Екскурсія містом: Андріївський узвіз

Екскурсія містом: Андріївський узвіз Фото: Getty

Продовжуємо екскурсію дивовижним Києвом. Раніше ми ділились історіями про Ярославів Вал та вулицю Рейтарську. Сьогодні розкажемо про ще одну історичну місцину Києва, Андріївський узвіз, який ви багато разів бачили під час прогулянок містом. Та чи багато ви знаєте про нього?

Історія

За часів Київської Русі Андріївській узвіз являв собою найкоротший шлях від Верхнього міста, де жила знать, до Нижнього, де розташовувався міський порт і мешкали купці та ремісники. До речі, Поділ тоді називався Посад, а отже, вважався передмістям.

Узвіз із середини 80-х років – культове місце проведення виставок, вернісажів, фестивалів, святкування ювілейних подій та народних гулянь. 

Щодо архітектури, то тільки від середини 18 століття узвіз почали активно забудовувати. Пропонуємо поринути у історії його дивовижних споруд.

Музей однієї вулиці

Якщо заходити на узвіз від Покровської вулиці, то праворуч ви можете побачити будівлю під номером 2-б. Це Музей однієї вулиці, присвячений історії Андріївського узвозу. Його було відкрито у 1991 році.

У двох залах постійної експозиції музею зібрано сотні справжніх предметів старовини – книги, картини, предмети меблів та одяг, фотографії та документи, що розповідають про історичні події узвозу і його відомих мешканців (Григора Тютюнника, Івана Кавалерідзе та інших).

Театр "Колесо"

Якщо піднятися по узвозу вгору, можна побачити невелику двоповерхову будівлю під номером 8. У 19 столітті тут мешкав подільський ювелір, а у 20-му були облаштовані радянські комунальні квартири.

Проте вже 1988 року у цьому будинку відкрили театр "Колесо", який має три маленькі сценічні майданчики. Основна сцена розрахована всього на 70 відвідувачів, які розташовуються на відстані витягнутої руки від акторів.

Дім Листовничого

Тепер переходимо на інший бік узвозу та підіймаємося ще трохи вгору. Перед нами – дім Листовничого під номером 13-а, споруджений наприкінці 19 століття за проєктом відомого київського архітектора Миколи Горденіна.

Зараз ми більше знаємо цей будинок як Музей Михаїла Булгакова, у якому 100 років тому письменник мешкав разом із родиною. Нещодавно Спілка письменників України виступила за закриття цього музею, однак Міністерство культури України вважає це місце пам’ятним. Тож і досі тут можна побачити меморіальну табличку, присвячену письменникові, та постамент, заставлений наразі фортифікаційними мішками.

Театр на Подолі

Тепер нам треба знову перейти узвіз, щоб підійти до ще однієї цікавої будівлі під номером 20-б, яку звели наприкінці 19 століття. Трохи згодом споруда належала київському ювеліру, який використовував її як ювелірну та іконописну майстерні.

В середині 1980-х будівлю було передано Театру на Подолі, який і досі там організовує різноманітні вистави для глядачів. А ще кілька років тому була реконструкція будинку, яка і досі викликає багато суперечок у суспільстві.

Карась Галерея

Трохи вище вздовж узвозу можна помітити будинок під номером 22а, який був зведений невідомим архітектором у середині 19 століття.

Понад 100 років споруду використовували як житлове приміщення, аж поки у 1986 році її не було передано як творчу майстерню українським художникам – подружжю Валерію Карасю та Марієтті Левханян.

А вже у буремні 90-ті тут утворили приватну галерею сучасного мистецтва. Будинок став чудовим місцем для спілкування творчих людей.

Ще перед галереєю можна побачити металеві сходи, які ведуть на славнозвісну Замкову гору. Переконані, що цей підйом ви запам’ятаєте на все життя, як і краєвиди з гори.

Замок Річарда

Ми вкотре просимо вас перейти дорогу, щоб трохи вище побачити неймовірне архітектурне творіння під номером 15, споруджене на початку 20 століття в стилі англійської неоготики.

Будинок отримав свою назву на честь англійського короля Річарда I Левове Серце, героя роману Вальтера Скотта "Айвенго". Саму споруду оздоблено різнотипними баштами, шпилями та зубчастими виступами стін.

Протягом останніх років будинок перебуває на реконструкції. Ми також із нетерпінням чекаємо на той день, коли можна буде завітати у таємничий Замок Річарда.

Музей-майстерня Івана Кавалерідзе

Підіймаємося вище вздовж узвозу та бачимо перед собою будинок під номером 21, споруджений наприкінці 19 століття. Саме тут на початку 20 століття тут жив і працював Іван Петрович Кавалерідзе, український скульптор, кінорежисер, драматург, народний артист України. І саме тут він працював над створенням пам'ятника княгині Ользі.

У 1993 році Нонна Капельгородська, племінниця Івана Кавалерідзе, відкрила тут музей з понад 5 000 експонатів, присвячених життю і творчості майстра.

Також у маленькому саду біля музею можна побачити оригінал першого монумента княгині Ользі, що був зруйнований більшовиками.

Символічно, з 1999 року на День Незалежності України тут щороку відкривається виставка «Творці Незалежності».

Праворуч від будинку можна побачити макет пам'ятника Ярославу Мудрому та пам'ятник Тарасові Шевченку.

Прибутковий будинок Андрія Слинька

Знову переходимо на інший бік узвозу, де бачимо високий будинок під номером 34 початку 20 століття. Його збудував інженер М. Вишневський за проєктом О. Хойнацького для київського купця Андрія Слинька.

Будинок має виразний жовтий колір і пишні фігурні фасади. Колись на даху будівлі розташовувалися цибулеподібні бані з тонкими срібними листками. 

Споруда прибудована до однієї з найстаріших садиб 1840-х років. Її власником був польський письменник Михайло Грабовський, який відстоював ідею зближення поляків та українців. 

Андріївська церква

Навпроти будинку Слинька можна побачити перлину узвозу під номером 23. Андріївська церква у стилі бароко споруджена у середині 17 століття видатним італійським архітектором Франческо Бартоломео Растреллі.

Церква розташована на доволі складному місці, що потребує періодичного укріплення. Колись на її місці були дві інші церкви.

Біля храму є оглядовий майданчик, з якого відкривається чудовий вигляд на Київ. Також рекомендуємо колись завітати всередину будівлі.

Поруч із церквою можна звернути на Алею художників, де ви побачите роботи різних митців. А трохи вище від церкви через вулицю Десятинну можна вийти до київського фунікулеру. Або звернути на знамениту Пейзажну алею.

Прогулянки узвозом

Андріївський узвіз вабить гостей міста своєю давньою історією, загадковістю та різноманітністю. Тут можна зробити чудові світлини, придбати щось на ярмарку, відвідати музеї та театри або просто насолодитися його атмосферністю.

Будьте обережними взимку на узвозі під час ожеледиці, якщо тільки ви не вирішили посерфити без дошки.
 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
117949539_2632689196993778_4191878528112413600_n.jpeg - Марія Сартанія
Головна фанатка славнозвісного міста Києва. Злилась із його ритмом та красою.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації