5 січня в історії Києва: перші українські банкноти та смерть Діда Панаса

5 січня в історії Києва: перші українські банкноти та смерть Діда Панаса Дід Панас у програмі "Вечірня казка"

Випуск першої валюти УНР — карбованців та смерть легендарного українського казкаря — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 5 січня у столиці або були з нею пов'язані.

Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.

Пам'ятні події у Києві 5 січня

  • 1918 рік — УНР випустила в обіг перші українські банкноти — карбованці. Після проголошення Третім універсалом утворення Української Народної Республіки, Центральна Рада зініціювала розробку національної валюти. Перша грошова одиниця УНР отримала назву "карбованець", вартість якого дорівнювала 17,424 долі щирого золота (1 доля = 0,044 г золота). Автором оформлення грошового знака у 100 карбованців став визначний український художник-графік Георгій Нарбут. Оформлюючи купюру, Нарбут застосував вишукані орнаменти в дусі українського бароко XVII—XVIII століть, декоративні шрифти, зображення тризуба (родового знаку князя Володимира Великого) та куші (арбалету, який колись прикрашав герб Києва). Напис "100 карбованців" був записаний чотирма мовами: українською, російською, польською та їдишем. Банкноти друкували в одній з найкращих тогочасних київських друкарень.
Українські карбованці
100 українських карбованців
  • 1994 рік — помер актор Петро Вескляров, більш відомий як Дід Панас. Справжнє ім'я — Пінхас Хаїмович Весклер, але під час перебування у німецькому таборі для полонених під час Другої світової війни його довелося змінити, щоб приховати єврейське походження. Після війни Вескляров грав у театрі, а потім — у кіно. Знявся у приблизно 50 фільмах, серед яких були "Олекса Довбуш", "Гадюка", "Циган", "Іванна", "Вій" тощо. Проте найбільше він запам'ятався глядачам як Дід Панас, який розповідав дітям казочку на ніч: спочатку на радіо, а потім і на телебаченні, у програмі "Вечірня казка". Існує легенда, що на одному з ефірів Дід Панас завершив програму реплікою: "Отака ху*ня, малята…". Речових доказів того, чи було це насправді, не збереглося, а свідчення глядачів та колег розходяться. Помер Петро Юхимович 5 січня 1994 року в Києві у віці 82 років. Його прах похований у колумбарії Байкового кладовища.
Дід Панас
Архівне фото

Відомі кияни, які народилися 5 січня

  • Микола Вересень (1960 р.н.) — журналіст, телеведучий, громадський та політичний діяч. Справжнє ім'я — Микола Ситник. Почав працювати у журналістиці у 1990 році зі стажування у BBC. Також у різні роки був ведучим та автором програм на "1+1", "5 каналі", "К1", UA:Першому, радіо "Ера", "Прямому", "Еспресо" та інших телеканалах та радіостанціях. Серед найвідоміших авторських проєктів Вересня — "Табу", "Без табу" та "Особливий погляд" на "1+1", де він також певний час був заступником генерального продюсера. На початку 2000-х заснував громадську журналістську організацію "Хартія-4". Є членом Комісії з журналістської етики.
Микола Вересень
Фото: detector.media
  • Мирослав Гай (1982 р.н.) — актор та волонтер. Навчався у Київському інституту театрального мистецтва ім. Карпенка-Карого. Грав на сцені Київського драматичного театру "Браво". Серед найвідоміших ролей у кіно: "Прорвемося", "Повернення Мухтара", "Брат за брата" та "Пошуки істини". З 2007 року викладав акторську майстерність та майстерності телеведучого на телеканалі "СТБ", брав участь у проєктах "Танцюють всі!", "Україна має талант", "МастерШеф", "X-Фактор", "Холостяк", "Все буде добре", "Неймовірна правда про зірок" тощо. Після подій Революції Гідності почав активну волонтерську діяльність. Став до лав 3 сотні Самооборони, згодом — батальйону Нацгвардії імені генерала Сергія Кульчицького. У травні 2014 року Гай разом з іншим бійцем підняв український прапор на телевізійній вежі Слов'янська. У серпні 2014-го створив і очолив благодійну волонтерську організацію "Фонд "Мир і Ко". У лютому 2016 року здобув спеціальність командира механізованих підрозділів та перше офіцерське звання. Влітку 2022-го брав участь у боях за острів "Зміїний".
Мирослав Гай
Фото: wikipedia.org
  • Христина Микитин (1991 р.н.) — акторка театру і кіно. У 2011-2013 роках була акторкою Центру мистецтв "Новий український театр", з 2013 року — акторка Київського академічного театру юного глядача на Липках. У 2016 році отримала премію "Київська пектораль" за найкраще виконання жіночої ролі (Елен у виставі "Мене прислав доктор Гоу"). Знімалася у серіалах "Пес", "Обручка з рубіном", "Центральна лікарня", "На лінії життя".
Христина Микитин
Фото: instagram.com/cr.mykytyn

Що відзначають 5 січня

Сьогодні українці вперше святкуватимуть за новоюліанським календарем Водохрещенський вечір, також відомий як Хрещенський Святвечір або Голодна кутя. Цей вечір входить до циклу різдвяних свят та передує Водохреще. У Хрещенський Святвечір діє суворий піст, а головною стравою на столі є кутя з медом та маком. Це — останній день, коли проводять колядування та святкові ворожіння.

Також 5 січня відзначають неофіційний Міжнародний розвантажувальний день. Мета — "розвантажити" шлунок після застіль, якими супроводжувалось святкування Різдва та Нового року. Адже необачність у їжі може призвести до неприємних наслідків. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації