День науки-2023: 5 українських розробок, що допомагають ЗСУ

Сьогодні, 20 травня, відзначають Всесвітній день науки. Щороку українські науковці створюють близько 15 тисяч винаходів. Розробки від вітчизняних спеціалістів особливо стали необхідними з 2022 року для наближення Перемоги. Пропонуємо добірку винаходів, які застосовують військові.
Дрон-камікадзе eBOSH
Фахівці організації "Чорний ворон" створили дрон-камікадзе під назвою eBOSH. Інженери зібрали квадрокоптер і приладнали до нього звичайну пластикову сантехнічну трубу, всередину якої заклали гранату ВОГ-17. Безпілотник також оснащений системою керування, завдяки якій оператор бачить зображення з камери, встановленої на дроні, просто крізь окуляри або на моніторі. Дальність польоту дрона становить 2 км, а максимальна швидкість eBOSH — до 150 км/год.
Біонічний протез руки від Esper Bionics
Саме ця біонічна рука потрапила у список найкращих винаходів 2022 року за версією американського журналу Time. Йдеться про робопротез на базі штучного інтелекту, який має анатомічний дизайн та може "навчатися" в процесі використання. Протез має 24 датчики, які вловлюють та обробляють м’язову активність і мозкові імпульси, щоб активувати дію в руці. У процесі роботи машинного навчання рука почне діяти "інтуїтивніше".
Робот-розмінувальник
Допомагають наблизити перемогу й наші юні таланти. Як-от студент КПІ й Канадського університету Альберти Ігор Клименко. Він розробив дрон із детектором металів. Його можна запрограмувати на пошук мін, що виготовлені з металу чи, наприклад, пластику. Також спеціальна програма покликана допомагати саперам знешкоджувати міни. Доступна опція виведення в режимі реального часу координат знайденої міни та макетної карти. Використовуючи отримані з дрона дані, сапери можуть відшукати міну та знешкодити її. Для наших військових це дуже цінний апарат. За таке відкриття хлопець отримав найвищу нагороду — перемогу в премії Global Student Prize 2022.
Дрон-міношукач
Ще один школяр з Івано-Франківська Юрій Тумир розробив дрон-міношукач для військових. Ідеться про квадрокоптер за технологією 3D-друку. Каже, його винахід покликаний допомогти саперам знайти та знешкодити вибухові пристрої на полі бою. Дрон може не лише помічати міни та додавати їх до інтерактивної мапи, а й визначає розмір і тип ворожого боєприпасу.
Активатор згортання крові

Науковці зі Львова на чолі із професором кафедри гістології, цитології та ембріології Львівського медуніверситету Ростиславом Білим розробили кровоспинний засіб для українських військових. Він має форму мікрогранул, які під час контакту з кров’ю утворюють в’язкий гель, який і зупиняє кровотечу. Така ідея не є новою, адже польові медики із 2014 року використовують препарати-гемостатики британського виробництва Celox. Водночас львівський активатор ефективніший, адже втричі швидше вступає в реакцію, і значно дешевший за свій іноземний аналог. За підтримки американських медичних центрів вдалося запустити виробництво гермостатика та відправити активатори на потреби ЗСУ.