Захищений секс: як українці користуються презервативами
Напередодні Дня закоханих, 13 лютого, у світі відзначають Міжнародний день презерватива. Попри те, що цей вид контрацепції може вберегти від небажаної вагітності та багатьох проблем зі здоров'ям, користуються ним далеко не всі.
Наскільки часто українці використовують презервативи, чому від них відмовляються та як із цим справи у молоді, дослідила організація AHF Ukraine. "ТиКиїв" розповідає, що показали дослідження.
Хто та як використовує презервативи
Під час дослідження опитали 1642 респонденти у віці від 16 до 55 років, які мали хоча б одного сексуального партнера за останні 12 місяців.
Більшість респондентів (78%) мали одного постійного партнера чи партнерку, 5% — займалися сексом виключно з випадковими партнерами, а 17% — мали постійного партнера, але й вступали у стосунки з іншими людьми.
Серед тих, хто мав постійних партнерів, презервативами під час останнього сексуального контакту користувалися 42% опитаних. А з тих, хто мав секс з випадковими людьми, — 70%. Чим старшими є респонденти, тим рідше вони використовують презервативи з постійними партнерами.
Найчастіше українці користуються презервативами під час вагінального сексу, найменше — під час орального.
Люди, що займаються сексом з випадковими партнерами, використовують презервативи приблизно вдвічі частіше в усіх випадках.
Водночас найрозповсюдженішим (64%) аргументом для використання захисту є запобігання вагітності, і вже потім йде захист від інфекцій (36%), або від ВІЛ (29%).
Чому відмовляються від презервативів
У 45% випадків від використання захисту українці відмовляються через те, що довіряють своєму партнеру. Ще 32% сказали, що презервативи роблять секс не таким приємним. І тільки 5% відповіли, що вони просто є занадто дорогими.
Також часто трапляються неприємні та непередбачувані ситуації. Наприклад, коли презерватива не було під рукою, у нього закінчився термін придатності або його одягли вже після того, як почали займатися сексом. Хоча б раз щось із цього траплялось з 55% респондентів.
Найчастіше з такими ситуаціями стикається молодь віком до 25 років.
Хто і де купує презервативи
Здебільшого покупцями презервативів є чоловіки. Серед респондентів при собі їх мали 50% чоловіків та 10% жінок. Найпопулярнішим місцем для покупки презервативів є аптека (56%) і тільки 24% респондентів шукає їх на поличках супермаркетів.
Найчастіше презервативи в аптеках купує молодь до 25 років — 64% респондентів поповнюють запаси саме там.
Під час вибору презервативів українці перш за все звертають увагу на якість (42%), а ціна посідає останнє місце серед факторів (27%).
Цікаво, що важливість якості виробу зменшується з віком кореспондентів. Якщо серед молоді до 25 років 53% респондентів назвали серед ключових факторів саме якість, то у віковій групі від 36 до 55 років вона важлива лише для 38%.
Фактор ціни, навпаки, з віком зростає.
А що з молоддю?
Молодь у віці 16-25 років має більше випадкових партнерів, і серед них — більше тих, хто не використовує презервативи, бо вони не завжди є під рукою. Також молоді люди інколи практикують секс без презерватива у нетверезому стані. Водночас вони частіше використовують презервативи з постійними партнерами.
Молоді респонденти виявилися більш сором'язливими, вони нерідко незручно почуваються під час купівлі презервативів або соромляться запропонувати партнеру їх використовувати. Також молоді люди частіше потрапляють у ситуації, коли вони не використовували презерватива або використовували його неправильно.
Загальний висновок можна зробити такий — українці не завжди розуміють важливість використання презервативів, а молоді люди інколи не вміють ними правильно користуватися або занадто соромляться запропонувати партнеру їх використовувати.
Багата історія
Історія презервативів у більш-менш сучасному їх розумінні налічує кілька сотень років. Найдавніший презерватив, що дійшов до наших днів, знайшли у шведському Лунді. Датується виріб 1640 роком. А найдревнішим свідоцтвом про "пращура" презерватива вважають зображення у французькій печері Grotte des Combarrelles, якому 12-15 тисяч років.
Аналоги презервативів могли використовувати навіть у Стародавньому Єгипті, Греції та Римі, де були різноманітні (інколи фантазійні) засоби. З розквітом християнства контрацепцію майже перестали використовувати у Європі, бо це вважалось гріхом.
А ось в Азії презервативами з давніх-давен користувалися: їх робили зі змащеного маслом шовкового паперу, кишківника ягняти, рогів тварин тощо. В епоху Відродження, після кількох епідемій сифілісу, європейці почали шукати захисту від хвороби, тому популярність презервативів почала зростати. З того часу технологія їхнього виготовлення вдосконалювалась, а популярність тільки зростала.