Що таке психологічна та фізіологічна залежність і 5 столичних закладів, де це лікують

Що таке психологічна та фізіологічна залежність і 5 столичних закладів, де це лікують Фото: Getty Images

Психологія залежності вже давно виокремилась в окрему галузь. Це напрямок психології, що досліджує стан, в якому людина, через гостру необхідність задовольнити якусь емоційну чи фізичну потребу, перестає бути здатною контролювати свою поведінку.

Щоб допомогти нам розібратися в проблемі залежності, ми запросили Вадима Мельника, голову секції залежностей УАКПТ (Української асоціації когнітивно-поведінкової терапії), психолога, що спеціалізується на терапії залежностей.  

Що таке залежність?

Залежність — це психофізіологічний розлад, хвороба, що виникає в результаті порушення роботи головного мозку, а саме системи винагороди. Організм залежного звикає до викиду дофаміну після вживання якоїсь психоактивної речовини або певного заняття (при ігроманії). З часом бажання вживати чи грати стає постійним і складно переборним на рівні думок та відчуттів. Якщо вчасно не помітити й не почати лікувати залежність, людина накопичуватиме емоційні проблеми, а згодом у неї виникнуть зміни в поведінці: вона стане надмірно агресивною, маніпулятивною, схильною до девіантної (соціально небезпечної) поведінки.

Фото: Getty Images

Залежність може виникнути від багатьох явищ в нашому житті. Із загальновідомих, це алкогольна та наркотична — тобто від речовин. Також є  гемблінг — залежність від азартних ігор, геймінг — від гри в комп'ютерні ігри.  

Лікувати залежності складно і це тривалий процес. Чим довше людина залежна, тим більше їй потрібна стороння допомога, щоб впоратись з наслідками. Бо психологічна залежність, особливо до речовин, з часом прогресує в фізіологічну. Довготривале  вживання психоактивних речовин викликає біологічні зміни в роботі мозку.

Тобто залежній людині з часом, щоб отримати те саме задоволення від, наприклад, алкоголю, треба ще більше чи частіше його вживати. На цьому тлі погіршується загальний стан організму, а відмовитись вживати стає дедалі складніше вже на фізичному рівні.

Алгоритм допомоги людям з залежністю

Залежні люди рідко самі просять про допомогу. Зазвичай звертаються їх близькі й, частіше на 2-й стадії захворювання. А саме, коли у людини розвивається абстинентний синдром, внаслідок якого вона фізично почувається погано без вживання речовин, від яких залежна. 

Першою сходинкою лікування може бути детоксикація (або дезінтоксикація) — очищення організму від дії речовини медикаментами (амбулаторно чи в стаціонарі). Потім, залежно від того, на скільки людина усвідомлює свою проблему та якої саме терапії потребує, вона може почати лікування в реабілітаційному центрі чи клініці, або ж працювати за програмою Анон, що складається з 12 кроків терапії залежності в групі анонімних алкоголіків чи наркоманів.

Ефективною буде також індивідуальна чи групова терапія з психологом. Одним з найдієвіших напрямків терапії є когнітивно-поведінкова (КПТ). Вадим Мельник зазначає, що в його практиці за усвідомленого бажання клієнта та готовності виконувати необхідні для одужання вправи, терапія складала від 16 до 20 сесій до ремісії та тверезого життя

Фото: Getty Images

Якщо залежність людини вже фізіологічна, а не психологічна, тоді можна звернутись до реабілітаційних центрів чи клінік з лікування залежності. Там, після проходження детоксу, пацієнти живуть кілька місяців та відновлюються під наглядом спеціалістів: лікарів та психологів. Вони вчаться наново жити без вживання наркотичних речовин, проходять соціальну адаптацію, опановують нові навички комунікації та отримують психоемоційну підтримку.

Однак терапія залежності дуже рідко закінчується після виписки з реабілітаційного центру. Стійка ремісія після лікування в наркоцентрі, за словами спеціалістів, досягається психотерапією або роботою в програмі 12 кроків терапії залежності в групі анонімних алкоголіків (Ал-Анон) чи наркоманів (Нар-Анон).

Фото: Getty Images

Редакція "ТиКиїв" створила добірку столичних реабілітаційних центрів за рейтингом пошукової системи Google, де лікують залежності. Обираючи заклад, радимо поцікавитись, за якою програмою реабілітації працює центр, та прочитати відгуки про нього. 

1. Наркоцентр "ТонусПлюс"

Рейтинг: 5,0*(100 оцінок)

В центрі лікують алкогольну, наркотичну та ігрову залежності. Працює за програмою комплексної психологічної реабілітаційної програми "28 днів". Вона розрахована на тих, хто вперше проходить подібну реабілітацію. Програма допомагає сформувати мотивацію на одужання та подолати механізми  психологічного захисту одужанню.

Пацієнти центру проходять тренінги, працюють з психологами, грають в розвивальні ігри та займаються спортом.

Вартість лікування: один місяць коштує 15 тис. гривень.

2. Наркологічна клініка "Пальміра"

Рейтинг: 4,6*(59 оцінок)

Пропонує широкий спектр послуг: від екстреного виклику лікаря-нарколога додому для виводу зі стану алкогольного чи наркотичного сп'яніння, до кодування, реабілітації в центрі та консультування. Центр також має відновлювальну програму реабілітації для лікування фізичної залежності.

Вартість лікування: максимальний пакет реабілітації на 14 днів в трьохмістній палаті коштує 12 тис. гривень. 

3. Клініка Про-Детокс

Рейтинг: 4,9*(33 оцінки)

Центр пропонує лікування алкогольної залежності вдома, кодування та реабілітацію в клініці.

Вартість лікування: від 1800 грн за виклик лікаря додому.

4. Центр відновлювальної та психосоматичної медицини Recovery

Рейтинг: 3,9*(35 оцінок)

В центрі лікують наркотичну, алкогольну, ігрову залежності та можливі супутні психічні розлади: тривожно-депресивні стани, панічні атаки, а також посттравматичний стресовий розлад учасників бойових дій. Тут пропонують комплексне відновлення організму та обіцяють сприяти формуванню в пацієнта зрілої соціальної позиції та здатності долати життєві труднощі без алкоголю та наркотичних речовин. Центр також пропонує підтримку "випускникам" у вигляді  групи взаємодопомоги та групи підтримки для батьків та близьких пацієнтів.

Вартість лікування: від 3000 тис. гривень.

5. Наркоклініка "Петра і Павла"

Рейтинг: 3,4*(37 оцінок)

Тут лікують всі види залежностей від психоактивних речовин, можливі супутні порушення психіки, а також ігроманію. Додатково пропонують лікування депресії, біполярного розладу, безсоння, ПТСР та розладів харчової поведінки.

Вартість лікування: доба в реабілітаціному центрі коштує 1900 грн.

Знайти безплатний державний центр лікування залежності та реабілітації можна за посиланням з сайту КМДА.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_20240118_223516_143-01-01-01.jpeg - Олександра Панченко
Мої теми - ментальне здоров'я, цікаві події в місті, соціум. Закінчила МП "Могилянська Школа Журналістики", бакалавра теж здобула в Могилянці на програмі "Біологія". Раніше працювала в ЗМІ, рекламі, туризмі. Зняла документальний фільм, що виграв у номінації "Найкращий неігровий фільм" у 2019 року на київському фестивалі "Кіноогляд". 4 роки працюю з психологом, люблю мандрувати та досліджувати культуру та традиційну їжу інших країн.

Може бути цікаво

Що буде на місці демонтованої "церкви-МАФу" біля Музею історії України - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

Що буде на місці демонтованої "церкви-МАФу" біля Музею історії України

Геннадій Попенко: "Завдяки "Будинку "Слово" я зустрівся з дружиною та доньками на один день" - 412x412
Люди

Ольга Безсонова

Геннадій Попенко: "Завдяки "Будинку "Слово" я зустрівся з дружиною та доньками на один день"

На Оболоні відкрили рух новим шляхопроводом на перетині Полярної та Богатирської: фото - 412x412
Новини

Вероніка Кіреєва

На Оболоні відкрили рух новим шляхопроводом на перетині Полярної та Богатирської: фото

На День Києва у столиці прикрашатимуть тризуба-рекордсмена - 412x412
Новини

Валентина Твердохліб

На День Києва у столиці прикрашатимуть тризуба-рекордсмена

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації