31 січня в історії Києва: заснування кіностудії науково-популярних фільмів і народження бургомістра столиці
"ТиКиїв" знайомить тебе з історією нашого улюбленого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився в цей день та які цікаві події відбулися у столиці в минулому.
31 січня запам'яталося створенням Київської кіностудії науково-популярних фільмів, яку пізніше перейменували в Київнаукфільм.
31 січня у столиці народилися й відомі особистості, зокрема, бургомістр Києва Антон Лакерда, полковник Армії УНР Дмитро Переверзів та скульптор Олексій Золотарьов.
Детальніше про цей день в історії читай нижче.
Пам'ятні події в Києві 31 січня
- 1941 рік — створено Київську кіностудію науково-популярних фільмів. З 1954 року вона перейменована в Київнаукфільм. Сьогодні кіностудія розділена на 2 компанії: Укранімафільм, що виробляє анімаційні фільми, та Національну кінематеку України, яка спеціалізується на документальних та наукових стрічках.
Відомі кияни, які народилися 31 січня
- Антон (Антоній) Лакерда (1779-1857 рр.) — київський купець, ратсгер, бургомістр Києва. Походив з багатої купецької родини. Його сім'я мала садиби на Подолі, крамниці в Гостиному дворі, хутір з млином на річці Сирець. З 1817 року Антон Лакерда займався комерцією, також служив ратсгером — членом адміністративно-судової колегії Київського магістрату. У 1820, 1829-1831 роках обіймав посаду київського бургомістра — фактичного заступника війта, голови судової колегії.
- Дмитро Переверзів (1868-1928 рр.) — полковник Армії УНР. У грудні 1917 року частини під командуванням Переверзіва обороняли Чернігів від більшовицьких військ Муравйова. У 1918-1919 роках перебував на посаді начальника постачання 1-ї Запорізької бригади 1-ї Запорізької дивізії Армії УНР, в 1920 році був командиром бригади в 1-й Запорізькій стрілецькій дивізії. З 1923 року жив в еміграції у Кракові, працював на важких фізичних роботах.
- Олексій Золотарьов (ZOLOTAR) (нар. 1985 р.) — скульптор, співзасновник творчої резиденції Radius, член Національної спілки художників України. Є співзасновником і учасником художньої групи GAZ, яка заявила про себе яскравими мистецькими акціями, спрямованими на соціокультурний аналіз, комунікацію з суспільством, проведення важливих дискурсів світового рівня за допомогою мистецтва. У 2012 році отримав звання кращого молодого українського скульптора за версією Kyiv Sculpture Project. Серед робіт Олексія Золотарьова в Києві — скульптури "Геометрична архаїка" в Unit City, "Горизонт подій" на Арсенальній площі, "Роза вітрів", композиція з фонтаном "Груша" в парку на Позняках, "Рух супрематизму" неподалік станції метро "Шулявська". У 2019 році скульптура Олексія Золотарьова "Протистояння" перемогла в конкурсі "Ціна свободи" від Українського кризового медіацентру. Деякий час вона експонувалася на Бесарабській площі у Києві. Згодом її подарували Маріуполю, оскільки тематика стосувалася війни на сході України.
Що відзначають 31 січня
31 січня відзначається Всесвітній день ювеліра. Ця професія є однією з найдавніших в історії і вимагає від своїх представників одночасно досконалого художнього смаку і математичного складу розуму. Ювелірне мистецтво сьогодення — це результат поєднання сучасних технологій та досвіду, який налічує тисячі років.