Науковці зі станції "Вернадський" вперше отримали доступ до досліджень в Арктиці: що це означає для полярників
Полярники зі станції "Вернадський" тепер досліджуватимуть Арктику. Фото: facebook.com/AntarcticCenter
Українські науковці отримали можливість проводити дослідження не лише в Антарктиці, а й в Арктиці. Відповідну угоду про співпрацю Національний антарктичний науковий центр підписав з Інститутом геофізики Польської академії наук 25 червня у Варшаві. Про це НАНЦ повідомляє у Facebook.
Документ передбачає спільні геофізичні дослідження у 2026–2027 роках на польській полярній станції "Хорнсунн" імені Станіслава Сідлецького на архіпелазі Свальбард в Арктиці та на українській станції "Академік Вернадський" в Антарктиці.
Головна мета співпраці — створення двох синхронних лабораторій у двох полярних регіонах планети. Завдяки угоді Україна отримає доступ до інфраструктури та наукових даних польської станції, а також зможе розширити співпрацю з арктичними дослідниками та обмінюватися досвідом і технологіями.
У межах проєкту науковці проводитимуть взаємокалібрування обладнання для магнітних вимірювань, польові дослідження магнітного поля для порівняння процесів у північній і південній півкулях, відбиратимуть зразки гірських порід та осадів, вивчатимуть ґрунти й вічну мерзлоту за допомогою георадара, а також здійснюватимуть сейсмологічні спостереження, зокрема за відколом льодовиків. Окремим напрямом стане екологічний моніторинг у контексті змін клімату.
Біполярними бувають не лише розлади, а й дослідження. Порівняння одних і тих самих процесів у двох полярних регіонах — ключ до виокремлення глобального від локального і до розуміння планетарних процесів. За враженням, Арктика — це в чомусь "Антарктика навиворіт". Схоже, але не ідентично. Щиро тішуся, що ми з польськими колегами дивимося в майбутнє, а не в минуле. І завдяки цій співпраці нашим науковцям відкрито шлях до Арктики. Наступний крок, звісно, після Перемоги — своя станція там, — зазначив директор НАНЦ Євген Дикий.
Він нещодавно повернувся з робочого візиту на станцію "Хорнсунн", де ознайомився з можливостями майбутньої співпраці.
Перші спільні дослідження стартують уже наприкінці літа. До Арктики вирушать українські геофізики Юрій Сумарук та Антон Кушнір. Вони проводитимуть вимірювання складових геомагнітного поля та визначатимуть місця для встановлення додаткового наукового обладнання. Отримані дані допоможуть у вивченні сонячно-земних зв'язків і геологічної будови земної кори.
Натомість під час антарктичного літа польські фахівці приїдуть на станцію "Академік Вернадський" для проведення спільних досліджень.
Раніше ми розповідали, що українські полярники зі станції "Академік Вернадський" зафіксували одне з найрідкісніших атмосферних явищ — перламутрові хмари. Такі хмари з'являються над Антарктикою нечасто, тому навіть за рік роботи в експедиції побачити їх вдається далеко не завжди.
Читай також: До українських полярників на станції "Академік Вернадський" завітав королівський пінгвін: фото