Небезпека гепатиту А: у КМДА розповіли, як киянам захистити себе

Небезпека гепатиту А: у КМДА розповіли, як киянам захистити себе Фото: Getty Images

Київ знаходиться у зоні потенційної небезпеки спалаху захворюваності на гепатит А. Про це повідомила голова Департаменту охорони здоров'я КМДА Валентина Гінзбург.

За її словами, спалах вірусного гепатиту А на Вінниччині є підставою для жителів столиці посилити контроль за власною інфекційною безпекою. Ризик розповсюдженості хвороби у Києві першою чергою пов'язаний з активним переміщенням людей між Київською та Вінницькою областями. Тож столиця знаходиться в зоні потенційної небезпеки.

Щоб уберегти себе від гепатиту А кияни мають бути обізнаними щодо цієї хвороби, шляхів її передачі та перших симптомів.

Вірус гепатиту А передається від людини до людини побутовим шляхом. Найлегше заразитися ним під час подорожі або на відпочинку, коли люди менше дотримуються особистої гігієни та п'ють воду з неперевірених джерел. Також високим є ризик зараження при побутових контактах — у сім'ї або на роботі.

Інкубаційний період хвороби триває від 7 днів до 1,5 місяця. Як правило, вона починається із симптомів, схожих на ГРВІ: слабкість, катаральні прояви, головний біль, підвищення температури до 37,5 – 39 градусів. Через 1-3 доби зникає апетит та може з'явитися дискомфорт в області печінки. Потім колір сечі змінюється на помітно темніший, а випорожнення знебарвлюються. Також можуть пожовтіти слизові оболонки та шкіра.

Щоб знизити для себе ризик зараження гепатитом А, слід дотримуватися таких правил:

  • слідкувати за гігієною рук — ретельно мити їх перед приготуванням і вживанням їжі, після відвідування вбиральні, повернення з вулиці, поїздок, громадського транспорту тощо;
  • мити фрукти та овочі, вода для пиття має бути бутельованою або кип'яченою, а посуд добре вимитий; 
  • не можна пити з однієї склянки з іншою людиною, пробувати страви з чужої тарілки, використовувати одну ложку чи виделку без попереднього миття;
  • при виникненні симптомів — одразу звертатись до лікаря, щоб він поставив діагноз та призначив адекватне лікування. 

У КМДА кажуть, що не слід очікувати на "жовте" відображення у дзеркалі, адже згаяний час шкодить здоров'ю та підвищує ризик заразити інших.

Коли з'являється потемніння сечі та жовтяниця — можна бути впевненим майже на 100%, що людина вже встигла заразити когось із тих, із ким перебувала у безпосередньому контакті вдома чи на роботі, — каже Валентина Гінзбург.

Нагадаємо, нещодавно в Україні збільшили термін дії електронних рецептів на деякі рецептурні ліки. У Національній службі здоров'я пояснили, як довго тепер діють е-рецепти.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації