Як книжкові фестивалі розвивають міста?

Як книжкові фестивалі розвивають міста? Фото: facebook.com/bookvdng

Комусь може здатися, ніби книжкові фестивалі — це просто нішеві зустрічі для поціновувачів літератури. Та за останні роки вони стали рушійною силою для економіки міст. Як саме — пояснюємо на прикладі іноземного та київського досвіду.  

Популярні книжкові фестивалі збирають "під одним дахом" цілий загін професіоналів — письменників, видавців, ілюстраторів, психологів, науковців... І, певна річ, читачів.

Чого вартий лише Единбурзький міжнародний книжковий фестиваль у Шотландії! За даними журналу Scottish Field, цьогорічний захід відвідало понад 100 тисяч людей, а до онлайн-заходів доєдналась аудиторія з 55 країн! Як результат, продажі квитків і книжок суттєво зросли порівняно з попередніми роками.

Единбурзький міжнародний книжковий фестиваль є найбільшим у світі. Уперше його провели в наметі 1983 року. Спершу захід організовували раз на два роки, проте з 1997-го зробили щорічним.

Единбурзький міжнародний книжковий фестиваль, 2016 рік. Фото: Вікісховище/Джим Бартон

Книжкові фестивалі завжди корисні для галузі. Видавці можуть оцінити роботу конкурентів, показати власну продукцію більшій, а у випадку "Книжкової країни" ще й новій, аудиторії, зануритися в нові літературні тренди та протестувати ті на читачах під час заходу. А для авторів — це нагода поспілкуватися з колегами, знайти ілюстратора чи замовника, — пояснює директорка фестивалю "Книжкова країна" на ВДНГ Людмила Фіть.

Інша суспільна користь від книжкових фестивалів — це надання майданчика для дискусій на соціальні теми. На вже згаданому заході в Единбурзі цьогоріч говорили про:

  • штучний інтелект;
  • кліматичну кризу;
  • війни на Близькому Сході;
  • міграцію тощо.

Дискусіями про глобальне славиться ще Фестиваль сіна у Вельсі — щорічний літературний захід, заснований 1988 року. Він став настільки помітним феноменом у британській культурі, що в різні часи його спонсорували та висвітлювали The Guardian, The Daily Telegraph, BBC й інші авторитетні видання.

Захід для дітей у межах Фестивалю сіна (Hay Days). Фото: Вікісховище/Andrew Lih

Такий ажіотаж украй вигідний містам проведення книжкових фестивалів та ярмарків. Ці заходи притягують тисячі відвідувачів, які здійснюють свій внесок у місцеву економіку — витрачають кошти на проживання, харчування, транспорт і розваги. 

Той-таки Единбурзький міжнародний книжковий фестиваль є частиною ширшого фестивального сезону. За даними BOB Consulting, у 2023 році його загальний прибуток перевищив 492 мільйонів фунтів стерлінгів для Единбурга та 620 мільйонів фунтів стерлінгів для Шотландії.

Книжковий ярмарок у Маямі (США) щороку збирає близько 200 тисяч відвідувачів. В умовах шаленої боротьби за туристів готелі, ресторани й заклади роздрібної торгівлі вмотивовані покращувати свій сервіс. А ще успіх фестивалю дав змогу облагородити кампус Вольфсен (Коледж Маямі Дейд), де й проводиться захід — його аудиторії, лекційні зали та вуличну зону.

Літературний козир має також Німеччина: її Франкфуртський книжковий ярмарок у 2017 році зібрав 286 тисяч відвідувачів зі 100 країн! Захід настільки популярний, що заклав підмур для інвестицій в інфраструктуру Франкфурта. Це допомогло розширити виставкові зали міста й покращити транспортне сполучення. 

Франкфуртський книжковий ярмарок у 2016 році. Фото: Вікісховище/Arielinson

Успішні книжкові заходи часто залучають кошти як від держави, так і з приватного сектору. Приміром, уряд Шотландії частково фінансує Единбурзький міжнародний книжковий фестиваль. Це й не дивно: захід приваблює заможних туристів, популяризує культурну спадщину країни та підтримує престижний статус міста.

Единбург — перше у світі місто літератури ЮНЕСКО. Його таким визнали у 2004 році. Столиця Шотландії — це батьківщина всесвітньо відомих письменників, поетів і драматургів, як-от:

  • Артура Конана Дойла (серія детективів про Шерлока Холмса);
  • Вальтера Скотта ("Айвенго", "Роб Рой");
  • Джоан Роулінг (сага про Гаррі Поттера).

За прогнозом ЮНЕСКО, статус міста літератури щороку має приносити Единбургу 2,2 млн фунтів стерлінгів, а решті Шотландії — 2,1 млн фунтів стерлінгів.

А що в Києві?

Наша столиця з її багатими літературними традиціями — ідеальний осередок для книжкових фестивалів. Приміром, у квітні 2024 року на ВДНГ вперше відбулася "Книжкова країна". Захід зібрав майже 70 тисяч відвідувачів: більше ніж половина з них до цього не була на літературних івентах.

За словами очільниці "Книжкової країни" Людмили Фіть, великий фестиваль організувати складно: потрібно грамотно підібрати стресостійку команду, завчасно підготувати програму заходу, щоб за три-чотири тижні подати її на широкий загал. Проте в умовах повномасштабної війни додаються й більш серйозні перепони — горизонт планування звужується до лічених тижнів.

Найвищий пріоритет — безпека всіх присутніх на фестивалі. Ми заздалегідь маємо прораховувати відключення світла, тривоги та інші форс-мажори. А ще одна унікальна для України проблема — неможливість гарантувати певну присутність гостей, адже на це у нашій сьогоднішній реальності також може впливати безліч чинників. — каже Людмила Фіть.

Другий фестиваль "Книжкової країни" відбудеться вже 26–29 вересня. Там будуть:

  • книжковий ярмарок;
  • зустрічі з письменниками та спілкування з видавцями;
  • освітній простір;
  • простір настільних ігор;
  • дитячий майданчик

Однією з ключових цікавинок стане премія книжкових блогерів. Її мета — обрати найбільш цікаву, обговорювану та варту уваги, на думку українських блогерів, книжку 2023 — першої половини 2024 років. Серед них — Svitlo Bibliotek, Непозбувний книгочитун, A Book About й інші.

Якщо ти мариш літературою та будеш у Києві цими днями — зустріньмося на "Книжковій країні"! Вхід вільний!

  • ДЕ? Київ, ВДНГ (проспект Академіка Глушкова, 1).
Фото: instagram.com/bookvdng

Читай також: Гаррі Поттер і філософський камінь: 10 фактів про книжку, яка зачарувала світ

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації