7 грудня в історії Києва: перший гол Андрія Шевченка в Лізі чемпіонів і дні народження відомих діячів
"ТиКиїв" знайомить тебе з історією нашого улюбленого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився в цей день та які цікаві події відбувалися у столиці в минулому.
7 грудня запам'яталося киянам першим голом 18-річного Андрія Шевченка в Лізі чемпіонів УЄФА.
Також 7 грудня народилися й відомі українські діячі, зокрема, хокеїст Микола Ладигін, сотник Армії УНР, актор і режисер Амвросій Маруненко та інші.
Детальніше про цей день в історії читай нижче.
Пам'ятні події в Києві 7 грудня
- 1994 рік — 18-річний форвард київського "Динамо" Андрій Шевченко забив свій перший гол у єврокубках. На 38-й хвилині групового матчу Ліги чемпіонів УЄФА в Києві він вразив ворота мюнхенської "Баварії". Загалом матч закінчився перемогою гостей з рахунком 1–4.
Відомі кияни, які народилися 7 грудня
- Амвросій Маруненко (1886-1968 рр.) — сотник Армії УНР, актор і режисер. У 1910-1914 роках був режисером залізничного театру в Києві. Учасник визвольних змагань 1917-1921 років у званні сотника Армії Української Народної Республіки. Нагороджений "Хрестом Симона Петлюри" та "Воєнним Хрестом". У 1920-му, перебуваючи в таборі інтернованих у місті Стрілково, був мистецьким керівником двох театрів: драматичного і театру мініатюр. Працював при театрах Івана Когутяка, В. Коссака, В. Блавацького, а також співрежисером театру Орла-Степняка. Пізніше емігрував до США, де брав активну участь у праці Української ветеранської організації.
- Катерина Івашиніна (1908-1997 рр.) — художниця, членкиня Спілки радянських художників України. Працювала художницею заводу "Більшовик", викладала у студії одного з київських Будинків піонерів. У 1946-1947 роках працювала науковим співробітником відділу живопису, графіки і скульптури Музею українського образотворчого мистецтва в Києві, в 1964-1977 роках — старшим редактором видавництва "Мистецтво". Творила в галузях станкового живопису і станкової графіки. Авторка портретів, пейзажів, натюрмортів у реалістичному стилі. Серед робіт: "Будинок на сонці" (1945 р.), "Бульденежі" (1957 р.), "Ніч у порту" (1971 р.), "Бузок і конвалія" (1972 р.).
- Леонід Гржибовський (нар. 1923 р.) — радянський футболіст. Нападник, грав за київське "Динамо". Дебютував 30 серпня 1946 року в матчі з мінським "Динамо". У сезонах 1946-1949 років у чемпіонатах СРСР за "Динамо" (Київ) провів 5 матчів, ще 1 матч зіграв у кубку СРСР у 1946 році. Останню гру за клуб провів у чемпіонаті 1948 року. Після "Динамо" виступав за місцевий "Машинобудівник", з яким у 1958 році виграв чемпіонат УРСР. Пізніше був тренером, а також займав одну з посад в "Арсеналі".
- Наталія Науменко (нар. 1975 р.) — голова Державної міграційної служби України з 11 жовтня 2021 року.
- Євгенія Гладій (нар. 1982 р.) — українська теле-, кіно- та театральна акторка. Відома ролями Віри у фільмі "Заборонений", лісової княжної у стрічці "Казка старого мельника", Ганни в "Історія графомана".
- Микола Ладигін (нар. 1983 р.) — український хокеїст. Виступав за "Крижинка" (Київ), "Сокіл" (Київ), "Медисин-Гет Тайгерс" (ЗХЛ), "Три-Сіті Амерікенс" (ЗХЛ), "Лінкольн Старс" (ХЛСШ), ХК "Вітебськ", ХК "Київ", "Кристал" (Саратов), "Галл Стінгрейс", "Автомобіліст" (Єкатеринбург), "Казцинк-Торпедо" (Усть-Каменогорськ), "Донбас" (Донецьк), "Компаньйон-Нафтогаз" (Київ), "Арлан" (Кокшетау), "Южний Урал" (Орськ), "Дженералз", "Бейбарис" (Атирау), "Дунауйварош". У складі національної збірної України провів 2 матчі. У складі юніорської збірної України був учасником чемпіонату світу 2001 року. У 2013-му став дебютантом чемпіонату України в команді київські "Генерали". У тому ж році повернувся в чемпіонат Великої Британії в клуб "Халл Стінгрейс". З вересня 2016 року — гравець угорського "Дунауйварош".
- Ольга Сторожук (нар. 1984 р.) — українська акторка та модель. Відома ролями Віти Марчук у серіалі "СуперКопи", Рити у фільмі "Ломбард", Віри у серіалі "Територія краси".
- Марина Колесник (нар. 1987 р.) — українська художниця. Працює у галузях станкового живопису і станкової графіки. Серед робіт: "Вечірнє небо" (2009 р.), "Вулиця Нікосії" (2012 р.), серія офортів "Чотири стихії" (2012 р.), "Бодрум" (2013 р.).
Що відзначають 7 грудня
7 грудня в Україні та світі святкують Всесвітній день української хустки. Здавна хустка вважалася справжнім оберегом нашого народу. Тому активістки вирішили запровадити таке свято для відродження українських традицій та донесення історичних фактів про цей предмет гардероба українок.
Також 7 грудня День місцевого самоврядування в Україні. Завдяки самоврядуванню громадяни нашої країни мають змогу самостійно розв'язувати питання місцевого значення. Дату обрали невипадково. Саме цього дня 1990 року був прийнятий Закон про місцеве самоврядування. Саме ж свято було започатковане 2000 року за указом президента України.
А ще 7 грудня Міжнародний день цивільної авіації. Вперше його відсвяткували в межах 50-ї річниці підписання Конвенції про міжнародну цивільну авіацію 1994 року. Офіційним воно стало з 1996 року. Від початку 2000-х цивільна авіація переживає стрімкий розвиток, адже кількість пасажирів постійно збільшується. В Україні ж вона в занепаді через початок повномасштабної війни.