Гуляємо замком барона на Ярославовім Валу, який ніколи не був замком і не належав барону
Цей знаковий для Києва будинок з ефектною баштою (Ярославів Вал, 1) у народі називають "замком барона". І хоча києвознавці вже втомилися пояснювати, що споруда не має жодного стосунку до барона, і взагалі — це звичайний (ну добре, не зовсім звичайний) житловий особняк, побудований на замовлення поміщика Михайла Подгорського приблизно у 1895-97 роках. А створив це цегляне диво архітектор Микола Добачевський.

Розкішні квартири
Що цікаво, власники будинку (а він постійно переходив з рук у руки) ніколи в ньому не жили. Тож нерухомість здавали в оренду.
На першому поверсі чолової частини містилася квартира з п'яти кімнат. Інші приміщення на цьому поверсі здавали під різноманітні заклади.
Наприклад, свого часу тут розміщувалася доволі популярна кондитерська "Біля Золотих воріт" та кінематограф "Унікат-електробіограф", пізніше переобладнаний під театр мініатюр.

По одній 10-кімнатній квартирі було розташовано на другому, третьому та четвертому поверхах. Тобто кожний поверх — окрема квартира! Це вже пізніше, за радянщини, квартири подрібнили на безліч комунальних комірчин (особливо жахливі умови були на четвертому поверсі — високій людині там важко було навіть повернутися, а влітку усі потерпали від нестерпної задухи). Така собі сауна для "трудящихся". Квартирантів, до речі, відселили на початку 1990-х.
Головна родзинка особняка
Безперечно, такою є кахляні груби виробництва київської фабрики І. Андржейовського.
Більшість з них була втрачена під час перетворення апартаментів на комуналку (як і паркет, і вітражне скло у вікнах парадної сходової клітки), але частина збереглась до нашого часу.
Звісно, вони трохи побиті життям та квартирантами, які нещадно їх експлуатували, проте навіть сьогодні груби мають пречудовий вигляд, вражаючи своєю вишуканою красою. Тут тобі й грифони, і янголи, і чоловічі погруддя!
Майданчик для кіно
Тривалий час будинок перебував у занедбаному стані. Лише на першому поверсі працював магазинчик-галерея "Чудотворні ікони Афону". Проте саме ця занедбаність і відсутність сторонніх привернула до нього увагу багатьох продакшенів: тут постійно знімали кіно та кліпи. Наприклад, "Дитину" гурту "Бумбокс". Також тут діяла приватна фотостудія.
У літературі
Найвідоміші літературні герої, що його населяють, — це києвиці з циклу романів "Київські відьми" письменниці Лади Лузіної. Саме тут у башті розташована їхня штаб-квартира. З балкона башти (четвертий поверх), що до недавнього часу не мав поруччя, як зі злітної смуги відьми на мітлах вилітали рятувати Київ.
Доля
Сьогодні будинок перебуває у приватній власності. Тож його подальша доля — досить туманна. Ще до війни ходили чутки, що власник збирається перетворити особняк на такий собі мистецький осередок. Потім — що будівлю взагалі зруйнують, а на її місті побудують черговий хмарочос. Проте будинок поки стоїть…
Фото: Олександр Панченко