Кияни просять зберегти мозаїку Алли Горської на ресторані "Вітряк": це єдина робота художниці у місті
На сайті Київради створили петицію, у якій столичну владу просять зберегти мозаїчне панно Алли Горської на фасаді ресторану "Вітряк", а також саму будівлю на проспекті Академіка Глушкова, 11.
Автор звернення закликав владу Києва "вжити усіх правових, адміністративних, організаційних, технічних та інших заходів" для збереження єдиної у столиці та чи не останньої взагалі монументальної роботи Горської.
Зокрема він просить укласти відповідні договори із власником ресторану, розмістити на фасаді таблички з інформацією про правовий статус мозаїки та внести її до мап визначних та культурних об'єктів Києва та України.
Також серед запропонованих заходів — сховати мозаїчне панно за бронебійним склом та встановити за ним та будівлею ресторану "Вітряк" відеоспостереження.
Мозаїка Алли Горської є останнім вцілілим мозаїчними творами художниці, оскільки інші — знищені тоталітарним режимом та російськими загарбниками. Будівля ресторану "Вітряк" має унікальну історію і є важливим і невід'ємним об'єктом історії столиці другої половини XX століття, — каже автор петиції.
Ресторани "Вітряк", "Курені" та "Полтава" побудували наприкінці 1960-х років за проєктом архітектора Анатолія Добровольського в осучасненому етностилі. В їхньому оформленні взяли участь художниця-шістдесятниця Алла Горська, її чоловік Віктор Зарецький і живописець-монументаліст Борис Плаксій.
На фасаді ресторану "Вітряк" вони створили панно "Вітер" зі смальти, скла, мармуру й кераміки. В мозаїці митці спробували поєднати в сучасній стилізації народну архітектуру та розпис. Особливу увагу приділили яскравій колористиці, яка контрастувала із сірою радянською буденністю.
З цих трьох ресторанів кризу 1990-х років пережив тільки "Вітряк", а панно "Вітер" лишилося єдиним монументальним твором команди Алли Горської в Києві. Всі інші роботи художниці перебувають на окупованій території, або були знищені.
Нагадаємо, що у серпні цього року будівлю ресторану "Вітряк" виставили на продаж за 1 млн доларів. Також власник будівлі пропонував орендувати її за 350 тисяч грн на місяць. Однак, через певний час після розголошення цієї інформації, оголошення прибрали.
Читай також: "На фасаді столичного ліцею знищили унікальну мозаїку"