20 фільмів 2023 року, про які треба знати перед "Оскаром"

20 фільмів 2023 року, про які треба знати перед "Оскаром" Кадр із фільму "Оппенгеймер". Фото: фейсбук OppenheimerMovie

У США розпочався щорічний сезон кінонагород, який традиційно завершиться врученням "Оскара". 96-та церемонія нагородження премії Американської кіноакадемії відбудеться 10 березня 2024 року. Короткі списки претендентів оприлюднять 21 грудня, а номінантів — 23 січня. Проте головних фаворитів експерти називають вже зараз.

У цій добірці "ТиКиїв" зібрав 20 фільмів 2023-го, які з найбільшою ймовірністю будуть представлені на "Оскарі". Розповідаємо, про що ці стрічки, які нагороди вони вже отримали та як їхніх режисерів раніше відзначали на головній американській кінопремії.

Читай також: 7 фільмів грудня: Вонка, Феррарі, Анатомія падіння та інші прем'єри

20 днів у Маріуполі

  • Режисер: Мстислав Чернов
  • Виробництво: Україна

Стрічка про облогу Маріуполя російськими військами в лютому-березні 2022 року, яку Україна висунула на "Оскар" у категорії "найкращий міжнародний повнометражний фільм".

Прем'єра відбулася на американському фестивалі незалежного кіно "Санденс", де картина отримала приз глядачів у програмі світової документалістики. Загалом має вже понад 10 міжнародних відзнак. Серед них — нагороди кінопремії "Вибір критиків: документалістика" за найкращу дебютну та політичну документалку. Також увійшла до п'ятірки найкращих документалок року за версією Національної ради кінооглядачів США.

Фільм може стати першим українським кінопроєктом, який увійде до короткого списку претендентів на "Оскар". А після цього матиме шанс потрапити у п'ятірку номінантів — або на "найкращий міжнародний повнометражний фільм", або на "найкращий документальний повнометражний фільм". Кінокритик Олександр Гусєв вважає стрічку нашим найкращим кандидатом з часів не висунутого "Племені" Мирослава Слабошпицького.

Оппенгеймер

  • Режисер: Крістофер Нолан ("Пам'ятай", "Початок", "Дюнкерк")
  • Виробництво: США, Велика Британія

Історична драма про американського фізика-теоретика Роберта Оппенгеймера та його провідну роль у створенні першої атомної бомби під час Другої світової війни.

Зі зборами у 953 млн доларів це третя найкасовіша прем'єра 2023-го та найуспішніше біографічне кіно усіх часів. Увійшла до десятки найкращих фільмів року за версією Національної ради кінооглядачів США та Американського інституту кіномистецтва. Серед понад 20-ти різноманітних нагород стрічки — призи за режисерську та операторську роботу від Спільноти кінокритиків Нью-Йорка.

Вісім з 11-ти попередніх робіт Крістофера Нолана — оскароносні. Загалом зібрали 11 статуеток Американської кіноакадемії. Сам він цю нагороду ще не отримував. Але протягом кар'єри мав п'ять номінацій — дві за найкращий фільм, дві за сценарій та одну за режисуру.

Вбивці квіткової повні 

  • Режисер: Мартін Скорсезе ("Таксист", "Славні хлопці", "Вовк з Волл-стріт")
  • Виробництво: США

Історична кримінальна драма про серію вбивств у 1920-х індіанців племені осейдж, які розбагатіли після виявлення одного з найбільших у США родовищ нафти. 

Прем'єра пройшла на Каннському кінофестивалі. На сьогодні стрічка зібрала понад 10 різних нагород. Серед них є чотири від Національної ради кінооглядачів США — за найкращий фільм, режисуру, акторку та операторську роботу. Та дві від Спільноти кінокритиків Нью-Йорка — за найкращий фільм та акторку. Також потрапила до топ-десятки фільмів року за версією Американського інституту кіномистецтва.

Мартін Скорсезе зняв 27 ігрових стрічок. Має режисерський "Оскар" за "Відступників" та ще 13 номінацій — як режисер, сценарист і продюсер. Загалом його картини здобули 20 статуеток Американської кіноакадемії. 

Барбі

  • Режисерка: Ґрета Ґервіґ ("Леді-Птаха", "Маленькі жінки")
  • Виробництво: США, Велика Британія

Фантастична комедія про ляльку Барбі, яка вирушає з утопічного Барбіленду до світу людей, щоб знайти свою власницю та розібратися у причинах власної екзистенційної кризи.

Стрічка зібрала 1,442 млрд доларів. Це найкасовіший фільм 2023-го та 14-й — за всю історію кіно. А також найуспішніша картина, знята жінкою. Має вже понад 15 нагород, серед яких відзнака Національної ради кінооглядачів США за операторську роботу. Також за їхньою версією це один із десяти найкращих фільмів року. Так само, як і на думку Американського інституту кіномистецтва. 

За два попередні фільми "Леді-Птаха" та "Маленькі жінки" Ґрета Ґервіґ має три номінації на "Оскар" — дві за сценарій та одну за режисуру. 

Маестро

  • Режисер: Бредлі Купер ("Народження зірки")
  • Виробництво: США

Біографічна драма про американського композитора й диригента українського походження Леонарда Бернстайна та його шлюб з акторкою Феліцією Монтеалегре у 1951-1978 роках.

Стрічка дебютувала в основному конкурсі Венеційського кінофестивалю. На сьогодні в неї є понад п'ять різних нагород. Увійшла до топ-10 фільмів року за версією Національної ради кінооглядачів США та Американського інституту кіномистецтва. 

Це друга режисерська робота Бредлі Купера після "Народження зірки". Він має дев'ять номінацій на "Оскар" — акторські, продюсерські та сценарну.

Минулі життя

  • Режисерка: Селін Сон
  • Виробництво: США, Південна Корея

Драма про стосунки, які охоплюють 24 роки з життя корейської іммігрантки в Нью-Йорку Нори та її шкільного друга Хе Сона, який залишився в Сеулі.

Прем'єра відбулася на кінофестивалі "Санденс". Нині стрічка має понад 10 нагород. Зокрема, американську премію для незалежного кіно "Ґотем" за найкращий фільм та премію Національної ради кінооглядачів США за найкращий режисерський дебют. За версією останніх, це ще й один із топ-десяти фільмів року. До власного аналогічного списку картину також заніс Американський інститут кіномистецтва.

Бідолахи

  • Режисер: Йоргос Лантімос ("Ікло", "Лобстер", "Фаворитка")
  • Виробництво: США, Велика Британія, Ірландія

Фантастична трагікомедія про Беллу Бакстер, яка завдяки хірургу після самогубства повертається до життя з пересадженим мозком своєї ненародженої дитини та тікає у подорож світом. 

Фільм здобув "Золотого лева" Венеційського кінофестивалю. Загалом у нього понад 10 різноманітних нагород. Національна рада кінооглядачів США назвала його одним із топ-десяти цього року, а також відзначила за найкращий адаптований сценарій та актора другого плану. Асоціація кінокритиків Лос-Анджелеса відзначила за найкращу головну роль та операторську роботу. Крім того, до свого переліку топ-10 фільмів року стрічку зарахував Американський інститут кіномистецтва.

За фільми "Лобстер" і "Фаворитка" Йоргос Лантімос отримав три номінації на "Оскар" — за сценарну, режисерську та продюсерську роботу. А його "Ікло" як представника Греції номінували в категорії "найкращий фільм іноземною мовою".

Феррарі

  • Режисер: Майкл Манн ("Останній з Могікан", "Сутичка", "Співучасник")
  • Виробництво: США, Велика Британія, Італія, Китай

Біографічна спортивна драма про літо 1957-го в житті італійського конструктора, підприємця та гонщика Енцо Феррарі, який переживає втрату першого сина та ризик банкрутства автомобілебудівної компанії Ferrari, з'ясовує стосунки з дружиною та коханкою і готує свою команду до перегонів на витривалість.

Стрічку презентували в основному конкурсі Венеційського кінофестивалю. Національна рада кінооглядачів США занесла її до десятки найкращих фільмів року. 

У Майкла Манна є чотири номінації на "Оскар" — дві за продюсування та по одній за режисуру і сценарій. Три з них — за "Свою людину".

Анатомія падіння

  • Режисерка: Жюстін Тріє ("Вік паніки", "У ліжку з Вікторією", "Сібіл")
  • Виробництво: Франція

Кримінальний трилер про письменницю, яка на суді намагається довести власну невинуватість у смерті свого чоловіка.

Стрічка отримала "Золоту пальмову гілку" Каннського кінофестивалю. Загалом має понад 15 різних нагород. Серед них — премія "Ґотем" за найкращий міжнародний фільм і найкращий сценарій. Відзнаки за найкращий міжнародний фільм від Національної ради кінооглядачів США, Спільноти кінокритиків Нью-Йорка та Асоціації кінокритиків Лос-Анджелеса. Останні нагородили ще й за найкращу головну роль. А також премія Європейської кіноакадемії у п'яти номінаціях — за найкращий фільм, режисуру, сценарій, монтаж та акторку.

Зона інтересів

  • Режисер: Джонатан Ґлейзер ("Сексуальна бестія", "Народження", "Опинись у моїй шкірі")
  • Виробництво: США, Велика Британія, Польща

Історична драма про коменданта Аушвіцу Рудольфа Гьосса та його дружину Гедвіґу, які будують життя мрії для своєї родини в будинку поруч із нацистським концтабором під час Другої світової.

Четверта стрічка Джонатана Ґлейзера отримала гран-прі та приз Міжнародної федерації кінопреси в основному конкурсі Каннського кінофестивалю. Також потрапила до п'ятірки найкращих міжнародних фільмів року за версією Національної ради кінооглядачів США. Асоціація кінокритиків Лос-Анджелеса відзначила її у чотирьох категоріях — за найкращий фільм, режисуру, головну роль і саундтрек. Загалом має понад 10 нагород. Велика Британія висунула картину на "Оскар" у категорії "найкращий міжнародний повнометражний фільм".

Залишені

  • Режисер: Александер Пейн ("На узбіччі", "Нащадки", "Небраска")
  • Виробництво: США

Трагікомедія про вчителя історії Пола Ганема, якому у грудні 1970-го доручають доглядати за кількома студентами, які не мають куди поїхати на Різдво й залишилися на канікули у школі-інтернаті.

Національна рада кінооглядачів США зарахувала стрічку до топ-десятки фільмів року, а також відзначила за найкращий оригінальний сценарій, актора та акторку другого плану. В останній категорії картину нагородила також і Спільнота кінокритиків Нью-Йорка. Крім того, стрічка увійшла у топ-10 фільмів року за версією Американського інституту кіномистецтва. Загалом нині має понад 10 різних призів.

Александер Пейн має дві премії "Оскар" — за сценарії до "На узбіччі" та "Нащадків". А також п'ять номінацій — режисерські, продюсерську та сценарну. 

Травень, грудень

  • Режисер: Тодд Гейнс ("Мене там немає", "Керол", "Світ, повний чудес")
  • Виробництво: США

Натхнена реальною історією драма про акторку, яка в межах підготовки до нової ролі знайомиться з жінкою, яка розпочала стосунки зі своїм чоловіком, коли йому було 13 років.

Прем'єра пройшла в основному конкурсі Каннського кінофестивалю. Загалом стрічка зібрала понад п'ять різних нагород. Серед них — відзнаки Спільноти кінокритиків Нью-Йорка за найкращий сценарій та актора другого плану і премія "Ґотем" за актора другого плану. Також картина увійшла до топ-десятки фільмів року за версією Американського інституту кіномистецтва.

Тодда Гейнса номінували на "Оскар" за сценарій фільму "Далеко від раю".

Американське чтиво

  • Режисер: Корд Джефферсон
  • Виробництво: США

Сатирична комедія про письменника та професора англійської літератури, який стає популярним, написавши стереотипну книжку про афроамериканців.

Прем'єра відбулася на Міжнародному кінофестивалі у Торонто, де стрічка здобула головну відзнаку — приз глядацьких симпатій. Загалом у картини вже понад 10 різних нагород. Американський інститут кіномистецтва зарахував її до десятки найкращих фільмів року. 

Наполеон

  • Режисер: Рідлі Скотт ("Чужий", "Той, хто біжить по лезу", "Гладіатор")
  • Виробництво: США, Велика Британія

Історична драма про французького полководця та імператора Наполеона Бонапарта, яка охоплює 28 років його життя — від першої виграної ним битви під час осади Тулона 1793-го до смерті на засланні на острові Святої Єлени 1821-го. 

Рідлі Скотт — чотириразовий номінант на "Оскар". Тричі претендував на премію за найкращу режисуру та один раз — за найкращий фільм. Загалом його картини здобули дев'ять статуеток Американської кіноакадемії. 

Прісцилла

  • Режисерка: Софія Коппола ("Цнотливі самогубиці", "Труднощі перекладу", "Марія-Антуанетта")
  • Виробництво: США, Італія

Біографічна драма про американську акторку Прісциллу Преслі та її шлюб зі співаком Елвісом у 1967-1973 роках.

Фільм представили на Венеційському кінофестивалі, де нагородили за найкращу жіночу роль. 

Софія Коппола має "Оскар" за сценарій до "Труднощів перекладу". А також номінації за найкращий фільм і режисуру — за ту ж роботу.

Залізний кіготь

  • Режисер: Шон Дуркін ("Марта Марсі Мей Марлін", "Гніздо")
  • Виробництво: США, Велика Британія

Біографічна спортивна драма про історію сім'ї фон Еріхів — династії американських професійних реслерів.

Національна рада кінооглядачів США внесла стрічку до топ-десятки фільмів року та відзначила за найкращий ансамбль.

Барва пурпурова

  • Режисер: Блітц Базавуле ("Поховання Коджо")
  • Виробництво: США

Музична драма на основі однойменного мюзиклу про життя і боротьбу афроамериканки на півдні США на початку 19 століття.

Незмінний: Історія Майкла Дж. Фокса

  • Режисер: Девіс Ґуґґенгайм ("Приготуйтеся, буде голосно", "В очікуванні Супермена", "Він назвав мене Малала")
  • Виробництво: США

Документальний фільм про життя і кар'єру канадсько-американського актора Майкла Джей Фокса та його боротьбу з хворобою Паркінсона.

Стрічка мала прем'єру на "Санденсі". Загалом зібрала понад 10 нагород. Зокрема, п'ять премій "Вибір критиків: документалістика" — за найкращий документальний і біографічний фільм, режисуру, монтаж та оповідь. А Національна рада кінооглядачів США назвала її найкращою документалкою року.

Девіс Ґуґґенгайм має "Оскар" за документальний фільм "Незручна правда".

Людина-павук: Крізь Всесвіт

  • Режисери: Хоакім Дос Сантос, Кемп Паверс, Джастін Томпсон
  • Виробництво: США

Анімаційний екшен про старшокласника Майлза Моралеса з Нью-Йорка, він же супергерой Людина-павук, який подорожує різними всесвітами та стикається з альтернативними версіями себе. 

Сиквел мультфільму "Людина-павук: Навколо Всесвіту" зібрав 690 млн доларів у прокаті, посівши шосте місце у списку найкасовіших цьогорічних новинок. Також здобув понад 10 нагород. Національна рада кінооглядачів США назвала його найкращою анімацією 2023-го. А Американський інститут кіномистецтва додав до топ-десятки фільмів року.

Перша частина отримала "Оскар" за найкращий анімаційний фільм.

Як ти живеш?

  • Режисер: Хаяо Міядзакі ("Навсікая з Долини вітрів", "Мій сусід Тоторо", "Принцеса Мононоке")
  • Виробництво: Японія

Анімаційне фентезі про 12-річного Махіто Макі, який втрачає матір під час Другої світової війни й вирушає у світ, який поділяють живі та мертві.

Спільнота кінокритиків Нью-Йорка та Асоціація кінокритиків Лос-Анджелеса назвали стрічку найкращим анімаційним фільмом 2023-го, а Національна рада кінооглядачів США занесла до топ-десятки фільмів року. 

Хаяо Міядзакі отримав "Оскар" за анімаційний фільм "Віднесені привидами". Згодом його номінували ще двічі в цій же категорій — за "Мандрівний замок" і "Вітер дужчає". 

Читай також: Гід на тиждень: куди піти в Києві 11-15 грудня

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
01.jpeg - Ілля Прокопенко
Фанат культури. Пишу про кіно, театр, образотворче мистецтво, музику, літературу. Закінчив Інститут філології КНУ ім. Тараса Шевченка. Понад п'ять років працюю культурним журналістом.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації