3 січня в історії Києва: підготовка до Акту Злуки та дипломатичні стосунки з США

3 січня в історії Києва: підготовка до Акту Злуки та дипломатичні стосунки з США Джордж Буш-старший та Леонід Кравчук. Фото: Barry Thumma

Схвалення постанови про об'єднання ЗУНР і УНР та початок дипломатичних відносин з США — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 3 січня у столиці або були з нею пов'язані.

Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.

 Пам'ятні події у Києві 3 січня

  • 1919 рік — Українська Національна Рада Західно-Української Народної Республіки схвалила постанову про з'єднання з Українською Народною Республікою у Києві. Перед цим, 1 грудня 1918 року, між УНР і ЗУНР був укладений передвступний договір про подальше об'єднання двох республік в єдину державу. 3 січня 1919-го Українська Національна Рада ЗУНР ратифікував його і направила делегацію на чолі з Левом Бачинським для ведення переговорів з урядом УНР. Результатом цих домовленостей стало проголошення Акта Злуки та створення єдиної української держави 22 січня.
Карта об'єднаної Української держави
Карта територій, на які претендувала об'єднана Українська держава
  • 1992 рік — Україна встановила дипломатичні стосунки з США. Точкою відліку українсько-американських відносин можна вважати промову президента США Джорджа Буша у серпні 1991 року у Києві, в якій він висловився за збереження СРСР. В історію ця промова увійшла під назвою Chicken Kyiv ("котлета по-київськи"), оскільки в англійській мові слово "chicken" має переносне значення "боягуз". Держдепартамент США у той період дотримувався "московоцентричної тенденції", але частина впливових американських політиків все ж виступала за визнання державної незалежності України. Врешті, 26 грудня 1991 року США визнали Україну як незалежну державу, а 3 січня 1992-го були встановлені дипломатичні відносини між країнами. У травні того ж року перший президент України Леонід Кравчук здійснив візит до США, де підписав низку документів, зокрема політичну декларацію та меморандум про взаєморозуміння між урядами України та США. 
Відносини України та США
Меморіал жертвам Голодомору у Вашингтоні біля будівлі Конгресу. Фото: Blake Patterson

Відомі кияни, які народилися 3 січня

  • Іван Селезньов (1856-1936 рр.) — живописець, представник академізму.  Початкову освіту здобув у Першій київській гімназії, далі навчався в Імператорській академії мистецтв у Санкт-Петербурзі, за час навчання був не раз відзначений за майстерність. У 1883-1886 роки жив у Європі, де удосконалював свою майстерність. У 1886 році повернувся до Києва та почав викладати малювання, пізніше очолив Київське художнє училище. Писав картини на історичні та побутові теми, портрети, пейзажі і натюрморти, зокрема: "Князь Дмитрій Юрійович у летаргічному сні", "Останній акорд", "В Помпеї", "Портрет Олі Терещенко" тощо. Був одним з організаторів Київського товариства релігійного живопису, разом зі своїми учнями брав участь у відновленні фресок XII століття у Кирилівській церкві. У 1897 році виконав образи для іконостаса Покровської церкви на Солом'янці. Також виконав дві композиції "Стрітення" і "Хрещення" у Софіївському соборі. Похований на Байковому кладовищі.
Іван Селезньов
Іван Селезньов, автопортрет
  • Єва Будницька (1917-1994 рр.) – поетеса, перекладачка. Розпочала свою творчість у 1950-х роках, коли працювала у проєктному інституті "Діпроцивільпромбуд". Перші вірші написала у 1953 році, а від 1959-го друкувалася в періодичних виданнях. Випустила такі поетичні збірки: "Вулиця першого кохання", "Весна чи осінь", "Кам'яна троянда", "Спалахи", "Зелений острів", "Червень", "Світлиця" та інші. Перекладала твори російських і єврейських письменників. На тексти Будницької українські композитори Оскар Сандлер, Марія Завалишина, Михайло Жербін та інші написали низку пісень і романсів.
Єва Будницька
Фото: esu.com.ua
  • Валентин Щербачов (1946 р.н.) – спортивний журналіст, засновник "Національного реєстру рекордів України", співзасновник Асоціації спортивних журналістів України. Почав працювати журналістом наприкінці 1960-х: був кореспондентом, редактором спортивних передач, спортивним коментатором, ведучім, продюсером на телебаченні та радіо. Зокрема, у 1990-ті був автором та ведучим програм "Валентин Щербачов представляє", "Делікатес-шоу", "Подвійний удар братів Кличко".  З 1996 до 2021 — ведучий авторських програм Національної, Київської регіональної ТРК та мультимедійної студії "Толока".  Автор незвичайного досягнення — 33 години поспіль вів спортивну телепрограму. Провів 48  експедиції у Гімалаї під прапором України й навіть організовував там спортивні турніри. У грудні 2013 року приєднався до учасників Революції Гідності. З 2014 року — волонтер, спеціалізується на реабілітації поранених через фізичну активність.
Валентин Щербачов
Фото: wikipedia.org

Що відзначають 3 січня

Шанувальники "Володаря перснів" та  "Гобіта" по всьому світу відзначають День Д.Р.Р. Толкіна. Саме 3 січня 1892 року народився Джон Рональд Руел Толкін, "батько" неймовірно багатого на події та персонажів світу Середзем’я. Толкін вважається одним із фундаторів жанру високого фентезі, а його епічна трилогія "Володаря перснів" – взірцем цього жанру та одним з найкращих літературних творів усіх часів.

Також 3 січня — День народження соломинки для коктейлів. Вважається, що першу штучну соломинку з паперу винайшов американець Марвін Стоун 3 січня 1888 року. А Джозеф Фрідман удосконалив конструкцію, додавши невеличку гофровану ділянку, яка дозволяла згинати соломинку. З часом такі трубочки почали робити здебільшого з пластику, але через масове виробництво та свою одноразовість соломинки стали джерелом забруднення навколишнього середовища. Тож, в останні роки, повернулась мода на паперові соломинки.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації