На території "Могилянки" заасфальтували розкопки Богоявленського собору заради паркінгу

На території "Могилянки" заасфальтували розкопки Богоявленського собору заради паркінгу Заасфальтоване місце розкопок. Фото: facebook.com/AmiDPerov

Поряд із корпусом № 2 Києво-Могилянської академії заасфальтували місце археологічних розкопок фундаменту Богоявленського собору Києво-братського монастиря, який мав охоронний статус. Про це пишуть "Історична правда" та столичний активіст Дмитро Перов.

Активіст розповів, що "одна з відомих криптобірж" запропонувала керівництву "Могилянки" облаштувати в цьому місці новий кампус, реконструювавши майже столітній корпус № 2 до фундаменту. А також — побудувати паркінг, який і став предметом розбрату між археологами, що вели тут дослідження залишків Богоявленського собору, та адміністрацією академії. 

Під час розкопок з'ясувалось, що збереглися не тільки окремі артефакти, а й стіни собору. Це давало підстави для подальших, більш детальних досліджень, а може й для створення у цьому місці національного музею. Однак це суперечило планам адміністрації побудувати новий корпус і паркінг.

Розкопки Богоявленського собору. Фото: facebook.com/AmiDPerov

У столичному Центрі консервації предметів археології повідомили, що у 2022 році вони ініціювали занесення фундаментів Богоявленського собору до Державного реєстру пам'яток, адже їх намагалися знищити ще у 2010-му. Отримання статусу пам'ятки дозволило науковцям розпочати тут археологічні дослідження, які мали тривати до 15 грудня цього року. Вони надали керівництву НаУКМА всі дозвільні документи, які вимагає законодавство.

Розкопки Богоявленського собору. Фото: facebook.com/AmiDPerov

Дослідження науковці розпочали у 2023 році. Тоді вдалося уточнити місце розташування підмурків собору, дослідити їх конструкцію та знайти унікальний архітектурний елемент — добре збережений кут будівлі собору. Також дослідження показали збереженість стін споруди на висоту 1,5 метра.

Проте продовжити дослідження, з незалежних від Центру консервації предметів археології причин, не вдалось, — кажуть науковці. 

Проведення археологічних досліджень керівництво НаУКМА раптово заблокувало ще до початку 2024 року. А влітку цьогоріч місце проведення робіт заасфальтували, а табличку про історичну цінність об'єкта зрізали. 

Західний фасад Богоявленського собору. Фото 1935 року

Цегляний Богоявленський собор був споруджений у 1690–1693 (1695) роках коштом гетьмана Івана Мазепи як головний храм Києво-Братського монастиря. Раніше, у 1622 році, на території цього монастиря був похований видатний гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. Також тут було засноване Київське православне братство.

Наприкінці XVII століття Богоявленський собор вважався однією з найбільших споруд Подолу. Його увінчували п'ять бань, а сама будівля мала хрестоподібну форму. Інтер'єри храму були розписані у традиціях бароко. Дослідники припускають, що під час спорудження собору до його підземного склепу чи на церковний цвинтар могли перенести поховання гетьмана Петра Сагайдачного.

Богоявленський собор згадують більшість путівників Києвом ХІХ — початку XX століття, оскільки це був один із найпопулярніших київських храмів. У 1920-х роках собор перетворили на музей, а у 1936 році його знищила радянська влада. На північній частині підмурків собору у 1937 році спорудили чотириповерховий будинок, у якому зараз розташований корпус № 2 НаУКМА.

Нагадаємо, волонтери міської спільноти "Спадщина" створили візуалізацію відбудови садиби Зеленських, майже повністю зруйнованої забудовником влітку цього року. Активісти запропонували відновити її у тому вигляді, який вона мала понад 100 років тому. 

Читай також: "На Подолі частково зруйнували лісопильню Сніжка: її ховали за величезним банером"

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації