3 березня в історії Києва: скасування кріпацтва і відкриття однієї з найбільших бібліотек України

3 березня в історії Києва: скасування кріпацтва і відкриття однієї з найбільших бібліотек України "Читання Маніфесту 1861 року". Художник – Г. Мясоєдов

"ТиКиїв" знайомить тебе з історією нашого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився в цей день та які цікаві події відбулися у столиці в минулому.

3 березня запам'яталося скасуванням кріпосного права. Також цього дня в Києві відкрили міську публічну бібліотеку.

3 березня у столиці народилися і відомі особистості, зокрема, історик Яків Шульгин, письменниця Марія Косян, художник Ернест Котков та інші.

Детальніше про цей день в історії читай нижче.

Пам'ятні події в Києві 3 березня

  • 1861 рік — імператор Олександр II підписав маніфест про скасування кріпацтва у Російській імперії, до складу якої тоді входив і Київ. Цей документ приніс свободу 22,5 млн кріпаків. Землі поміщиків передали сільським громадам, які розділили їх порівну серед жителів.
  • 1866 рік — відкриття Київської міської публічної бібліотеки (нині — Національна бібліотека України імені Ярослава Мудрого). На сьогодні це одна з найбільших і найстаріших бібліотек України.
Фото: вікіпедія
  • 1981 рік — у Києві під час відрядження помер 39-річний популярний радянський актор Олег Даль. Його знайшли мертвим у готельному номері. Офіційною причиною смерті назвали інфаркт.

Відомі кияни, які народилися 3 березня

  • Яків Шульгин (1851-1911 рр.) — історик, педагог, громадсько-культурний діяч. Був співробітником організації української інтелігенції в Києві "Стара громада", викладав у київських і одеських гімназіях, працював у часописі "Киевская старина" і видавництві "Вік". Серед учнів Якова Шульгина в Першій київській гімназії, де він викладав російську словесність, були письменники Михайло Булгаков та Костянтин Паустовський. Яків Шульгин був членом-засновником, і в перші роки секретарем, Українського наукового товариства в Києві. Автор праць з історії Лівобережної України XVII-XVIII століть. У виданні "Записки Наукового товариства імені Шевченка" була надрукована його історична розвідка "Україна після 1654 р.". На основі раніше невикористаних джерел написав історію Коліївщини "Очерк Колиивщины по неизданным и изданным документам 1768 и ближайших годов".
Фото: вікіпедія
  • Ернест Котков (1931-2012 рр.) — художник-графік, шістдесятник, член Національної спілки художників України. Є автором мозаїк в інтер'єрах Київського річкового вокзалу (у співавторстві з Валерієм Ламахом та Іваном Литовченком) та термінала аеропорту "Бориспіль" (у співавторстві з Валерієм Ламахом та Іваном Литовченком), мозаїки "Симфонія праці" на фасаді будинку по просп. Берестейський, 21 (у співавторстві з Валерієм Ламахом). Також є автором серії з трьох монументів, що знаходяться на Троєщині: "В пам'ять жертвам Чорнобиля", "Водограй" і "Букет" (у пам'ять про Володимира Висоцького). Був одним з авторів оформлення станції метро "Либідська". 
Фото: вікіпедія
  • Віталій Карпенко (нар. 1941 р.) — журналіст, науковець, письменник, громадський діяч. Автор 32 книг та підручників. Серед найвідоміших: "Кінбурнська коса", "Подорож на острови", "Крізь шторми", "Глибокий фарватер", "Тут біля самого моря…", "Парламент зсередини". Також є автором підручників "Публіцистика незалежної України", "Інформаційна політика та безпека", "Редакторська справа: проблеми майстерності", "Журналістика: основи професійної комунікації", "Майбутнє за нами".
Фото: Енциклопедія сучасної України
  • Уляна Письменна (нар. 1979 р.) — письменниця, поетеса, викладачка. Авторка книги оповідань для дітей дошкільного віку "Малючок та його друзі", віршованої дитячої книги "Хто такі Чемнята і Нечеми? Секрети чемності та міцної дружби", дитячої книги "Бюро винаходів Цукінька". Також є авторкою "Пригод літачка Віндрі" — віршованих історій бортового журналу авіакомпанії Windrose.
Фото: фейсбук Уляни Письменної
  • Олександр Михайлик (нар. 1987 р.) — краєзнавець, києвознавець, дослідник історії, церковної, громадської та промислової архітектури України. Перші києвознавчі розвідки Олександра Михайлика були опубліковані у 2006 році в районній газеті Солом'янського району "Солом'янка" — стаття "Звідки пішла Олександрівська Слобідка". На сьогодні він є автором ряду публікацій, присвячених маловідомим сторінкам історії та архітектури Києва. Учасник радіопередач "Подорожник", "Мій Київ", "Пункт призначення" та телепрограм "Прогулянки містом", "Київські історії". Засновник фейсбук-групи "Водяні, парові, вітряні млини України та інших країв". Проводить онлайн та живі лекції за сприяння громади Протасового яру, здійснює краєзнавчі подорожі Київщиною та іншими регіонами України. Серед друкованих праць Олександра Михайлика: "Втрачені споруди Києва (1992-2016)", "Старовинні храми Київщини", "Святині Землі Чорнобильської", "Невідоме Лівобережжя 1960-1980-ті", "Старовинні храми міст і містечок Житомирщини".
Фото: вікіпедія
  • Марія Косян (нар. 1992 р.) — письменниця. Авторка роману-антиутопії "Коли у місті N дощить", психологічних оповідань "Спрага", "Трійця" та "Чорні цитрини".
Фото: фейсбук Марії Косян
  • Святослав Силенко (нар. 1994 р.) — музикант, мультиінструменталіст, кобзар, композитор, актор, мандрівник, засновник і лідер гурту SVIATOSLAV. Під час навчання в університеті захопився мандрами автостопом і до початку пандемії коронавірусу щороку мандрував Європою, де кобзарював на вулицях міст і місцевих фестивалях. Під час крайньої мандрівки у 2019 році почав вести текстовий блог у фейсбуці під назвою #шлях_широкий. У 2020 році офіційно презентував свій сольний folk gothic metal проєкт SVIATOSLAV з піснею "Святий Вечір", музичне відео до якої зняли без залучення професійних операторів, а лише за допомоги друзів музиканта. Згодом вийшов кліп до пісні "Пам'ятаю", режисером якого став сам Святослав. Був актором у виставі "Наталка Полтавка" в театрі імені Івана Франка. Брав участь у Помаранчевій революції та Революції Гідності.
Фото: фейсбук Святослава Силенка

Що відзначають 3 березня

3 березня відзначають Всесвітній день слуху. Головна мета цього дня — привернути увагу людства до вушних захворювань та необхідності їхньої завчасної профілактики.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

В Українському Домі відкриється виставка "ПроЗорі", присвячена культовим київським художникам - 412x412
Афіша

Вероніка Киреєва

В Українському Домі відкриється виставка "ПроЗорі", присвячена культовим київським художникам

У Києві розгорнули пункт підтримки постраждалих від російського обстрілу: адреса - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

У Києві розгорнули пункт підтримки постраждалих від російського обстрілу: адреса

Центральний палац одружень було пошкоджено внаслідок російської атаки - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Центральний палац одружень було пошкоджено внаслідок російської атаки

Стала відома нова дата бою-реваншу між Олександром Усиком та Даніелем Дюбуа - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

Стала відома нова дата бою-реваншу між Олександром Усиком та Даніелем Дюбуа

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації