Вони будували Київ: як Ігор Сікорський змінив світ

Вони будували Київ: як Ігор Сікорський змінив світ Фото: theukrainians.org

Він з дитинства мріяв стати інженером. Під час навчання в Київському політехнічному інституті захопився авіацією. Вже у 20 років побудував перший невеликий вертоліт. А  згодом створив літак С-5, на якому склав іспит на звання пілота і встановив чотири національні рекорди. Геній та видатний українець – Сікорський Ігор Іванович.

В Америці він вважається національним героєм, а от на батьківщині його ім'я тривалий час залишалося в "чорних списках".

Біографія

Ігор Іванович Сікорський народився 25 травня у 1889 році, в Києві, в родині професора, доктора медицини, фахівця з психіатрії Івана Сікорського. 

Біографія Ігора Сікорського
Кадет Ігор Сікорський (праворуч) із братом Сергієм та сестрами Лідією, Ольгою та Оленою. Фото: ukrinform.ua

Мрія стати інженером з'явилася в Сікорського ще в дитинстві. Коли почав навчатися в Київському політехнічному інституті (1908-1912 роки), зацікавився  авіацією. Спроєктував і побудував кілька гелікоптерів, літаків-біпланів. Відомо, що ідею гелікоптера йому навіяли малюнки повітряного гвинта Леонардо да Вінчі.

Біографія Ігора Сікорського
Ігор Сікорський на своєму першому біплані БІС-1., 1909 р. Фото:ukrinform.ua 

Перший гелікоптер Сікорського не зміг злетіти через недостатню потужність двигуна. Невдачею завершилися випробування і другого гелікоптера Сікорського, оснащеного двадцятип'ятисильним двигуном.

У 1910 році Ігор Сікорський разом із сином київського купця Федором Івановичем Билінкіним, який вже мав певний досвід у цій справі, створили перший аероплан. Спільний біплан назвали БІС № 1 (абревіатура від прізвищ Билінкін, Йордан, Сікорський). Потім він був перебудований на літак БІС № 2. На останньому 3 червня 1910 року Ігор Сікорський виконав вдалий політ по прямій завдовжки в 182 метрів на висоті 1,2 метра тривалістю 12 секунд.

Біографія Ігоря Сікорського
Двомісний біплан. Фото: ukrinform.ua 

У 1911 році Сікорський на власному  літаку С-5 склав іспит на звання пілота. Встановив чотири рекорди, виконував показові польоти, катав пасажирів.

29 грудня 1911 року на літаку власної конструкції С-6 він встановив світовий рекорд швидкості польоту з двома пасажирами – 111 км/год.

У 1912-1918 роках Ігор Сікорський був головним конструктором авіаційного відділу Російсько-Балтійського вагонного заводу, конструював серію нових типів літаків. Ігор Сікорський був творцем першого у світі чотиримоторного літака "Руський витязь", першого у світі важкого чотиримоторного бомбардувальника, пасажирського літака-велетня "Ілля Муромець".

Еміграція і робота в США

Ігор Сікорський
Авіаконструктор незадовго до еміграції. Фото: ukrinform.ua

18 лютого 1918 Ігор Сікорський емігрував до Парижа, а в березні 1919 переїхав до США.

Відомо, що до 1923 року він не мав стабільної роботи, періодично давав уроки пілотування та іноді читав лекції у середніх навчальних закладах.

У 1923 році композитор Сергій Рахманінов позичив Сікорському 5 тисяч доларів. На ці гроші Сікорський  відкрив невелику конструкторську фірму. Згодом став власником конструкторсько-будівельної фірми Sikorsky Aircraft. 

Біографія Ігоря Сікорського
Сергій Рахманінов та Ігор Сікорський біля літака S-29А Фото: ukrinform.ua

У 1925–1940 роках фірма Sikorsky Aircraft розробила серію надзвичайно успішних літаків, що принесли США престиж та рекорди.

З 1939 року перейшов на конструювання гелікоптерів одногвинтової схеми. Першим почав будувати турбінні гелікоптери, "гелікоптери-амфібії".

Гелікоптери Сікорського марки S 1941 року були прийняті на озброєння Збройними силами США.

Біографія Ігоря Сікорського
Фото: kpi.ua

Загалом фірма Сікорського створила 17 базових літаків та 18 гелікоптерів. З його робіт розпочався розвиток вертольотобудування у Великій Британії та Франції. 

Смерть авіаконструктора

Помер Ігор Іванович Сікорський 26 жовтня 1972 року в Істоні (США).

Його знайшла дружина зі схрещеними на грудях руками. Коли труну опускали у могилу, всі побачили в небі символічний знак – білий хрест, утворений інверсійними слідами двох літаків, які пролетіли над землею перпендикулярними курсами... 

Ігор Іванович Сікорський похований на цвинтарі Святого Іоана Хрестителя у місті Стратфорд штату Коннектикут, де його коштом було збудовано Миколаївську церкву.

Факти 

  • Відомо, що батько Ігоря Сікорського був супротивником українського національного відродження, його звинувачували у співробітництві з російською таємною поліцією. Сам Ігор Сікорський тривалий час не говорив про своє походження.
  • Історик Віталій Довгич, перебуваючи у штаті Коннектикуті, зустрівся з подружжям Свириденків, які були особисто знайомі з Ігорем Сікорським. Вони розповіли, що невідомо напевно, чи вважав себе Ігор Сікорський українцем до Другої світової війни, але у післявоєнний період українська діаспора робила все, щоб Ігор Іванович цілком усвідомлював себе українцем.
Біографія Ігора Сікорського
Колишній будинок родини Сікорських в Києві, вул. Ярославів Вал, 15-б.  Фото: ukrinform.ua
  • У Радянському Союзі ім'я Ігоря Сікорського  було "забороненим". Лише у незалежній Україні про нього почали говорити як про видатного земляка, тоді як росіяни усіляко намагалися привласнити собі його ім'я. У березні 2018 року Міжнародному аеропорту "Київ" у Жулянах було надано ім’я Ігоря Сікорського.  

Я чудово пам’ятаю: батько пишався, що народився в Києві, і не раз це підкреслював, – прокоментував подію син конструктора Сергій Сікорський.

  • Через те, що заслуги Сікорського на батьківщині тривалий час не визнавали та замовчували, авторство "Іллі Муромця" приписували якійсь невідомій "групі молодих конструкторів".
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації