3 січня в історії Києва: підготовка до Акту Злуки та дипломатичні стосунки з США

Схвалення постанови про об'єднання ЗУНР і УНР та початок дипломатичних відносин з США — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 3 січня у столиці або були з нею пов'язані.
Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.
Пам'ятні події у Києві 3 січня
- 1919 рік — Українська Національна Рада Західно-Української Народної Республіки схвалила постанову про з'єднання з Українською Народною Республікою у Києві. Перед цим, 1 грудня 1918 року, між УНР і ЗУНР був укладений передвступний договір про подальше об'єднання двох республік в єдину державу. 3 січня 1919-го Українська Національна Рада ЗУНР ратифікував його і направила делегацію на чолі з Левом Бачинським для ведення переговорів з урядом УНР. Результатом цих домовленостей стало проголошення Акта Злуки та створення єдиної української держави 22 січня.

- 1992 рік — Україна встановила дипломатичні стосунки з США. Точкою відліку українсько-американських відносин можна вважати промову президента США Джорджа Буша у серпні 1991 року у Києві, в якій він висловився за збереження СРСР. В історію ця промова увійшла під назвою Chicken Kyiv ("котлета по-київськи"), оскільки в англійській мові слово "chicken" має переносне значення "боягуз". Держдепартамент США у той період дотримувався "московоцентричної тенденції", але частина впливових американських політиків все ж виступала за визнання державної незалежності України. Врешті, 26 грудня 1991 року США визнали Україну як незалежну державу, а 3 січня 1992-го були встановлені дипломатичні відносини між країнами. У травні того ж року перший президент України Леонід Кравчук здійснив візит до США, де підписав низку документів, зокрема політичну декларацію та меморандум про взаєморозуміння між урядами України та США.

Відомі кияни, які народилися 3 січня
- Іван Селезньов (1856-1936 рр.) — живописець, представник академізму. Початкову освіту здобув у Першій київській гімназії, далі навчався в Імператорській академії мистецтв у Санкт-Петербурзі, за час навчання був не раз відзначений за майстерність. У 1883-1886 роки жив у Європі, де удосконалював свою майстерність. У 1886 році повернувся до Києва та почав викладати малювання, пізніше очолив Київське художнє училище. Писав картини на історичні та побутові теми, портрети, пейзажі і натюрморти, зокрема: "Князь Дмитрій Юрійович у летаргічному сні", "Останній акорд", "В Помпеї", "Портрет Олі Терещенко" тощо. Був одним з організаторів Київського товариства релігійного живопису, разом зі своїми учнями брав участь у відновленні фресок XII століття у Кирилівській церкві. У 1897 році виконав образи для іконостаса Покровської церкви на Солом'янці. Також виконав дві композиції "Стрітення" і "Хрещення" у Софіївському соборі. Похований на Байковому кладовищі.

- Єва Будницька (1917-1994 рр.) – поетеса, перекладачка. Розпочала свою творчість у 1950-х роках, коли працювала у проєктному інституті "Діпроцивільпромбуд". Перші вірші написала у 1953 році, а від 1959-го друкувалася в періодичних виданнях. Випустила такі поетичні збірки: "Вулиця першого кохання", "Весна чи осінь", "Кам'яна троянда", "Спалахи", "Зелений острів", "Червень", "Світлиця" та інші. Перекладала твори російських і єврейських письменників. На тексти Будницької українські композитори Оскар Сандлер, Марія Завалишина, Михайло Жербін та інші написали низку пісень і романсів.

- Валентин Щербачов (1946 р.н.) – спортивний журналіст, засновник "Національного реєстру рекордів України", співзасновник Асоціації спортивних журналістів України. Почав працювати журналістом наприкінці 1960-х: був кореспондентом, редактором спортивних передач, спортивним коментатором, ведучім, продюсером на телебаченні та радіо. Зокрема, у 1990-ті був автором та ведучим програм "Валентин Щербачов представляє", "Делікатес-шоу", "Подвійний удар братів Кличко". З 1996 до 2021 — ведучий авторських програм Національної, Київської регіональної ТРК та мультимедійної студії "Толока". Автор незвичайного досягнення — 33 години поспіль вів спортивну телепрограму. Провів 48 експедиції у Гімалаї під прапором України й навіть організовував там спортивні турніри. У грудні 2013 року приєднався до учасників Революції Гідності. З 2014 року — волонтер, спеціалізується на реабілітації поранених через фізичну активність.

Що відзначають 3 січня
Шанувальники "Володаря перснів" та "Гобіта" по всьому світу відзначають День Д.Р.Р. Толкіна. Саме 3 січня 1892 року народився Джон Рональд Руел Толкін, "батько" неймовірно багатого на події та персонажів світу Середзем’я. Толкін вважається одним із фундаторів жанру високого фентезі, а його епічна трилогія "Володаря перснів" – взірцем цього жанру та одним з найкращих літературних творів усіх часів.
Також 3 січня — День народження соломинки для коктейлів. Вважається, що першу штучну соломинку з паперу винайшов американець Марвін Стоун 3 січня 1888 року. А Джозеф Фрідман удосконалив конструкцію, додавши невеличку гофровану ділянку, яка дозволяла згинати соломинку. З часом такі трубочки почали робити здебільшого з пластику, але через масове виробництво та свою одноразовість соломинки стали джерелом забруднення навколишнього середовища. Тож, в останні роки, повернулась мода на паперові соломинки.