7 січня в історії Києва: народження відомих спортсменок і діячів кіномистецтва

"ТиКиїв" знайомить тебе з історією нашого улюбленого міста. Щодня ми розповідаємо, хто з відомих киян народився в цей день та які цікаві події відбулися у столиці в минулому.
7 січня в столиці народилися відомі особистості, зокрема, скульптор Євген Дерев'янко, вершниця Ольга Климко, письменник Олексій Нікітін та інші.
Відомі кияни, які народилися 7 січня
- Іван Нікітченко (1902-1958 рр.) — художник кіно, фахівець комбінованих зйомок, винахідник. Спільно з братом Володимиром розробив портативний верстат для домальовування кадру, а також оригінальні методи комбінованих зйомок: 1947 року — метод "оптичних перекладок" (застосований у фільмах "Молода гвардія" і "Третий удар"), що отримав великий розвиток у радянській кінематографії; 1956 року — метод "автоматичних перекладок" (фільм "Мамелюк"). Ці методи розширили та збагатили образотворчі можливості мистецтва кіно.
- Євген Загданський (1919-1997 рр.) — сценарист, редактор, кінознавець, Заслужений працівник культури УРСР. У 1961-1979 роках був головним редактором Київської кіностудії науково-популярних фільмів. Автор сценаріїв науково-популярних і мультиплікаційних фільмів: "Сім кроків за обрій", "Люлька миру", "Аліса в країні чудес", "Аліса в Задзеркаллі". Автор книг: "Стрибок у безсмертя", "Фільми, образи, формули", "Від думки до образу".

- Таміла Московка (нар. 1944 р.) — художниця скла, живописиця і графікиня, членкиня Спілки радянських художників України, Заслужена художниця УРСР. Працює в галузі художнього скла, кераміки, живопису та графіки. Авторка робіт з кольорового кришталю з матовим гравіюванням, керамічних панно, живописних полотен. Деякі роботи художниці зберігаються в Національному музеї українського народного декоративного мистецтва, Музеї історії Києва, Коломийському музеї народного мистецтва Гуцульщини та Покуття.

- Ольга Климко (нар. 1960 р.) — вершниця, майстер спорту міжнародного класу. В 1983 році перемогла у Спартакіаді народів СРСР. Фіналістка літніх Олімпійських ігор 1988 року, зайняла четверте місце у команді. Срібна призерка чемпіонату Європи 1991 року. З 1992-го мешкає в Німеччині, але на міжнародних змаганнях продовжувала представляти Україну.
- Олексій Нікітін (нар. 1967 р.) — письменник, журналіст. У 1990-1992 роках працював інженером з радіаційної медицини, розробляв аварійну систему пилопридушення об'єкта "Укриття" Чорнобильської АЕС. Автор збірки оповідань "Рука птицелова", романів "Три жизни Сергея Бояршинова, банкира и художника", "От лица огня", "Маджонг".

- Євген Дерев'янко (нар. 1968 р.) — скульптор, член Національної спілки художників України. У 2005 році заснував "Майстерню Дерев'янка", у 2006-му створив персональну мистецьку галерею. У 2007 році відкрив "Арт-бутік Євгена Дерев'янка", у травні 2009-го — персональну мистецьку галерею левкасу та скульптури "Гольфстрім" і школу мистецтв для дітей та дорослих. У 2011-му організував театр людей-ляльок "Пілігрим" (з 2012 року — ляльковий театр притч "Mammals"). Театр залучено до списку лялькових театрів Міжнародного інституту маріонеток у Франції. Авторською технікою Євгена Дерев'янка є левкас — традиційна українська техніка, яка використовувалася для написання ікон у Київській Русі в Х-ХІІІ століттях. У лютому 2006 року у Святошинському районі Києва урочисто відкрили та освятили пам'ятник Миколі Святоші авторства Євгена Дерев'янка.

- Марина Кийко (нар. 1987 р.) — українська стрибунка на батутах. У вересні 2012 року в парі з Наталією Москвіною здобули золоті нагороди на першості в Лоле (Португалія). У квітні 2014-го в парних стрибках на чемпіонаті Європи з Наталією Москвіною здобули срібні медалі. У 2019 році на ІІ Європейських іграх виборола срібну нагороду в синхронних стрибках у парі зі Світланою Мальковою, за що була нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня. В лютому 2020-го на Кубку світу FIG зі стрибків на батуті в Баку виборола срібну нагороду в синхронних стрибках у парі зі Світланою Мальковою.

- Анастасія Шульга (нар. 1998 р.) — акторка. Почала зніматися в 16 років у телесеріалі "Страх у твоєму домі" (головна роль). Відома ролями Саші в серіалі "Бідна Саша" та Ірини в серіалі "Дільничний з ДВРЗ".

Що відзначають 7 січня
7 січня в Україні та світі святкують Міжнародний день програміста. У цю дату вшановують людей, які змінюють світ за допомогою рядків коду. Результати праці програмістів використовуються у всіх сферах життя, без них не обходиться жоден сучасний бізнес.