4 квітня в історії Києва: запуск української вікіпедії та відкриття одного з найбільших хмарочосів України

У цей день помер авіаконструктор Олег Антонов, запустили українську вікіпедію та відкрився один з найбільших хмарочосів України — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 4 квітня у столиці або були з нею пов'язані.
Пам'ятні події 4 квітня
- 1984 рік — Помер авіаконструктор Олег Антонов. Хоча Антонов народився на території сучасної росії, більшу частину життя він провів у Києві, де з 1946 року очолював Дослідне конструкторське бюро з будівництва літаків, яке зараз носить його ім'я. Під керівництвом Антонова були створені такі легендарні літаки: Ан-2, Ан-10 "Україна", Ан-14 "Бджілка", Ан-22 "Антей", Ан-24, Ан-72, Ан-124 "Руслан" та інші. Загалом він створив понад 60 типів літаків та планерів типу АН. Помер видатний авіаконструктор 4 квітня 1984 у віці 78 років, а поховали його на столичному Байковому кладовищі.

- 2004 рік — Офіційно почала працювати україномовна версія онлайн-енциклопедії "Вікіпедії". Першу статтю в українській вікіпедії, яка називалася "Атом", створили 30 січня 2004 року, при цьому її автором був користувач з японського міста Фудзі. Проте саме 4 квітня українську вікіпедію було активовано. Тоді вона налічувала 1000 статей. Зараз — понад 1,31 млн статей та, за цим показником, перебуває на 14-му місці серед усіх мовних розділів і на 10-му місці — серед європейських.

- 2007 рік — Відкрили бізнес-центр "Парус", найвищий на той момент хмарочос України. Спочатку "Парус" повинен був мати стилобат у стилі неокласицизму, проте в результаті його вирішили повністю будувати у сучасному стилі. І навіть вже під час зведення, яке тривало з 2004 до 2007 року, проєкт будівлі змінювався "на ходу". Висота "Паруса" сягає 133,1 метра (149,5 м з антеною), і до 2008 року він був найвищим хмарочосом Україні, поки в експлуатацію не здали 168-метровий БЦ Carnegie Center + Tower на Кловському узвозі. Також трохи вищим за "Парус" є його сусід — БЦ Gulliver висотою 141,2 метра (160 метрів зі шпилем).

Відомі кияни, які народилися 4 квітня
- Абрахам Мінчин (1898-1931 рр.) — українсько-французький художник. Народився у Києві в єврейській родині. Навчався в Київському художньому училищі та в Олександри Екстер, відомої авангардистки та однієї із засновниць стилю ар-деко. У 1923 році разом з дружиною переїхав до Берліна, де працював сценографом та створював костюми для Єврейського театру. Проте вже за кілька років знову переїхав, цього разу до Парижу. Перша персональна виставка Мінчина відбулась у 1929, і він утвердився як один із найталановитіших східноєвропейських художників, що мешкали у Парижі та належали до Паризької школи мистецтв. Він малював натюрморти, композиції та пейзажі, але найцікавішою частиною його творчості була серія автопортретів. Попри неймовірну продуктивність, Мінчину ледве вистачало грошей на життя, і він часто відмовлявся від їжі, віддаючи її дружині. Помер художник у віці 33 років від серцевого нападу.

- Володимир Штанко (1981 р.н.) — художник, ілюстратор дитячих книжок. Народився у Києві у родині відомих художників-графіків Олексія та Катерини Штанко. Закінчив Національну академію образотворчого мистецтва й архітектури, де вивчав книжкову графіку. Займається книжковою ілюстрацією, співпрацює з "Видавництвом Старого Лева", "Грані-Т", дитячим журналом "Малятко". Ілюстрував "Вечори на хуторі біля Диканьки" Миколи Гоголя, "Казка про Старого Лева" Мар'яни Савки, "Таємне товариство боягузів та брехунів" Лесі Вороніної, "Метелик, який тупнув ніжкою" Редьярда Кіплінга та інші книжки для дітей. Видання "Вечорів на хуторі біля Диканьки" з ілюстраціями Штанка у 2012 році відзначило міжнародне журі літературної премії імені Ганса Крістіана Андерсена, а сам художник потрапив до "Почесного списку Андерсена".

Що відзначають 4 квітня
Сьогодні у світі відзначають Міжнародний день безпритульних тварин. Дату започаткувало Міжнародне товариство захисту прав тварин (ISAR), щоб привернути увагу до проблем тварин, які не мають домівки та посприяти зменшенню їх кількості гуманними способами. Також свято спрямоване на боротьбу проти жорстокого способу винищення й вилову безпритульних тварин, неякісної роботи притулків тощо.
Також 4 квітня — День створення НАТО. Цей військово-політичний альянс було створено цього дня у 1949 році, коли представники урядів США та 12 європейських країн підписали Північноатлантичний договір. Цей документ передбачав скоординовану відповідь усіх держав-членів в разі нападу на одну з них ззовні. НАТО народилася через нездатність ООН забезпечити мир у світі та для стримування агресивної політики СРСР. За час існування альянсу кількість його країн-членів збільшилась з 12 до 32.