Отримати протез в Україні можна безоплатно! Пояснюємо, як це зробити
Протезування в Україні — безплатне! Держава гарантує встановлення якісних протезів, також покриває їх обслуговування та ремонт. А скористатися послугою можна ще до встановлення інвалідності. Як це зробити?
Як пояснює Мінсоцполітики, право на безоплатний протез мають абсолютно всі українці! Зокрема:
- військовослужбовці та службовці правоохоронних органів, ветерани;
- постраждалі від війни цивільні громадяни;
- особи з інвалідністю, які отримали інвалідність не через бойові дії;
- діти з інвалідністю, діти з порушеннями опорно-рухового апарату тощо.
Якщо людина постраждала внаслідок війни, для забезпечення протеза не треба чекати на встановлення інвалідності. В інших випадках — потрібно.
Задля отримання протеза за державною програмою треба подати документи. Це можна зробити у три способи:
- Якщо ти ще в лікарні, варто звернутися до соціального працівника, який є у медзакладі. Якщо такого немає — попрохати лікаря запросити працівника з територіального відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю, який допоможе подати документи.
- Можна ще звернутися до найближчого центру надання адміністративних послуг (ЦНАП). Як варіант — у місцевий орган соціального захисту населення, або ж до територіального управління Фонду соцзахисту осіб з інвалідністю.
- Також подати документи можна онлайн через електронний кабінет особи з інвалідністю. Під час первинної реєстрації треба підвантажити скановану копію або фотокопію висновку МСЕК, або ЛКК, або ВЛК у полі "Документ, який надає право на пільгу".
Направлення на забезпечення протезом надійде в електронний кабінет особи з інвалідністю, навіть якщо людина подавала документи в інший спосіб (наприклад, у ЦНАПі). Тож радимо в будь-якому разі оформитися онлайн. Інструкція з реєстрування в кабінеті особи з інвалідністю — за посиланням.
Які ще документи потрібні для безоплатного протезування?
- паспорт громадянина України;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (ідентифікаційний код);
- довідка про обставини травми від командира військової частини (для військових);
- висновок про необхідність забезпечення осіб з обмеженнями функціонування допоміжними засобами реабілітації;
- посвідчення УБД (для військових за наявності).
Направлення дає змогу вибрати будь-яке протезне підприємство, що відповідає твоїм потребам. Звернутися до нього можна онлайн, телефоном, у лікарні через соцпрацівника чи керівника реабілітаційного відділення. Після цього — подати офіційну заявку (в паперовій чи електронній формі) до підприємства. Якщо подаєшся через електронний кабінет — прикласти фото або сканкопію заявки.
Перелік протезних підприємств — за посиланням.
Здебільшого отримати протез можна впродовж 45 робочих днів. При простих випадках виготовлення охоплює 3 тижні. Максимальний час очікування — 3 місяці.
Платити за протез не потрібно! Держава сама визначає граничну ціну, яку відшкодовує протезному підприємству. Сягати ця сума може до двох мільйонів гривень. Також уряд покриває вартість якісного обслуговування та ремонту.
Доступне як безоплатне первинне протезування, так і вторинне (заміна протеза на інший після закінчення строку його експлуатації). Ось скільки можна заощадити:
- протези нижніх кінцівок: мінімальна вартість — 14 тисяч гривень; максимальна — 856 тисяч гривень.
- протези верхніх кінцівок: мінімальна ціна — 17 тисяч гривень; максимальна — 503 тисячі гривень.
Урядовці запевняють, що протези для українців виготовляються зі складових від американських, азійських та європейських виробників. Це дає змогу задовольнити індивідуальні потреби кожної людини та забезпечити їй повноцінне життя.