У Музеї історії України відкрили виставку, присвячену Китаївському скарбу

У Національному музеї історії України до Дня Києва відкрилась мінівиставка, присвячена Китаївському скарбу — унікальній знахідці давньоруських часів.
Цей скарб 7 червня 1896 року знайшов мешканець села Мишоловка (зараз це частина Голосіївського району) Єфрем Терновий. У керамічній посудині були заховані 11 платіжних гривень та 21 накладка від поясів. Сама посудина не збереглась, але, судячи з її опису, це могла бути візантійська амфора. Ймовірно, скарб заховали десь у кінці XI — початку XII століть.
Знахідки передали до археологічного музею при Університеті Святого Володимира, а зараз вони зберігаються у Музеї історії України.
Унікальність Китаївського скарбу полягає у тому, що до його складу входять рідкісні "чернігівські" гривні. В інших скарбах вони трапляються нечасто й завжди окремо від платіжних гривень інших типів — Великі Луки (1854), Горбове (1878), Мамекіне (1885), Чубарове (1907), Чернігів (1999). Також зазвичай у скарбах із "чернігівськими" гривнями не буває ювелірних прикрас.
Накладки на пояси виготовили або у Персії, або в іншій частині Центральної Азії. На них зображені людські фігури з німбами, леви, сфінкси, птахи та квітки. На двох накладках є написи арабською мовою, виконані куфічним почерком: "добробут", "влада", "успіх".
Місцевість Мишоловка, де знайшли скарб, розташована поряд з Китаївським археологічним комплексом — пам'яткою археології, пов'язаною з пізньотрипільським періодом, часами Київської Русі та литовським періодом.
Читай також: "У Лаврі відкрили виставку унікальних артефактів доби Івана Мазепи вартістю понад 300 млн грн: фото"