Нова концепція садиби Зеленських: що пропонують активісти?
Волонтери з міської спільноти "Спадщина" створили рендери нової концепції історичної садиби Зеленських, що розташована на вулиці Олександра Кониського. Вона була майже повністю зруйнована в липні 2023 року забудовником ТОВ "Тургенєв Білд".
Активісти запропонували на сторінках об’єднання в соцмережах відновити будівлю у тому вигляді, який вона мала понад 100 років тому. На ілюстрації нової концепції садиби можна побачити, що вона матиме лише один поверх. (Проте під час реконструкції наприкінці 1980-х — початку 1990-х років над середньою частиною будівлі надбудували другий поверх.)
Фасад збираються відновити з повторно використаної історичної цегли, зберігаючи автентику будівлі. Повернути оригінальні дерев’яні балки у перекриття, які раніше демонтували будівельники. Перший поверх відновленої будівлі волонтери планують виділити під ресторан та кафе. Також у новій концепції передбачене перенесення заїзду до ЖК, який розташований поруч, щоб відновити історичні пропорції садиби.
Цього тижня Київська міська прокуратура дозволила провести роботи з демонтажу зруйнованої частини історичної будівлі та відсортувати жовту цеглу. Її надалі використовуватимуть для відновлення пам’ятки.
Садиба Зеленських-Малініна
Ця будівля зведена наприкінці XIX століття на вулиці Олександра Кониського (колишня назва — Тургенєвська). Збудована з дерева та обкладена цеглою. Власником садиби був професор та купець Василь Миколайович Малінін. Також чотири роки у садибі проживала родина міщанина Євмена Микитовича Зеленського.
У вересні 2021 року споруду включили до "Списку Кличка" зі 119 об’єктів — перелік історичних будівель, які потребують додаткового захисту. У 2024 році була створена петиція до Київського міського голови № 12870 "Зберегти історичну Садибу Зеленських!", вона набрала 6042 голоси з 6000 необхідних.
Нагадаємо, після руйнування будівлі та палкої дискусії під час засідання консультативної ради Департаменту культурної спадщини, представник власника садиби Зеленських завірив громаду та владу міста, що власним коштом відновить її. Про це власник, Департамент культурної спадщини КМДА та представники громади підписали відповідний меморандум.
Чи запрацює нова концепція активістів? Подивимося!
Читай також: Як врятувати архітектурні пам'ятки та недобудови Києва? Пояснює архітекторка й урбаністка Ірина Оя