Красивий Київ. Будівлі, які прикрашали місто і яких більше немає
На жаль, ніщо не може бути вічним. Навіть архітектура. Її повільно вбивають час, війни та люди. Ми згадали неймовірні київські будівлі, які, на жаль, до сьогодні не встояли. І які колись були справжньою окрасою нашого міста.
Також читай: Знесено в Києві. Будинки, перетворені на руїни
Вокзал
Цей вокзал мав вигляд і фортеці, і палацу одночасно. Будівля була зведена у стилі англійської готики архітектором Іваном-Фрідріхом Вишневським у 1869-1870 роках.
Також Вишневський побудував у Києві виробничі корпуси Деміївського цукрово-рафінадного заводу і житловий будинок на Володимирській, 38 (не зберігся).
Ліворуч та праворуч від центрального корпусу розміщувалися ресторани та кімнати для відпочинку пасажирів першого (не поступалися номерам у першокласних готелях!) та другого класів.
Будівлю, що декілька разів потерпала від пожеж і перебувала в аварійному стані, у 1913 році було демонтовано заради нового вокзалу (який вдалося побувати лише у 1927-1932 роках).
Будинок Альошина
Цей прибутковий будинок архітектор Альошин збудував для свого батька Федора Альошина у 1914-1915 роках.
Будівля була розташована майже напроти дзвіниці Софії Київської (вулиця Володимирська, 19) і архітектор це врахував, тактовно вирішивши його у формах модерну з елементами українського бароко.
У будинку було 54 квартири (найдорожчі з них містили по 7-8 кімнат). У домі працювали два ліфти та підіймач для дров на чорних сходах.
У 1943 році під час боїв за Київ будинок вигорів, але його вже не відновлювали.
Палац барона Штейнгеля
Чомусь у нас заведено називати "палацом барона Штейнгеля" особняк на Ярославовім Валу, але це невірно. Справжній особняк Рудольфа Штейнгеля був на сучасній Бульварно-Кудрявській, 27.
Зведений у стилі неоготики архітектором Володимиром Ніколаєвим, палац вражав не тільки своїм зовнішнім виглядом, а й розкішним парком (з альтанками та фонтанами) в англійському стилі, що прилягав до нього.
У 1976-1981 роках найстарішу частину особняка зруйнували заради будівництва нового корпусу Київського науково-дослідного інституту ортопедії.
"Залишки" особняка можна побачити і сьогодні. До речі, палац неодноразово знімався у кіно. Наприклад у радянському фільмі "Доля барабанщика" 1955 року.
Міська дума
Міська дума розташовувалась посередині між сучасним Головпоштамтом та Будинком профспілок.
Споруджена за проєктом архітектора Олександра Шіле у 1876 році, спочатку будівля була двоповерховою, третій поверх з'явився пізніше. Чотирикутну вежу прикрашав годинник, а шпиль — фігура архістратига Михаїла (після революції 1917 року — червона зірка).
Перший поверх займали крамниці. Також тут декілька років працювала школа відомого художника Миколи Мурашка.
У1881 року у будівлі думи розміщувався перший у Європі нічний пункт лікарських чергувань — прообраз сучасної швидкої допомоги. У 1941-му будівлю підпалили, а у 1944 році "коробку" остаточно розібрали на цеглу.
Будинок Слов'янського
Будинок, який зводився коштами співака та диригента Дмитра Агренєва-Слов'янського, розташовувався там, де сьогодні стоїть неоковирна споруда готелю "Дніпро" (Європейська площа).
Для свого часу це була грандіозна споруда. Ще б пак, планувалося, що тут буде найбільша у Європі концертна зала (на 5000 місць!). Проте Слов'янський співав краще, ніж вів справи, тож він збанкрутів ще на етапі будівництва.
Будинок перекупили і добудували, облаштувавши там аж три зали, щоправда, лише на 800 місць кожний. У 1930-х його радикально перебудували — під потреби Будинку оборони. І будівлі фактично не стало.