7 березня в історії Києва: перший політ Ан-10 та п'ятиденний робочий тиждень

7 березня в історії Києва: перший політ Ан-10 та п'ятиденний робочий тиждень Фото: antonov.com

У цей день здійснив перший політ літак Ан-10 та народився творець мультфільмів про козаків — "ТиКиїв" розповідає про історичні події, які відбулися 7 березня у столиці або були з нею пов'язані.

Чим ще запам'ятався цей день, хто з відомих киян народився та які свята сьогодні відзначають — читай далі.

Пам'ятні події 7 березня

  • 1957 рік — відбувся перший політ пасажирського літака Ан-10. Розробка нового літака для перельотів довжиною 500-2000 км почалася в АНТК Антонова наприкінці 1955 року під безпосереднім керівництвом Олега Антонова. Прототип Ан-10 вперше здійнявся в небо з аеродрому Київського авіазаводу на Святошині 7 березня 1957 року, а посадку здійснив на військовому аеродромі в Борисполі. Випробування літака завершились у червні 1959-го, і його рекомендували до серійного виробництва. Усього виробили 108 авіалайнерів, які здійснювали рейси в межах СРСР. За роки експлуатації Ан-10 перевезли понад 35 млн пасажирів та 1,2 млн тонн вантажу. Водночас за період експлуатації аварій зазнали 14 літаків і загинуло 373 людини. До прикладу, з Іл-18, головним конкурентом Ан-10, за той же період сталася 51 катастрофа, у яких загинуло 1359 людей.
Ан-10
Фото: antonov.com
  • 1967 рік — у СРСР запровадили п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними. До цього вихідний у радянських робітників був лише один. Під час НЕПу було шість робочих днів з фіксованим вихідним у неділю, а за часів сталінської індустріалізації почали експериментувати зі змінним вихідним днем для безперервного робочого процесу. Поки тривала війна, вихідні взагалі скасували, і всі працювали по сім днів на тиждень. Крім того, у 1940–1950-х було заборонено звільнятись, а за запізнення можна було навіть сісти у тюрму. Трудове право почали помʼякшувати за Хрущова, а 7 березня 1967 року, вже за Брежнєва, ЦК КПРС, Рада Міністрів СРСР і Центральна рада профспілок ухвалили постанову про переведення робітників на п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями. За тиждень Президія Верховної Ради СРСР затвердила цей указ.
Вихідні в СРСР
Фото: facebook.com/tsdaea.ua

Відомі кияни, які народилися 7 березня

Володимир Дахно (1932-2006 рр.) — режисер, художник-мультиплікатор, сценарист, автор мультфільмів про козаків. Народився у Запоріжжя, після закінчення школи відправився вчитися на архітектора у Київ, потім деякий час працював за цим фахом. Проте разом з друзями, Марком Драйцуном і Давидом Черкаським, захопився створенням мультфільмів. Утрьох вони почали працювати в новому творчому об'єднанні мультиплікації "Київнаукфільм", і згодом стали відомими мультиплікаторами. Найвідомішими персонажами, створеними Володимиром Дахно, стали трійця запорізьких козаків Око, Грай і Тур з серії мультфільмів "Як козаки …". Мультсеріал відразу отримав величезну популярність, а його герої стали народними улюбленцями. У 1991 році, за участю цих героїв, вийшов перший у незалежній Україні повнометражний мультфільм "Енеїда" за мотивами однойменної поеми Івана Котляревського. Помер Володимир Дахно 28 липня 2006 року, похований на Байковому кладовищі.

Володимир Дахно
Фото: Укранімафільм
  • Вікторія Зубрейчук (1980 р.н.) — акторка, теле- і радіоведуча. Дебютувала на екрані як учасниця 1 сезону реаліті-шоу "Від пацанки до панянки", була ведучою шоу "Все буде добре". У 2013 році отримала головну роль у повнометражному фільмі "Це я". Також знімалася у серіалах "Повернення Мухтара", "Одного разу під Полтавою", "Депутатик", "Слуга народу" та "Віталька". Працює ведучою на радіостанції "П'ятниця".
Вікторія Зубрейчук
Вікторія Зубрейчук/Facebook

Що відзначають 7 березня

У перший четвер березня, який цього року випав на 7 березня, деякі країни відзначають Всесвітній день книги — міжнародне свято, присвячене популяризації читання, літератури та підвищенню грамотності. У більшості країн Всесвітній день книги відзначають 23 квітня. Проте Великобританія, Ірландія та ще деякі інші країни вирішили святкувати його у березня, щоб цей день не припадав на Великодні свята та інші події. 

Також 7 березня відзначають День народження телефону. Саме цього дня у 1876 році американський винахідник Александер Белл запатентував пристрій зв’язку. Загадом винайдення телефону стало результатом праці багатьох винахідників, і його авторство не можна приписати комусь одному. Проте саме Белл встиг першим запатентувати пристрій, вписавши своє ім'я в історію.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Києву повернули землю на Троєщині вартістю майже 63 млн грн: на ній облаштували незаконну стоянку - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Києву повернули землю на Троєщині вартістю майже 63 млн грн: на ній облаштували незаконну стоянку

Як відключатимуть світло в Києві та області: графік на 26 листопада (оновлено) - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

Як відключатимуть світло в Києві та області: графік на 26 листопада (оновлено)

Київрада віддала під забудову один з останніх історичних будинків на вулиці Малевича — активіст - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

Київрада віддала під забудову один з останніх історичних будинків на вулиці Малевича — активіст

На вулицях Києва помітили двоповерховий автобус: це подарунок від Берліна - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

На вулицях Києва помітили двоповерховий автобус: це подарунок від Берліна

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації