Спецпроєкт "Світло є чи нема?": лайфхаки від Андрія Чорновола, Надії Матвєєвої та Євгена Таллера
Пам'ятаєш торішній хіт гурту DOBRYVA "Світло є чи нема?". Цей трек не втрачає актуальності й сьогодні! "ТиКиїв" продовжує серію публікацій у межах проєкту "Світло є чи нема?", в яких ми обговоримо з відомими людьми віялові відключення та знайдемо лайфхаки, що допоможуть пристосуватися до нової реальності.
Андрій Чорновол, шоумен, телерадіоведучий, ведучий телеканалу М1 та "Нашого радіо"
Вміння адаптуватися до будь-яких умов — це головний скіл, який прокачали українці за час повномасштабної війни. Останній місяць відключень було так багато, що я майже не заставав світло вдома. Повертався зі знімань — електрики вже не було, їхав на ранковий радіоефір — світло ще не вмикали. Буду відвертим: це складно, особливо, коли ти живеш у багатоповерхівці й у тебе двоє дітей. Немає живлення — в будинку не працюють електронасоси, тому вдома відсутня вода.
Ти не можеш приготувати їжу на електроплиті. Що вже казати про ліфти, які не везуть тебе на 17 поверх... Але все це можна пережити. Ми з родиною радіємо, що світло вмикають плюс-мінус за графіками, нехай і ненадовго. Це дуже дисциплінує, вчить тайм-менеджменту, вмінню правильно розподіляти час. З'явилося світло — потрібно одразу бігти готувати, прати, набирати воду й заряджати всі гаджети. Ну і з добрих новин — останніми днями відключень стало значно менше.
Відключення світла показали, як мало нам усім треба для щастя. Майже щовечора у дворі нашого будинку збираються десятки сусідів, які слідкують за графіками. Переважно це люди, які живуть на верхніх поверхах. Вони прогулюються, спілкуються й постійно поглядають на вікна в очікуванні, що світло от-от з'явиться. Появу електрики сусіди зустрічають, як Новий рік. З радісними вигуками, усмішками та навіть оплесками. А потім всі дружно прямують до ліфтів. Це дуже кіношні моменти, які запам'ятовуються!
Ми з родиною підготувалися до блекаутів ще 2022 року. Накупили павербанків, світильників і гірлянд на AliExpress. Влаштували вдома власний "куточок незламності", де можна підзарядити необхідні пристрої. Гірлянди, які працюють від павербанків, — це взагалі топ, усім раджу пошукати в інтернеті! Ми завісили ними всю квартиру і, коли вимикають світло, вони дуже рятують. Нещодавно я придбав шнури для роутера — він тепер теж живиться від павербанка, тож Wi-Fi у нас працює постійно. А ще у ванній, туалеті й коридорі ми повісили лампи з датчиками руху, які вмикаються, коли ти заходиш у приміщення. З вечора, якщо є електрика, завжди заливаємо чай у термос, аби вранці випити гарячого. Найбільша проблема була з холодильником, в якому під час спеки постійно псувалися продукти. Я вже давно думаю про те, щоб придбати джерело живлення для нього, але поки що цього так і не зробив.
Надія Матвєєва, телеведуча каналу СТБ
За час відключень я звикла, що електроенергії періодично немає, у нашому районі відключення зазвичай відбуваються відповідно до графіків. Довелося прибрати усі продукти з морозильної камери, бо холодильник не встигав "приходити до тями". Тільки зібралася спробувати метод із замороженими пляшками води, щоб підтримувати низьку температуру в холодильнику, як він втратив здатність перетворювати воду на лід... Добре, що тимчасово, зараз відключення менш тривалі.
Якось години дві я писала магістерську з психології, а коли світло вимкнули, гадала, чи зберіг комп'ютер сторінки. На жаль, тільки частково, автозбереження не спрацювало. Довелося наново робити, тому тепер зберігаю текст щохвилини!
Як до цього всього пристосуватися? Казати собі й вірити, що цей дискомфорт тимчасовий, що ми обов'язково впораємося попри всі складнощі! Бо емоційна рівновага підвищує здатність раціонально мислити та діяти. Бережіть себе!
Євген Таллер, ресторатор, телеведучий
Людина — така істота, яка, на жаль, адаптується до всього: як до хорошого, так і до поганого. У мене відключають світло за графіком, хоча в будинку навпроти не виключають зовсім, але я не телефоную в ДТЕК і не прошу забезпечити справедливість. (Усміхається.) Хоча знаю й такі історії, коли люди скаржаться та просять, щоб сусідам відключили теж. У ліфті я не застрягав, бо про всяк випадок спускаюся сходами. У мене домашній холодильник живе своїм життям і завжди, коли вночі вмикають світло, він кричить на всю квартиру, тож мені доводиться щоночі підійматись і вимикати його. Можливо, там є якась кнопка, яка розв'яже цю проблему, але я вже наче й звик.
У мене лайфхак з адаптації до ситуації один: зранку вийшов з дому, пізно ввечері повернувся. Я не можу сказати, що страждаю від цього. Живу я один, волосся в мене коротке, тож висушити можна і рушником, вода є. А 10 поверхів вниз і нагору — це лише додаткове кардіотренування. Тож я навіть знайшов у цьому позитив!