Студентам на замітку: 5 українських національних видів спорту
20 вересня — Міжнародний день студентського спорту, чудова мотивація до здорового способу життя. Розповідаємо про світові студентські змагання та радимо 5 суто українських видів спорту!
Ідея свята для молоді належить Міжнародній федерації студентського спорту (FISU). У 2015 році вона запропонувала свій задум ЮНЕСКО. Ідею схвалили, і відтоді 20 вересня стало Міжнародним днем студентського спорту.
Чому така дата? Бо рівно 100 років тому, 20 вересня 1924 року, у Варшаві відбувався перший Літній студентський чемпіонат світу! Змагалися там лише чоловіки з семи країн: Англії, Естонії, Франції, Італії, Нової Зеландії, Польщі та США. А найбільше медалей здобула... Польща, яка й приймала захід.
Наша держава також не пасує: 6 червня Київ прийняв фінал XXІІ чемпіонату України з футболу серед студентів ЗВО сезону-2023/2024. З рахунком 1:0 збірна Державного торговельно-економічного університету перемогла збірну Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка". А бронзу виборов колектив Національної академії внутрішніх справ.
Фото: uaf.ua
Проводять у нас і чемпіонат України з боксу серед студентів. Цьогоріч змагання 16–20 квітня приймала Умань. На ринзі зустрілися 140 суперників із 57 українських навчальних закладів. Хлопці боролися в 13 вагових категоріях, дівчата — у 12. А перше командне місце посіли черкаські спортсмени.
Фото: facebook.com/boxingforstudents
Нині найпопулярніший вид спорту в Україні — це футбол. Його дивляться 98% спортивних уболівальників, які взяли участь у торішньому опитуванні телекомпанії Setanta Sports. Найпопулярніший футбольний клуб — київське "Динамо". Хоча за рік відсоток його глядачів упав з 48% до 27%.
Утім, на футболі світ клином не зійшовся. Реєстр визнаних видів спорту в Україні налічує 229 дисциплін! І серед них є ті, що засновані на українських культурних традиціях. Можливо, саме вони тебе замотивують?
Хортинг
Це — вид спортивних єдиноборств, створений в Україні. Позиціюється як система фізичного та духовного виховання, наближеного до українських традицій. У турнірах із хортингу змагаються як професійні спортсмени, так і аматори, співробітники силових органів та охоронних компаній.
Слово "хортинг" походить від назви острова Хортиця — козацької столиці Запорізької Січі. Міністерство молоді та спорту України офіційно визнало хортинг як вид спорту в 2009 році. Існує навіть Українська Федерація Хортингу.
Козацький двобій
Вид змішаних бойових мистецтв, у якому представлені три напрямки поєдинків:
- "Забава" — поєдинок із дозованим контактом, оцінка дії ведеться після кожної вдалої атаки;
- "Борня" — оцінюються удари тільки з легким контактом, а використання елементів підвищеної складності підвищують оцінку дій;
- "Герць" — оцінюються удари тільки в повний контакт, але дозволені удари руками і ногами.
Козацький двобій виник у 2001 році. Його заснував заслужений тренер України Анатолій Попович на основі контактного карате й українських традицій. Нині цим видом спорту опікується Українська Спортивна Федерація "Козацький Двобій".
Рукопаш гопак
Українське бойове мистецтво на основі системи фізично-духовного виховання. Його компонентами є ударна техніка (рук та ніг) і боротьба (кидки, больові та
задушливі захвати). Дозволені обладунки: шолом на голову, щитки на ноги, "мушля" на пах, рукавички, бинти, капа тощо.
Заснував рукопаш гопак Микола Величкович, колишній учень львівського дослідника бойових мистецтв Володимира Пилата. А 2003 року була зареєстрована Федерація Українського Рукопашу Гопак, яку також очолив Величкович.
Фрі-файт
Український варіант контактних єдиноборств. Фрі-файт поєднує досвід багатьох бойових традицій світу в єдину систему. Завдяки цьому спортсмен може використовувати зручну для нього тактику ведення бою.
Удари завдаються руками, ногами, колінами в корпус і голову суперника, а також у стрибку чи з розворотом. Дозволяється застосовувати кидки та задушливі прийоми. Та є й табу: заборонено бити в кадик, очі та геніталії противника.
Зародився фрі-файт у 1995 році, а 2004 року його офіційно визнали першим видом спорту, створеним в Україні!
Український рукопаш "Спас"
Змішане єдиноборство. Уперше про нього згадали ще в радянському журналі "Техніка — молоді" за 1989 рік. Хоча тодішня цензура приховала, що спас — це бойове мистецтво запорізьких козаків.
Особливістю спасу є техніка "гойдок" — максимально швидке зближення з ворогом з одночасним ухиленням від атаки й заходом противнику в бік. Ключовим у виконанні гойдка є "червона пляма" — дистанція початку гойдка. Можливий навіть "гойдок смерті" — ухиляння від пострілів з одночасним наближенням до ворога.
У 2012 році провели перший чемпіонат Європи з українського рукопашу "Спас", а в 2013 — перший чемпіонат світу!
Зацікавило? Варто спробувати! Можливо, новим чемпіоном станеш саме ти!
Читай також: Історія тріумфів України на Олімпіадах