Вінтажний одяг: що це таке та як його правильно носити

Вінтажний одяг: що це таке та як його правильно носити Фешн-блогерка Alexandra Lapp у вінтажному жакеті Saint Laurent та з вінтажною сумкою Hermes Kelly. Фото: Getty Images

Раніше вважалося, що вінтаж — справа виключно колекціонерів, але зараз — це тренд, який обожнюють всі фешионіста світу. Як правильно носити таке вбрання? І який одяг можна вважати вінтажним? Розповідаємо! 

Що таке вінтаж 

Термін vintage спочатку застосовувався виноробами Франції для позначення витриманого вина із найкращих виноградних сортів. Та у 1950-х це слово стали використовувати у світі моди. Так називали речі, зроблені вручну або виготовлені у маленькій кількості, які пролежали у шафах 20-30 років і гарно збереглися. 

Нині ж вінтажним одягом вважаються айтеми віком від 20 до 100 років, що відображають стиль певної епохи: чи то 1930-х, 1950-х, чи 1990-х років.  

Супермодель Сінді Кроуфорд на показі Chanel haute couture SS 1993. Фото: Getty Images  

Чому вінтаж нині у тренді 

Тренд на одяг минулих епох можна пояснити не лише ностальгією. Щорічно у світі виготовляють близько 150 млрд одиниць одягу, з них — лише 30% купується і використовується. А 70% опиняється на смітнику у той же рік. За рівнем викидів вуглецю в атмосферу текстильна індустрія посідає другу сходинку після авіації — на неї припадає близько 10% таких викидів. Ба більше, споживання природних ресурсів при виробництві одягу справді величезне. Так, щоб отримати 1 кг бавовни, потрібно 20 тисяч літрів води, а виробництво однієї футболки обходиться природі у понад 2 тисячі літрів. Тож, якщо задуматися про це, то ідея покупки речей з історією вже не здається такою парадоксальною. 

Саме тому все частіше провідні модні будинки, такі як Versace, Gucci, Chanel та інші звертаються у своїх нових колекціях до вінтажу. А Valentino навіть створив власні авторизовані точки продажу, у які передав одяг зі своїх архівів. 

Один із вінтажних магазинів Valentino. Фото: www.valentino.com

Разом з тим, й визнані світові зірки нині активно пропагують свідоме споживання, часто одягаючи вінтажні вбрання. Причому, не лише на червоні хідники, а й в образах на щодень. 

Так, нещодавно на лондонській прем'єрі фільму "Дюна: Частина 2" акторка Зендая обрала для свого виходу легендарне вінтажне вбрання — костюм робота з кутюрної колекції Thierry Mugler Осінь-Зима 1995-1996 Cirque d'hiver. Французький модельєр Тьєрі Мюглер створив його разом з художником Жаном-Жаком Уркуном, з яким вони придумали флакон аромату Angel. Робота над костюмом тривала пів року. Він складався з окремих металевих деталей, які нагадували водночас панцирі крабів та екзоскелети. 

Акторка Зендая у вінтажному костюмі Mugler. Фото: Getty Images

Шляхом колеги вирішила піти й Марґо Роббі, з'явившись на афтепаті цьогорічного "Оскара" у золотому боді-корсеті від Mugler, який був представлений брендом у тій же колекції.

Акторка Марґо Роббі у вінтажному корсеті Mugler. Фото: Getty Images

А у 2022-му, для своєї першої появи у ролі майбутньої матусі, співачка Ріанна вибрала вінтажне пальто Chanel із колекції 1996 року й архівну підвіску Christian Lacroix 1980-х років. 

Співачка Ріанна у вінтажному пальті та з прикрасою. Фото: DIGGZY/SHUTTERSTOCK 

Також свою любов до вінтажу не раз демонстрували герцогиня Сассекська Меган Маркл, супермоделі Белла та Джіджі Хадід, телезірка та бізнеследі Кім Кардаш'ян та багато інших селебриті. 

Як носити вінтаж 

Перш ніж створювати образ у вінтажному стилі, важливо визначитись із конкретним десятиліттям. Адже головне правило цього стильового напряму полягає у тому, що поєднувати в одному аутфіті речі з різних десятиліть небажано. А тому, краще одразу зазирнути в історію моди. Це допоможе розставити пріоритети та зрозуміти, що саме тобі потрібно. 

Наприклад, гламурний стиль 1930-х років гарно резонує з популярним нині трендом mob wife, тобто стилем дружини мафіозі. Для нього характерні розкішні ювелірні прикраси, коштовне хутро, легкі струменисті сукні, оздоблені мереживом і бісером, що підкреслюють лінії тіла, та темні кольори.

Українська акторка Дар'я Петрожицька. Фото: AGAPOV AND ARNO

Чоловічий вінтажний стиль 1930-х років передбачає костюми із жилетами або з підтяжками, сорочки з натурального шовку, капелюхи-борсаліно у гангстерському стилі та лаковані туфлі. 

Такі ексклюзивні речі з минулих десятиліть чудово вписуються в атмосферу костюмованих вечірок, а також стануть справжньою знахідкою для фотосесії у стилі вінтаж. 

Телеведуча Лілія Ребрик вибрала для фотосесії образ кінодіви 1930-х років. Фото: liliia.rebrik

Водночас зібрати такий сет для образів на щодень — завдання не з простих, адже є великий шанс мати кумедний вигляд. Тож краще грати на контрастах і міксувати вінтажні речі з сучасними. Так, будь-яка вінтажна сумка стане родзинкою базового гардероба, варто лише додати до неї класичні джинси та білу футболку або блузу. А плаття в горошок із середини минулого століття прекрасно поєднається з оверсайз тренчем та лоферами. 

Канадська фешн-блогерка Грейс Ганем вибрала вінтажну сумку від Louis Vuitton. Фото: Instagram @anna_ozerchuk

Крім того, варто не забувати й про вінтажні хустини, ремені, окуляри, годинники та прикраси, які здатні зробити будь-який образ особливим.

В образі використані вінтажні сумка, ремінь, прикраси та окуляри від Сhanel. Фото: kira.vintage

Це можуть бути як речі відомих брендів, наприклад, Christian Lacroix, Celine або Chanel, так і айтеми no-name, які часто не поступаються якістю та естетикою брендовим. Зокрема, на європейських та навіть українських барахолках можна знайти унікальні вінтажні "перлини", які у свій час створювали невеликі італійські або нью-йоркські мануфактури, і часто не маркували їх. 

Вінтажні кліпси від Chanel з позолотою, початок 1990-х. Фото: letipari.vintage

Вінтажні речі, які варто додати у свій гардероб 

Денім: джинсові куртки родом із 1970-х років та джинси-кльош — чудова інвестиція, яка матиме актуальний вигляд і у наш час, та поєднуватиметься із низкою сучасних трендів. 

Шкіряна куртка-косуха: така куртка має маскулінний дизайн, потерту шкіру, вицвілі відтінки та зістарені лацкани і є класикою вуличного стилю. Її можна стильно комбінувати як з футболками, джинсами та чоботами, так і з модними плісированими спідницями і човниками на підборах. Бери приклад з Джіджі Хадід. Вона вибрала коричневу шкіряну куртку з ефектом зістареності й поєднала її з білим коротким топом і чорною максіспідницею. 

Супермодель Джіджі Хадід у вінтажній шкірянці. Фото: Getty Images

Спідниця А-силуету: ця модель була на піку популярності у 1940-х роках. Завдяки своєму крою та довжині від коліна і нижче, вона здатна чудово підкреслили фігуру, водночас приховуючи недоліки.  

Костюм зі спідницею: любителькам класики й вінтажу, напевно, сподобаються костюми зі спідницею, які були популярні у 1930-40-х роках, а згодом відшивалися у колекціях іменитих брендів. 

Вінтажний костюм від Chanel з колекції осінь-зима 1996 року. Фото: letipari.vintage 

Де шукати вінтажні речі 

Сьогодні у всіх світових столицях є вінтажні магазини, в яких зібрані речі від Chanel, Dior або Yves Saint Laurent минулих десятиліть — це дуже модно і дуже дорого. Втім, якщо хочеться знайти щось демократичніше, треба нишпорити по крихітних провінційних і благодійних магазинах чи блошиних ринках. Правда там, окрім простих модниць, ходять баєри тих самих вінтажних бутиків і швиденько викуповують найцікавіші зразки. Так, в Європі найпопулярнішими вінтажними локаціями є: 

Барахолка Saint Ouen у Парижі: тут можна знайти окуляри за кілька євро, чи вінтажний Yves Saint Laurent за кілька сотень. 

Магазин Cavalli e Nastri у Мілані: тут можна знайти й солом'яні капелюшки з 1930-х і мінісукні з 1960-х, і кольорове неонове божевілля родом із 1980-х. 

Супермодель Victoria’s Secret Віллоу Хенд у вінтажному магазині Cavalli e Nastri у Мілані. Фото: cavallienastri

Магазин Jerome Vintage у Копенгагені: тут представлені вінтажні сукні, костюми, жакети, штани різних брендів, зокрема: Celine, Yves Saint Laurent, Chanel або Dior. 

Водночас у Києві ексклюзивні речі слід шукати на барахолці на Почайній, у секонд-хендах та у низці спеціалізованих магазинів. А також вінтажні речі можна знайти в спеціальних групах у Facebook, тематичних Instagram та на онлайн-барахолці Shafa.

Читай також: 5 наймодніших аксесуарів сезону весна-літо 2024  

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації