар'єрним - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Студенти з урбаністами перевірили КНУБА на доступність та запропонували, як зробити його безбар'єрним

Київська школа економіки купила гольф-центр на Оболоні: його перетворять на кампус та відкриють територію для всіх - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Київська школа економіки купила гольф-центр на Оболоні: його перетворять на кампус та відкриють територію для всіх

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації