У 2027 році в Україні стартує реформа старшої школи: що вона змінить

З 2027 року в Україні стартує реформа старшої школи. Щоб розвіяти міфи та неправдиву інформацію навколо цієї реформи, у Міносвіти вирішили пояснити, що вона передбачає насправді.
Що змінює реформа:
- Учні самі обиратимуть профілі та предмети (курси). У місцевості, де живе учень, заклади освіти пропонуватимуть різноманітні профілі, а не лише гуманітарні.
- Для впровадження реформи змінять мережу закладів освіти. Старші учні вчитимуться у великих ліцеях, де більше можливостей створювати групи для вибору профілів і предметів. Тоді з'явиться можливість запропонувати вчителям у ліцеях повне навантаження та забезпечити викладання профільних предметів. Також ліцеї оснастять потрібним обладнанням.
- Ліцеї хочуть зробити відокремленими, бо старшокласники потребують інших підходів, ніж молодші учні. Також для них можуть по-іншому організовувати навчання: робити змінні групи замість класів, навчати одного предмета в межах семестру за модульним принципом тощо.
Що не змінює реформа:
- Гімназії та початкові школи (1-9, 5-9 та 1-4 класи) не закриватимуть. Проте пропонують змінити тип окремих закладів освіти. Деякі з них стануть ліцеями (навчатимуть переважно старшокласників), а інші — гімназіями та початковими школами. Реорганізацію вже розпочали у деяких громадах.
- Початкова школа лишиться якнайближче до місця проживання дитини. Ця норма регламентована законодавством і не потребує змін.
- Мінімальна і максимальна кількість учнів у 1-9 класах залишиться такою ж, як раніше. Мінімальна кількість учнів — 5, максимальна — 24 у початковій школі та 30 — у базовій.
Для дітей, які не зможуть продовжити навчання у своїй школі після її реорганізації, є кілька варіантів:
- Якщо навчальний заклад стане відокремленим ліцеєм (матиме тільки 10-12 класи), учні 1-9 класів зможуть продовжити навчання в іншому закладі освіти своєї громади, де є ці класи.
- Якщо школа стає гімназією (матиме тільки 1–9 класи), учень довчиться до 9 класу в цій школі, а продовжити навчання зможе в ліцеї своєї чи іншої громади, закладі професійної (професійно-технічної) або фахової передвищої освіти.
Читай також: "У "Містечку Хансена" планують відкрити нову школу"