Лікар дерев, "будильниця" метро й інші незвичайні професії у Києві
Є такі рідкісні сфери праці, де фахівців можна перелічити на пальцях, а на сайтах з вакансіями вони якщо і з'являються, то нечасто. Розповідаємо про незвичайні професії, які існують у Києві.
Лікар дерев
У сучасних містах є люди, які лікують не тільки людей та тварин, а й дерева. Їхня професія називається "арборист". Батьком "деревної хірургії" вважають англо-американського ландшафтного архітектора Джона Деві, який жив на зламі XIX та XX століть. Він написав перші роботи та практичні поради з арбористики.
Сучасні арбористи — це вузькопрофільні фахівці, які не тільки лікують хворі дерева, а й доглядають за здоровими. Вони часто працюють на великій висоті, тож, окрім знань та умінь у своїй галузі, також володіють альпіністськими навичками. Деякі арбористи спеціалізуються на догляді за деревами, їх обрізанні, тоді як інші займаються саме діагностикою та лікуванням.
Найвідоміший з арбористів-лікарів Києва — Володимир Ветроградський. Він вже близько 25 років лікує дерева по всій Україні та береться за найтяжчі випадки. Торік, наприклад, вилікував 200-річну шовковицю Тараса Шевченка, що росте у дворику Будинку-музею Кобзаря. На думку Ветроградського, навіть дуже старі, частково висохлі та уражені паразитами дерева варті того, щоб намагатися їх врятувати, а не бездумно спилювати.
"Будильниця" метро
Ще одна цікава професія, про яку мало хто знає. У метро є кімнати відпочинку, де машиністи відсипаються між нічною та ранковою змінами. Комфортний відпочинок їм забезпечує чергова кімнати, яку працівники депо та машиністи між собою називають "будильницею". Адже одна з її задач — вчасно розбудити машиніста на ранкову зміну.
"Будильниця" готує кімнату відпочинку, щоб там було чисто та комфортно. Чергова стежить за чистотою кімнат, готує ліжка до сну, змінює постільну білизну та прибирає після того, як машиніст залишає кімнату. Особлива увага приділяється чистоті: білизну потрібно вчасно передати до пральні, а кухонна зона має завжди бути в охайному вигляді.
Також вона записує розклад машиністів та будить їх. Алгоритм такий: машиніст реєструється в журналі та вказує час, коли йому треба прокинутись. Чергова за графіком будить кожного працівника, іноді з інтервалом у кілька хвилин. Перше ранкове пробудження відбувається о 04:33, а найпізніше — о 05:36. Після того як машиністи відправляються на маршрути, "будильниця" прибирає у кімнатах.
"Білий капелюх"
Якщо у звичайних хакерів репутація поганих хлопців/дівчат, які влаштовують DoS-атаки, зламують системи та крадуть дані, то білі хакери, навпаки, хороші. Адже вони займаються захистом даних та протидією кіберзлочинцям. Їхня задача — відшукувати слабкі місця та діри у програмному забезпеченні, щоб програмісти могли вчасно їх ліквідувати, до того, як цим скористаються кіберзлочинці.
Інша назва білих та чорних хакерів — "білі" та "чорні капелюхи" — пішла з вестернів. За традицією старих фільмів цього жанру, герой завжди носив капелюх білого кольору, а лиходії — чорного. А ще існують "сині" та "червоні капелюхи". Це все — різновиди білих хакерів, які виконують різну роботу.
Послугами білих хакерів користуються практично всі великі IT-компанії: Microsoft, Apple, Amazon, Google, Meta, Paypal та інші. До них звертаються збройні сили та уряди різних країн, щоб також перевірити надійність своїх систем. В Україні ця професія теж популярна та має попит як у приватних компаній, так й у держави. Наприклад, Мінцифра кілька разів влаштовувала челендж для білих хакерів, пропонуючи мільйон гривень тому, хто знайде вразливості в "Дії". Це допомогло зробити систему більш надійною та захищеною від атак, які російські хакери періодично влаштовують під час війни.
Кавіст
Якщо сомельє — це доволі впізнавані фахівці, то про їхніх колег-кавістів чули не так багато людей. Але насправді кавістів ми зустрічаємо у повсякденному житті набагато частіше, ніж сомельє. Адже це — ті люди, які допомагають нам підібрати алкогольний напій у магазині. Фактично, це продавець-консультант, який дуже добре знається на винах та міцному алкоголі. Висококласний кавіст швидко розуміє, що потрібно покупцю, може з пам'яті розповісти про особливості смаку будь-якого вина, а також вміє підбирати напої під конкретні страви та специфічні вподобання клієнтів.
Та кавістів можна зустріти не тільки у винних магазинах, а й на самому виробництві. Проте, попри однакову назву, це зовсім інша професія. Кавісти на виноробнях відповідають за все, що відбувається з вином на етапі його витримки та бутилювання. Вони контролюють температуру та вологість у винному погребі, готують бочки або чани для витримки вина, стежать за якістю сировини та додаванням цукру, якщо він потрібен. Власне, саме від французького слова cave, яке означає винний погріб, і пішла назва цієї професії.
Зоопсихолог
Це людина, яка займається проблемною поведінкою тварин. Від кінологів зоопсихологи відрізняються, по-перше, тим, що працюють не тільки із собаками, а також із кішками, кіньми та іншими домашніми улюбленцями. А по-друге, вони не виправляють поведінку тварини за допомогою дресирування, а намагаються зрозуміти її причину.
Зоопсихологи співпрацюють із власниками тварин, щоб разом зрозуміти, чому улюбленець поводиться дивно чи агресивно, та розробити ефективний план, що допоможе змінити його поведінку на краще. Це може бути як тренувальна програма для тварини, так і поради для власників. Адже інколи проблема полягає саме у тому, що людина не розуміє свого улюбленця чи неправильно з ним поводиться.
Для України професія зоопсихолога є новою, тож освоїти її можна хіба що за кордоном. Та, попри це, ветеринарних клінік та приватних фахівців, які надають таку послугу, вже чимало.
Читай також: "Іноземці, на честь яких назвали вулиці Києва: ким вони були"