Гуляємо замком барона на Ярославовім Валу, який ніколи не був замком і не належав барону

Гуляємо замком барона на Ярославовім Валу, який ніколи не був замком і не належав барону Фото: Олександр Панченко

Цей знаковий для Києва будинок з ефектною баштою (Ярославів Вал, 1) у народі називають "замком барона". І хоча києвознавці вже втомилися пояснювати, що споруда не має жодного стосунку до барона, і взагалі — це звичайний (ну добре, не зовсім звичайний) житловий особняк, побудований на замовлення поміщика Михайла Подгорського приблизно у 1895-97 роках. А створив це цегляне диво архітектор Микола Добачевський.

Фото: Олександр Панченко

Розкішні квартири

Що цікаво, власники будинку (а він постійно переходив з рук у руки) ніколи в ньому не жили. Тож нерухомість здавали в оренду.

На першому поверсі чолової частини містилася квартира з п'яти кімнат. Інші приміщення на цьому поверсі здавали під різноманітні заклади.

Наприклад, свого часу тут розміщувалася доволі популярна кондитерська "Біля Золотих воріт" та кінематограф "Унікат-електробіограф", пізніше переобладнаний під театр мініатюр.

замок барона київ
Фото: з вільних джерел

По одній 10-кімнатній квартирі було розташовано на другому, третьому та четвертому поверхах. Тобто кожний поверх —  окрема квартира! Це вже пізніше,  за радянщини, квартири подрібнили на безліч комунальних комірчин (особливо жахливі умови були на четвертому поверсі — високій людині там важко було навіть повернутися, а влітку усі потерпали від нестерпної задухи). Така собі сауна для "трудящихся". Квартирантів, до речі, відселили на початку 1990-х.

Головна родзинка особняка

Безперечно, такою є кахляні груби виробництва київської фабрики І. Андржейовського.

0 / 0

Більшість з них була втрачена під час перетворення апартаментів на комуналку (як і паркет, і вітражне скло у вікнах парадної сходової клітки), але частина збереглась до нашого часу.

Фото: Олександр Панченко

Звісно, вони трохи побиті життям та квартирантами, які нещадно їх експлуатували, проте навіть сьогодні груби мають пречудовий вигляд, вражаючи своєю вишуканою красою. Тут тобі й грифони, і янголи, і чоловічі погруддя!

Фото: Олександр Панченко

Майданчик для кіно

Фото: Олександр Панченко

Тривалий час будинок перебував у занедбаному стані. Лише на першому поверсі працював магазинчик-галерея "Чудотворні ікони Афону". Проте саме ця занедбаність і відсутність сторонніх привернула до нього увагу багатьох продакшенів: тут постійно знімали кіно та кліпи.  Наприклад, "Дитину" гурту "Бумбокс". Також тут діяла приватна фотостудія. 

У башті. Фото: Олександр Панченко

У літературі

Найвідоміші літературні герої, що його населяють, — це києвиці з циклу романів "Київські відьми" письменниці Лади Лузіної. Саме тут у башті  розташована їхня штаб-квартира. З балкона башти (четвертий поверх), що до недавнього часу не мав поруччя, як зі злітної смуги відьми на мітлах вилітали рятувати Київ.

0 / 0

Доля

замок барона
Фото: з вільних джерел

Сьогодні будинок перебуває у приватній власності. Тож його подальша доля — досить туманна. Ще до війни ходили чутки, що власник збирається перетворити особняк на такий собі мистецький осередок. Потім — що будівлю взагалі зруйнують, а на її місті побудують черговий хмарочос. Проте будинок поки стоїть…

Напис на вході (у пер. з латинської  "Вітаю").
Фото: Олександр Панченко
Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
Редактор і фанат книжок. Люблю дивитись по сторонах — у такий спосіб можна побачити багато цікавого.

Може бути цікаво

На Троєщині розцвіло лавандове поле: фото - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

На Троєщині розцвіло лавандове поле: фото

На Лук'янівці виставили на продаж старовинну садибу кінця ХІХ століття - 412x412
Новини

Вероніка Киреєва

На Лук'янівці виставили на продаж старовинну садибу кінця ХІХ століття

На Майдані Незалежності перенесли зупинку громадського транспорту - 412x412
Новини

Тетяна Трифонова

На Майдані Незалежності перенесли зупинку громадського транспорту

Всесвітньо відомий китайський митець Ай Вейвей вперше представить у Києві свій новий проєкт - 412x412
Афіша

Вероніка Киреєва

Всесвітньо відомий китайський митець Ай Вейвей вперше представить у Києві свій новий проєкт

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації