Чи вдасться киянам врятувати "Будинок із хлібною лавкою"?

Чи вдасться киянам врятувати "Будинок із хлібною лавкою"? Фото: facebook.com/AmiDPerov

У Києві руйнують "Будинок із хлібною лавкою" — історичну пам'ятку пізнього класицизму. Попри громадський спротив та відкриття кримінального провадження, забудовник продовжує демонтаж.

Історія будинку

Фото:  facebook.com/kyivspadshchyna

Будинок на вулиці Ярославів Вал, 27 — пам'ятка архітектури місцевого значення. Будівлю звели на початку 1860-х у стилі класицизму на замовлення титулярного радника Олександра Кобилянського. Спочатку його розпланували під три квартири: п'ятикімнатну на першому поверсі, восьмикімнатну — на другому та п'ятикімнатну — в мансарді. На території садиби також були каретний сарай зі стайнею, дров'яники, альтанка, фруктовий сад. Пізніше внутрішнє планування будинку неодноразово змінювалося відповідно до потреб установ, що в ньому розміщувалися. Це — один із найстаріших будинків на цій вулиці та єдиний, що зберігся від її первісної забудови. Другий поверх був житловим, а ось на першому розташовувалася хлібна лавка, завдяки чому споруда відома як "Будинок із хлібною лавкою".

0 / 0

Тривалий час будинок стояв закинутий. У 2021 році на стіні з'явився банер про протиаварійні роботи. В будівлі, з внутрішнього двору, повиймали вікна, а двері лишили відчиненими. Улітку 2023-го під виглядом "протиаварійних робіт" власник розібрав внутрішні перекриття та частину внутрішньої стіни. У січні 2024-го тут почали з'являтися безхатьки, тож активісти-пам'яткоохоронці законсервували вхід до будинку, який до того був відкритим.

Що відбувається зараз?

0 / 0

Місцеві активісти виступають проти забудови на вулиці Ярославів Вал, 27. Як зазначає Дмитро Перов, нещодавно забудовник повністю розібрав внутрішні перекриття, попри статус пам'ятки. Напередодні пам'яткоохоронці викликали поліцію та намагалися зупинити ці роботи. Нацполіція відкрила провадження за статтею 298 частиною 2 Кримінального кодексу про умисне пошкодження та руйнування пам'яток.

Роботи виконує компанія "Фер-ма"(згідно з даними Youcontrol, належить офшорній компанії "Еванджелін Холдинг ЛТД", зареєстрованій на Сейшелах), яку пов'язують з Ігорем Кучеренком — давнім другом братів Кличків. Тож ситуація може мати політичний підтекст. Активістам ініціативи "Спадщина" вдалося потрапити в середину будівлі, де вони побачили, що перекриття вже розібрані. Лишились лише опорні балки, які таки укріпили металом.

0 / 0

Цікаво, що робітники запевняють: в рамках "аварійних робіт" розібрали лише "підлогу". Окремо відзначимо, попри те, що роботи почали ще кілька місяців тому, пам'ятка стоїть місцями без вікон або вони просто розбиті. Уже кілька років через це всередину потрапляють опади і "хтось" підкидає сміття, — додали у "Спадщині".

В організації нагадали, що її представники влітку вже викликали поліцію за цією адресою: робітники тоді повиймали декілька віконних рам і розібрали окремі віконні отвори, залишивши будівлю просто відчиненою, що є неприпустимо. Також був відсутній ряд документів, що регламентують проведення відповідних робіт.

Наразі також відомо, що у робітників є свіжий дозвіл на роботи з укріплення пам'ятки, а не демонтажу всього всередині, від Департаменту охорони культурної спадщини.

Чи відповідає дозвіл фактичним роботам — важко сказати, адже проєкт, за яким виконують роботи, нам вдалося побачити лише частково. Слідчий, що прибув на виклик патруля, пообіцяв долучити нашу заяву до чинного кримінального провадження та наказав представнику власника надати дозвіл Департаменту та проєктну документацію, — зауважили в організації.

У Києві вже не вперше знищують історичні будівлі під натиском забудовників. Активісти та місцеві мешканці намагаються врятувати пам'ятку архітектури й сподіваються на правову реакцію відповідальних органів. Хоча майбутнє будинку поки невизначене, залишається вірити, що спільними зусиллями вдасться зупинити руйнування і зберегти "Будинок із хлібною лавкою". 

До речі, наразі на сайті КМДА створено петицію за відставку очільниці Департаменту культурної спадщини КМДА Марини Соловйової. 

Текст: Руслан Кулєшов, Михайло Пилипчук

Читай також: У КМДА розповіли, коли розпочнуть відбудову садиби Зеленських та що з нею зараз відбувається. 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації