Цікавий тренд: "голе" взуття від українських брендів
У 2024 році спостерігаємо цікавий феномен — відродження концепції "голого взуття". Цей тренд пропонує новий погляд на естетику та функціональність. Українські бренди його підхопили!
Концепція прозорого взуття з'явилася завдяки розвитку хімічної промисловості та появі нових матеріалів. У 1950-х роках експерименти з пластиком привели до створення перших прозорих туфель, які стали символом футуристичного оптимізму повоєнної епохи.
1960-ті роки ознаменувалися революційними роботами французького модельєра Андре Куррежа. Його прозорі чоботи стали втіленням космічної ери в моді, відображаючи загальне захоплення технологічним прогресом та освоєнням космосу. А наприкінці XX століття ідея "голого взуття" трансформувалася, з'явившись у колекціях бельгійського дизайнера-новатора Мартіна Марджели, який експериментував та переосмислював традиційні форми.
Сучасна інтерпретація
У 2024 році концепція "голого взуття" набуває нового звучання. Дизайнери переосмислюють ідею прозорості, створюючи вишукані моделі, що балансують між авангардом та класикою. Кутюр'є Джон Гальяно пояснює модне явище так: "Це дослідження межі між матеріальним й ефемерним у моді. Ми запрошуємо носія стати співавтором дизайну через взаємодію з його власним тілом".
Тренд "голе взуття" виходить за рамки простої естетики. Він порушує фундаментальні питання про природу одягу та його роль у самовираженні.
Приміром, український бренд взуття та аксесуарів ручної роботи HVOYA створив балетки CHAOTIC BALLERINAS, що в'яжуться вручну тонким гачком. Завдяки специфічності малюнку та відсутності "правил" кожна пара унікальна. Вони є абсолютним втіленням чистої випадковості. Задля фіксації балетки всередині мають конструкцію в'єтнамок, з тонким замшевим кільцем довкола великого пальця. Зверху затягуються шкіряним або текстильним шнуром.
Філософ моди Ларс Свендсен зауважує: "Прозоре взуття кидає виклик нашому розумінню функціональності в моді. Воно змушує нас переосмислити кордони між тілом й одягом, між приватним і публічним".
Український бренд жіночого взуття LOOKIE ATELIER експериментує з матеріалами та дизайном, в новому літньому дропі Summer Bloom на бестселерах бренду — прозорих балетках із сітки — з'явився вишитий розсип маленьких польових квітів та керамічні прикраси з декоративним розписом. А нова модель босоніжок отримала знімну прикрасу у вигляді 3D-бутона троянди. Дроп ніби звучить піснями Лани Дель Рей, з нотками романтизму та закоханості в молодість і літо.
Бренд з українським корінням Ganor Dominic базується в Лондоні. Головною візитівкою компанії, заснованої у 2015 році, стали пари взуття з оригінальними 3D-зображеннями облич грецьких богів. Джерелом натхнення засновницям бренду — сестрам Анні та Катерині — слугує антична міфологія. Основні два виробництва в мирний час були розташовані в Харкові та в італійському регіоні Марко. В цьому сезоні дизайнери бренду вражають нас пантофлями DEMETER. Ногу власниці цього взуття, виготовленого з телячої шкіри, наче обіймає рука богині Деметри з перснем... Водночас нога виглядає голою.
Харківський бренд взуття з 25-річною історією Modus Vivendі створив концептуальну модель у чорному та бежевому кольорах, яку так і назвали GOLI САНДАЛІІ. Верх — текстиль, устілка — натуральна шкіра.
Напівпрозорі балетки в сіточку від українського бренду одягу та аксесуарів COOSH, заснованого інфлюенсеркою Аліною Френдій, виглядають на нозі майже невидимими. Матеріал, що дихає, дозволяє носити це взуття у спекотні дні.
Від невеликого шоуруму в Тернополі, рідному місті Френдій, де все почалося у 2017 році, бренд перетворився на впізнавану марку з власним виробництвом та мережею шоурумів у Києві, Тернополі та Львові. COOSH вирізняється скандинавським, мінімалістичним стилем, втілення якого ми й бачимо в "голих" балетках.
Не просто тренд
Сучасне "голе взуття" — це тріумф технологій та дизайнерської думки. Найчастіше його виготовляють із полівінілхлориду (ПВХ), термопластичного поліуретану (TPU), прозорих сітчастих матеріалів, біорозкладних полімерів. Деякі дизайнери комбінують прозорі синтетичні матеріали з натуральними, створюючи унікальні текстури та візуальні ефекти. Наприклад, поєднання прозорого ПВХ з натуральною шкірою або замшею.
Прозорі матеріали дозволяють нам переосмислити саму концепцію взуття. Ми створюємо не просто предмет гардероба, а своєрідну скульптуру для ніг, яка грає зі світлом та простором, — пояснює феномен тренду креативний директор Balmain Олів'є Рустен.
Філософський підхід дизайнерів до цього тренду, а також акцент на інноваційних матеріалах не лише розширюють можливості дизайну, але й порушують важливі питання про сталий розвиток й етичне виробництво в фешн-індустрії. "Голе взуття" стає не просто трендом, а приводом для обговорення майбутнього моди та технологій.