Читання як терапія: як книжки знімають стрес і виховують емпатію

В епоху невпинного потоку інформації все більше людей заново відкривають для себе відновну силу книжок. І не дивно: читання — це науково підтверджений спосіб зниження стресу. Та як саме пов'язані книга й ментальний добробут? Розповідаємо!
Згідно з дослідженням University of Sussex, читання всього за шість хвилин може знизити рівень стресу на 68%. Нейропсихолог Девід Льюїс і його колеги виявили, що учасники експерименту відчували сповільнення серцебиття та зменшення м'язової напруги, адже читання повністю поглинало їхню увагу, немов пропонуючи коротку втечу від повсякденних турбот. І цей ефект був навіть сильнішим, ніж від:
- прослуховування музики (61%);
- вживання чаю чи кави (54%);
- прогулянки (42%).
Це — не просто відволікання, а й активне залучення уяви, оскільки слова на друкованій сторінці стимулюють творчість і змушують людину увійти в те, що по суті є зміненим станом свідомості, — цитує слова доктора Льюїса видання Medical News Today.

А у 2021 році The Queen's Reading Room — літературна благодійна організація, заснована королевою Каміллою, — встановила, що читання, зокрема, художньої літератури може знизити стрес на 20%. Серед бонусів — зменшення відчуття самотності та поліпшення концентрації. А ще учасники дослідження, які регулярно читають "художку", повідомили, що їм легше орієнтуватися по мапі, знаходити нові локації та стежити за новинами.
Як це працює? Читання може слугувати формою когнітивного відволікання. Занурюючись у розповідь — вигадану чи реальну — людина тимчасово відсторонюється від стресорів довкола та залучає різні частини мозку, особливо ті, що відповідають за уяву та емпатію. Вчені ще досліджують, як саме це впливає на рівень гормону стресу — кортизолу. Але психологічну користь читання вже можна вважати підтвердженою: література справді працює як розвантаження для мозку.
Віднедавна популярним інструментом для зняття стресу стали й аудіокниги. Захоплива розповідь, якісно начитана диктором, може відтворити відчуття дитинства — заспокійливе та знайоме. Для особливо перевантажених екранами людей, що не мають часу на друковані видання, аудіокниги є чудовою альтернативою для відпочинку під час поїздки, прогулянки або перед сном.

Дослідження, опубліковане в журналі Американської академії дитячої та підліткової психіатрії, показало, що прослуховування аудіокниг значно зменшує відчуття страху та тривоги серед дітей. А серед дорослих, за даними опитування Lambertville Free Public Library (Нью-Джерсі, США):
- 72% вважають, що аудіокниги стимулюють їхній мозок;
- 55% сказали, що аудіокниги допомагають їм підтримувати "конект" зі світом;
- 30% оцінили користь аудіокниг під час пандемії COVID-19.
Книжкові історії також чудово розвивають емпатію, переконаний психолог Мічиганського університету Вільям Чопік. Художня література здатна "приміряти" на читача іншу стать, етнічність, професію, вік, сексуальність тощо. На досвіді вигаданого героя можна збагнути, як це — пережити втрату чи покинути домівку. А в сукупності це може підвищити рівень співчуття й у реальному житті.
Історії з книжок піддають нас незручним ідеям і дозволяють сприймати погляди інших у безпечний, дистанційований спосіб. Так художня література стає ігровим майданчиком для тренування емпатичних навичок, — стверджує Вільям Чопік.

Окрім індивідуального читання, варто звернути увагу й на громадські літературні заходи, як-от книжкові ярмарки. У світі, де тривожність та інформаційне перенавантаження стали буденністю, вони перетворилися на своєрідні "оази тиші". Відвідувачі таких подій можуть просто блукати між стендами, слухати презентації, заводити невимушені розмови з письменниками чи однодумцями...
А в Україні книжкові ярмарки стали не лише культурними центрами, а й просторами для психологічного відновлення. Адже книжки й автори, які осмислюють сучасність, допомагають відвідувачам подолати власні переживання.
24–27 квітня в Києві на ВДНГ відбудеться третій фестиваль "Книжкова країна". Його ключовою особливістю стане фантазійний квітковий декор, що перетворить простір Експоцентру на справжній сад натхнення. У програмі — понад 300 подій: презентації книжок, зустрічі з авторами, майстеркласи, дискусії, відкриті засідання книжкових клубів та багато іншого.
- ДЕ? Київ, ВДНГ (проспект Академіка Глушкова, 1).

У книжках — не лише знання, а й підтримка. Іноді достатньо просто погортати сторінки, щоб знову відчути себе в безпеці. Тож якщо ти відчуваєш втому, тривожність чи просто хочеш зробити паузу в буденній гонитві — дозволь собі літературний перепочинок!