31 грудня в історії Києва: відкриття трьох станцій метро, переддень Нового року та Маланка
Відкриття трьох перших станцій на зеленій гілці столичного метро, дні народження майстрині живопису та відомих музикантів — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 31 грудня у столиці або були з нею пов'язані.
Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.
Пам'ятні події у Києві 31 грудня
- 1989 рік — відкрили перші три станції зеленої гілки київського метро — "Золоті ворота", "Палац спорту" та "Мечникова" (сучасна назва "Кловська"). Першою станцією зеленої лінії вважається "Золоті ворота", яка зараз є одним із символів київського метро та періодично потрапляє до списків найкрасивіших станцій підземки у світі. Оформили станцію геть нехарактерно для радянських часів, оздобивши її мозаїками із зображенням давньоруських князів та храмів і жовтою цеглою. А в архітектурі використали арки та склепіння, також характерні для культових споруд Київської Русі. Цікаво, що спочатку по першій ділянці зеленої гілки протяжністю 1,9 км курсували два поїзди у човниковому режимі. А з березня 1990 року через низький пасажиропотік залишили лише один поїзд. Ситуація змінилась після відкриття наступної ділянки до "Видубичів".
Відомі кияни, які народилися 31 грудня
- Зоя Одайник-Самойленко (1924-2002 рр.) — художниця, майстриня живопису. У роки Другої світової війни пройшла через німецький концтабір "Равенсбрюк". У 1950-х закінчила Київський державний художній інститут та почала писати картини. Найбільш відомі її роботи: "Червоні маки", "В'їзд у Київ", "Розмова у купе поїзда", "Шахи", "Дівчата. Полтавщина", "Черемшина", "Автопортрет", "Дзвіночки", "Український натюрморт", "В саду". Твори художниці розміщені у багатьох музеях України, приватних колекціях та у галереях Британії, Японії, Канади, Китаю, Італії й США.
- Віталій Калініченко (1984 р.н.) — фронтмен і засновник гурту "Веремій", волонтер, громадський діяч, підприємець. Восени 2002 року створив рок-гурт "Веремій", на початку нульових у колективу формувався свій унікальний стиль, близький до фолк-року та фолк-металу. З часом склад гурту розширився, а музичний стиль продовжував еволюціонував. Паралельно з музичною кар'єрою Калініченко веде підприємницьку діяльність у сфері ІТ. Також бере активну участь у громадській діяльності, культурно-просвітницьких заходах, акціях тощо. З 2006 року формує так звані вечори повстанської пісні, які відбувались спочатку у стінах КНУ ім. Шевченка, а потім — у Києво-Могилянської академії. Від початку повномасштабної війни займається волонтерством, а у 2023 році став до лав Збройних Сил України.
- Kyivstoner (1991 р.н.) — відеоблогер та репер, колишній учасник проєкту "Гриби". Справжнє ім'я Альберт Васильєв. Невеличкі гумористичні відео почав робити ще під час навчання у США, а потім створив YouTube-канал "Бюджетный Гай Ричи", де публікував свої скетчі та монологи. Відео містили абсурдні сюжети та багато ненормативної лексики. Після п'яти з половиною років у США повернувся до Києва та став частиною проєкту "Гриби". Створював для гурту свої фірмові скетчі, які були частиною кліпів та стали однією з "фішок" проєкту. У лютому 2017 року Kyivstoner покинув "Гриби" та почав сольну кар'єру, і вже у березні випустив дебютний альбом "Хайпаголик". Певний час співпрацював з російськими артистами (зокрема, з репером Баста), але після початку повномасштабної війни заявив, що розірвав з ними зв'язки. Зараз живе у США.
Що відзначають 31 грудня
Звісно ж, головна подія цієї дати — переддень Нового року. У цей день українці готуються зустрічати наступний рік, готують святкову вечерю та збираються за столом, щоб провести "старий рік". У мирний час зустріч Нового року супроводжується яскравими святкуваннями, концертами, феєрверками, вечірками, походами у гості до друзів та іншими веселощами. Але через війну вже другий рік поспіль в Україні відзначають цей день набагато скромніше і без масових святкових заходів. До речі, Новий рік 2024 припадає на ніч з неділі на понеділок.
Також у переддень Нового року в Україні тепер відзначають свято Маланки або Щедрий вечір. За новоюліанським календарем це церковне свято, що має дохристиянські корені, тепер припадає саме на 31 грудня. На Маланку прийнято "водити козу", влаштовувати театралізоване дійство з перевдяганням у різноманітних персонажів, щедрувати, посівати, спалювати дідуха, влаштовувати дівочі ворожіння та, звичайно ж, застілля з обов'язковою щедрою кутею. Загалом у різних регіонах України є безліч місцевих традицій, пов'язаних зі Щедрим вечором.