Київський час: головні годинники столиці

Київський час: головні годинники столиці Фото: kyivzelenbud.com

Це раніше вважалося статусним — мати на зап'ястку дорогий годинник. Сьогодні про час дізнаються зі смартфонів. Проте вулиці Києва й досі прикрашають годинники — такі собі милі ґаджети з минулого. Ми відібрали найвідоміші та найголовніші з них.

Читай також: Пухнастий Київ. Де у місті можна зустріти котиків

Залізничний вокзал

Залізничний вокзал
Фото: Олександр Панченко

Вокзал "Південний" було відрито у 2001 році. Саме тоді у його вестибюлі площею 1675 кв. м і з'явився годинник-красень, схожий на снайперську мішень (що мало символізувати точність роботи залізних доріг України). 

Приміський вокзал

Приміський вокзал
Фото з відкритих джерел

Ще один знаковий годинник зустрічає усіх киян та гостей столиці на башті приміського вокзалу. З'явився він на 15-метровій висоті ще у 50-х роках минулого століття. Годинник має чотири циферблати (на всі сторони світу). 

Інститут історії

Годинник на інституті історії
Фото: "Чарівний Київ"

Це найбільший годинник Києва, який майже 15 років був німим (зламався і його ніхто не лагодив, бо бракувало коштів). Розташований на фасаді Інституту історії України НАНУ (вулиця Грушевського, 4).

Відремонтували механізм у 2021 році, коли група ініціативних киян влаштувала збір добровільних внесків (було зібрано приблизно 200 000 грн). Імена всіх, хто долучився до цієї справи, сьогодні можна побачити на дошці вдячності.

Прізвища доброчинців. Фото: Олександр Панченко

Політехнічний інститут

КПІ
Фото: Олександр Панченко

Будівництво головного корпусу Київського політехнічного інституту було завершено у 1899 році. Проте годинник на його фасаді з'явився значно пізніше — вже у радянські часи (у 1970-х). Для цього інженери КПІ демонтували розетку (в архітектурі — орнаментальна прикраса круглої форми), що виконувала суто декоративну функцію. Годинник, до речі, видзвонює "Марш КПІ".

Центральний телеграф

Вулиця Володимирська
Фото: Олександр Панченко

Прекрасна будівля Центрального телеграфу (вулиця Володимирська, 10) була зведена у 1911 році. А от годинник на фасаді з'явився у 1971-му. Він показує не тільки київський час, а й час у найбільших містах світу. До речі, за легендою механізм для нього розробили місцеві слюсарі. 

Києво-Могилянська академія

Фото: Олександр Панченко

Цей сонячний годинник у 1780 роках створив викладач Києво-Могилянської академії П'єр Брульон (під час Другої світової війни годинник сильно постраждав, проте пізніше його поновили). Але на цьому Брульон не зупинився: за його ж розрахунками виготовили сонячний годинник на ротонді фонтана "Самсон" на Контрактовій площі.

КМДА

КМДА
Фото з відкритих джерел

Зараз цей вишуканий годинник, що висить над входом до мерії, неможливо побачити: його закриває величезний банер Azovstal free Mariupol defenders. Коли саме годинник там з'явився — точно з'ясувати не вдалося. Подейкують, що за часів Омельченка. 

Годинник, якого вже немає

Зоопарк
Фото: Олександр Панченко

Він прикрашав центральний вхід до столичного зоопарку. І це був мій найулюбленіший київський годинник. Бо добре пам'ятаю його ще з дитинства. На жаль, під час нещодавньої реконструкції зоопарку годинник кудись прибрали. Як, до речі, й чудові ковані ворота. 

Читай також: Тимчасовий арт. Путін-самогубець, акула з гуми, янголи миру та атлант на голові

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
45005991_571232313299079_3041464559333277696_n.jpg - Олександр Панченко
Редактор і фанат книжок. Люблю дивитись по сторонах — у такий спосіб можна побачити багато цікавого.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації