Коли у столичних маршрутках почне діяти електронний квиток?

Коли у столичних маршрутках почне діяти електронний квиток? Колаж: ТиКиїв

Уже незабаром у київських маршрутках обіцяють протестувати електронний квиток на окремих маршрутах приватних перевізників. Про це розповіли у КМДА. 

КП ГІОЦ спільно з приватними перевізниками міста Києва розробляє механізм підключення маршрутних таксі до єдиної автоматизованої системи оплати проїзду. Це тривалий процес, адже він потребує тісної та постійної взаємодії міста з майже двома десятками приватних компаній, що займаються пасажирськими перевезеннями автобусами в режимі маршрутного таксі, — зазначили у ГІОЦ.

Однак йдеться лише про технічну складову, оскільки для повноцінного запуску необхідно обладнати кожну маршрутку валідаторами та під'єднати їх до автоматизованої системи оплати проїзду. Крім того, приватні перевізники мають укласти договори з Департаментом транспорту.

Транспортний експерт громадської ініціативи "Пасажири Києва" Олександр Гречко зазначив, що це рішення дозволить вивести приватних перевізників з тіні, аби ті почали сплачувати податки відповідно до реальних обсягів виручки. Мовляв, зараз вони мають змогу занижувати виручку і мінімізувати сплату податків.

Важливе рішення, що дозволить вивести з тіні перевезення пасажирів маршрутками. Тобто це будуть повністю офіційні платежі, і пасажир матиме електронний квиток, де також буде сплачено страховий внесок на випадок травмування через ДТП. Бо зараз, як і багато років до цього, пасажири квитки на руки не отримують і, відповідно, страхування для них не гарантовано, — розповів Олександр Гречко.

Історія з впровадженням безготівкової оплати у маршрутках тягнеться вже не перший рік. Востаннє це питання підіймалося торік. Ще у листопаді 2022-го на сайті Київської міської ради з'явилася петиція про долучення маршруток до електронної системи оплати проїзду за зразком решти столичного громадського транспорту.  

Громадянам, котрі користуються не готівкою, а лише чи переважно карткою, незручно пересуватися у маршрутках. Оскільки там вони мають розраховуватися лише готівкою, на відміну від усіх інших видів транспорту. Запровадили безготівкову оплату всюди, крім маршруток. Пропоную вже закрити цей пункт в усіх видах громадського транспорту, — зазначив автор петиції.

Хоча петиція зібрала необхідні 6 тисяч підписів, міська влада у січні цього року відхилила її. Адже безготівкова оплата проїзду в маршрутках можлива лише тоді, коли перевізники долучаться до автоматизованої системи обліку оплати проїзду. Як ми зазначили вище, нині триває обговорення цього питання. 

Нагадаємо, валідатори вже тестували на деяких маршрутках і обіцяли під'єднати їх до АСОП ще до середини 2020 року. Однак пандемія ковіду внесла свої корективи, тож розв'язання питання відклали. У тому числі через позицію перевізників.

Обладнання однієї машини валідатором коштує 1850 євро, і для великого перевізника знадобиться близько одного мільйона євро, щоб упровадити систему. Для цього потрібно залучати кредитні ресурси, які місто не готове забезпечити, — говорить Олександр Шерстюк, співвласник компанії "Універсал-Транс".

Варто зазначити, що оплата карткою ще з осені минулого року доступна на всіх автобусних маршрутах Києва, а з початку 2023-го — і в Київській кільцевій електричці.

Експерти з питань транспорту зазначають, що зволікання із запровадженням безготівкової оплати пов'язане також з неповною прозорістю ринку приватних перевезень. Мовляв, оператори не хочуть під'єднувати обладнання, яке потрібно закуповувати за власні гроші. При цьому дехто працює без договорів, тобто є ризик, що в разі закриття маршруту обладнання зрештою й не знадобиться.

За словами Гречка, перевізники та їхні представники публічно можуть розповідати про збитковість цього бізнесу, але це неможливо перевірити. А перевізникам своєю чергою вигідно приховувати реальні надприбутки. Тож ті можуть вимагати підвищення цін на проїзд (востаннє його підвищували у травні 2022 до 15 гривень).

Можна сказати, що маршрутки тиждень їздять і нічого не заробляють, а можна оцінити сьогоднішній день: коли 3,5 години не їздив комунальний транспорт по Києву через рішення зупиняти його, — додає Олександр Гречко.

Столиця не буде першим містом, в якому діятиме е-квиток у маршрутках. Система безготівкової оплати у міських маршрутках вже кілька років працює в інших українських містах, зокрема в Ужгороді, Мукачеві та Луцьку.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
798d4edd-bc8a-41b5-bd57-70363302483c.jpg - Михайло Пилипчук
У ЗМІ з 2017 року. Закінчив Інститут журналістики КНУ ім. Тараса Шевченка. Працюю журналістом, про Київ пишу вже понад 5 років, бо як його не любити. Інтереси: шоу-бізнес, фото, мистецтво, гастрономія.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації