День науки-2023: 5 українських розробок, що допомагають ЗСУ

День науки-2023: 5 українських розробок, що допомагають ЗСУ Фото: Getty Images

Сьогодні, 20 травня, відзначають Всесвітній день науки. Щороку українські науковці створюють близько 15 тисяч винаходів. Розробки від вітчизняних спеціалістів особливо стали необхідними з 2022 року для наближення Перемоги. Пропонуємо добірку винаходів, які застосовують військові.

Дрон-камікадзе eBOSH

Фахівці організації "Чорний ворон" створили дрон-камікадзе під назвою eBOSH. Інженери зібрали квадрокоптер і приладнали до нього звичайну пластикову сантехнічну трубу, всередину якої заклали гранату ВОГ-17. Безпілотник також оснащений системою керування, завдяки якій оператор бачить зображення з камери, встановленої на дроні, просто крізь окуляри або на моніторі. Дальність польоту дрона становить 2 км, а максимальна швидкість eBOSH — до 150 км/год.

Біонічний протез руки від Esper Bionics

Саме ця біонічна рука потрапила у список найкращих винаходів 2022 року за версією американського журналу Time. Йдеться про робопротез на базі штучного інтелекту, який має анатомічний дизайн та може "навчатися" в процесі використання. Протез має 24 датчики, які вловлюють та обробляють м’язову активність і мозкові імпульси, щоб активувати дію в руці. У процесі роботи машинного навчання рука почне діяти "інтуїтивніше".

Робот-розмінувальник

Допомагають наблизити перемогу й наші юні таланти. Як-от студент КПІ й Канадського університету Альберти Ігор Клименко. Він розробив дрон із детектором металів. Його можна запрограмувати на пошук мін, що виготовлені з металу чи, наприклад, пластику. Також спеціальна програма покликана допомагати саперам знешкоджувати міни. Доступна опція виведення в режимі реального часу координат знайденої міни та макетної карти. Використовуючи отримані з дрона дані, сапери можуть відшукати міну та знешкодити її. Для наших військових це дуже цінний апарат. За таке відкриття хлопець отримав найвищу нагороду — перемогу в премії Global Student Prize 2022.

Дрон-міношукач

Ще один школяр з Івано-Франківська Юрій Тумир розробив дрон-міношукач для військових. Ідеться про квадрокоптер за технологією 3D-друку. Каже, його винахід покликаний допомогти саперам знайти та знешкодити вибухові пристрої на полі бою. Дрон може не лише помічати міни та додавати їх до інтерактивної мапи, а й визначає розмір і тип ворожого боєприпасу.

Активатор згортання крові

Активатор згортання крові
Фото: loda.gov.ua.

Науковці зі Львова на чолі із професором кафедри гістології, цитології та ембріології Львівського медуніверситету Ростиславом Білим розробили кровоспинний засіб для українських військових. Він має форму мікрогранул, які під час контакту з кров’ю утворюють в’язкий гель, який і зупиняє кровотечу. Така ідея не є новою, адже польові медики із 2014 року використовують препарати-гемостатики британського виробництва Celox. Водночас львівський активатор ефективніший, адже втричі швидше вступає в реакцію, і значно дешевший за свій іноземний аналог. За підтримки американських медичних центрів вдалося запустити виробництво гермостатика та відправити активатори на потреби ЗСУ.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації