4 січня в історії Києва: заборона в УНР російських рублів та день народження Кирила Буданова
Закон Директорії УНР про українську грошову одиницю гривню та день народження очільника ГУР — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 4 січня у столиці або були з нею пов'язані.
Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.
Пам'ятні події у Києві 4 січня
- 1919 рік — вийшов закон Директорії УНР про українську грошову одиницю гривню і заборону обігу російських, німецьких та інших іноземних грошових знаків. Першою валютою УНР був карбованець, але у березні 1918 року запровадили нову грошову одиницю — гривню, яка збереглася і під час правління гетьмана Павла Скоропадського. Директорія, яка прийшла до влади після антигетьманського перевороту, започаткувала нову грошову реформу. Вона визначала єдиними засобами платежу на території України гривні та карбованці, випущені за Центральної Ради та гетьманату Скоропадського. Російські рублі були анульовані й не приймались державними установами. Також Директорія хотіла зміцнити золотий вміст української валюти — для цього у населення почали збирати усе наявне золото та срібло для випуску монет, а також оголосили переплавку усіх мідних пам'ятників російським царям на дрібну монету. На золотих гривнях планувалось зобразити бюст Тараса Шевченка, а на срібних — будинок Центральної Ради. Але розпочати випуск монет так і не вдалось через більшовицький наступ.
Відомі кияни, які народилися 4 січня
- Тимур Литовченко (1963-2021 рр.) — письменник-фантаст. Писав фантастику в різноманітних жанрах: від науково-популярної до містики та жахів, а також — авантюрно-історичні романи та детективи. Був автором понад двадцяти збірок прози та книжок, серед яких: "Пустоцвіт", "Кинджал проти шаблі", "Принц України", "Орлі, син Орлика", "Забути неможливо зберегти", "Фатальна помилка", серія "101 рік України", яку він писав у співавторстві з дружиною Оленою, та інші. Спочатку писав та публікував твори російською мовою, згодом перейшов на українську, частину власного доробку автор самостійно переклав українською. Окрім письменництва також працював журналістом та співпрацював з різними виданнями. Помер разом з дружиною у 2021 році внаслідок ускладнень коронавірусної хвороби.
- Наталія Гордієнко (1985 р.н.) — співачка, продюсерка, шоуранерка. У 2011 році взяла участь у першому сезоні музичного шоу "Голос країни", де дійшла до півфіналу. За підсумками шоу стала однією з головних зірок першого сезону та отримала кілька пропозицій щодо співпраці від національних і міжнародних лейблів. Зрештою уклала контракт з Universal Music та активно розвивала свою музичну та медійну кар'єру, брала участь у телевізійних проєктах, записувала пісні англійською. У 2017 році припинила співпрацю з Universal Music, зібрала власну продюсерську команду та почала самостійну роботу над власним музичним проєктом, новим сценічним образом і новою програмою. Зокрема, випустила пісні "Тільки тебе", "Кохання-Звір", "Грім" та "Паралелі". Як продюсерка створила кілька проєктів, серед яких — соціальне реаліті-шоу "Людина зі шрамом" про людей, які проходять шлях ментальної трансформації та примирення зі своїми життєвими історіями. Також працювала над кількома документальними фільмами як креативна та виконавча продюсерка.
- Кирило Буданов (1986 р.н.) — воєначальник, очільник Головного управління розвідки Міноборони. Військову освіту здобув в Одеському інституті Сухопутних військ, і, отримавши диплом, одразу опинився в ГУР — став оперативником у спецпідрозділі розвідки. З 2014 року брав участь у російсько-українській війні, зазнав трьох поранень. У 2018–2020 роках виконував секретні завдання. У середині 2020 року Буданов став заступником директора департаменту Служби зовнішньої розвідки, а невдовзі очолив ГУР. Як керівник воєнної розвідки безпосередньо керував процесом планування і реалізації резонансних спецоперацій упродовж 2022–2023 років: звільнення Харківщини, звільнення острова Зміїний, "вишки Бойка", вилазки в Енергодар, висадка в Криму, захоплення російського гелікоптера тощо. У вересні 2023 року наказом президента Зеленського був підвищений у званні до генерала-лейтенанта. Протягом останніх років на життя Буданова було вчинено понад десяток замахів. Так, у квітні 2019-го у Києві нападник посеред ночі замінував його автомобіль, але підірвався сам. У справі цього замаху затримали групу росіян. А наприкінці листопада 2023 року було отруєно важкими металами його дружину Маріанну.
Що відзначають 4 січня
Сьогодні святкують Всесвітній день азбуки Брайля — шрифту, завдяки якому люди з порушенням зору здатні читати. Саме 4 січня у 1809 році народився винахідник цього шрифту Луїс Брайль, який і сам був сліпим з трьох років. Першою книгою, надрукованою за системою Брайля, була "Історія Франції" у 1837 році. Зараз розроблений ним шрифт використовують по всьому світу. У грудні 2019 року Генасамблея ООН прийняла рішення відзначати Всесвітній день азбуки Брайля для підвищення обізнаності про значення азбуки для людей з порушеннями зору.
Також 4 січня відзначають День хіт-параду. У цей день у 1936 році журнал Billboard склав перший в історії хіт-парад найпопулярніших музичних платівок. Згодом журнал почав друкувати свій чарт на постійній основі, і він набув статусу офіційного всеамериканського хіт-параду.