Музей-майстерня Зноби. Місце сили для цілої династії українських скульпторів
Свого часу я потрапив у це місто — музей-майстерню видатного українського скульптора Валентина Зноби (вулиця Ігоря Брановицького, 2в) майже випадково. Недарма кажуть, що все випадкове — найчарівніше, бо неочікуване.
Так і в мене: там я познайомився з Миколою Знобою (син Валентина Івановича) та його дружиною Веронікою Діровою — неймовірно теплими і щирими людьми.
Цей допис розповідає історію унікальної української династії митців та про місце їхньої сили — майстерні, де народжувалися пам'ятники видатним особам!
Факт 1. Це дійсно унікальний випадок у нашому культурному просторі, коли одразу три людини з одного роду-племені стали скульпторами. Йдеться про діда — Івана Знобу, сина — Валентина Знобу та онука — Миколу Знобу. І кожен із них зробив свій вагомий внесок у розвиток українського мистецтва.
До речі, Миколу народила Тетяна Голембієвська — видатна українська художниця, яка теж працювала у цьому місці. Тож правильніше казати музей-майстерня Зноби-Голембієвської.

Факт 2. Іван Зноба — автор найбільшого у світі пам'ятника Тарасу Шевченку. Іван Степанович змалку знав на пам'ять багато віршів Кобзаря, тож тема поета у його творчому доробку невипадкова.

Найвеличніший Шевченко прикрашає Монастирський острів (місто Дніпро). Його висота (разом з постаментом) сягає 20 м!
Факт 3. Якщо ретельно порахувати, то роботи трьох митців встановлені у понад 15 країнах! З-поміж яких Шотландія, Австрія, Греція та Франція.
Саме в останній країні у місті Сенліс стоїть прекрасна робота Валентина Івановича (виконана у співавторстві з Миколою Знобою): пам'ятник доньці Ярослава Мудрого королеві Франції Анні.

Факт 4. Вхід до Верховної Ради чатують не тільки хлопці з Нацгвардії, а й чотири скульптурні композиції, які виконав Валентин Зноба.
Одну зі скульптур — художницю — майстер ліпив зі своєї дружини Тетяни Голембієвської.

Фото з відкритих джерел
А тепер порівняйте зі світлиною художниці. Схоже, правда?

А це один із варіантів скульптури — зберігається в майстерні-музеї.

Факт 5. Валентин Зноба брав безпосередню участь у демонтажі власної роботи Леніна, що бовванів над Майданом.
Коли майстер дізнався, що пам'ятник збираються просто підірвати, то жахнувся. Але не через те, що був у захваті від Ілліча, а тому, що внизу — тунелі метро. І через вибух ґрунт міг просто "просісти". Тому скульптор просто взяв справу у свої руки. Вийшло майже за Гоголем: "Я тебе породив, я тебе і вбив".

Факт 6. У майстерні-музеї можна відкрити повноцінний філіал Міністерства іноземних справ. Адже тут перебували майже усі закордонні політичні "вершки" — від прем'єр-міністрів до дипломатів. Не говорячи вже про наш вітчизняний політпаноптикум.

Факт 7. Завдяки скульптурі Валентину Знобі вдалося врятувати... сквер, який збиралися вирубати та забудувати. Там встановили погруддя на честь відомого українського тенора Івана Козловського. І забудовник відмовився від планів щодо знищення.
Також читай: Бессарабський ринок. Культове місце на мапі Києва