8 головних прем'єр Венеційського кінофестивалю 2023
80-й Венеційський кінофестиваль розпочався в Італії 30 серпня. Захід триватиме до 9 вересня. Покажуть понад 100 нових фільмів, зокрема 23 — в основній конкурсній програмі.
Ми відібрали вісім найцікавіших прем'єр цьогорічного кіноогляду. Шість із цих стрічок — нові роботи американських та інших закордонних режисерів, які покажуть у головному конкурсі. А ще дві — українські картини, що беруть участь в інших програмах.
Далі розповідаємо більше про новинки з Венеції, на вихід яких варто чекати вже зараз.
Читай також: Найцікавіші фільми літа на Netflix
Прісцилла
Режисерка: Софія Коппола
Виробництво: США, Італія
Біографічна драма охоплює 12 років із життя Прісцилли Преслі — американської акторки та бізнесвумен, яка з 1967-го до 1973-го була дружиною співака Елвіса Преслі.
Фільм зняла оскароносна американська режисерка "Цнотливих самогубиць", "Труднощів перекладу" та "Марії-Антуанетти" Софія Коппола. В основу сценарію вона поклала мемуари "Елвіс і я", у яких Прісцилла розкрила подробиці знайомства з "королем рок-н-ролу", їхніх стосунків, сімейного життя та розлучення.
Головні ролі виконали Кейлі Спені, яка знімалася у стрічці "Погані часи в Ель Роялі" та серіалі "Розроби", і Джейкоб Елорді з "Ейфорії".
Маестро
Режисер: Бредлі Купер
Виробництво: США
Байопік про Леонарда Бернстайна — американського композитора, піаніста й диригента українського походження, найбільш відомого як автора бродвейського мюзиклу "Вестсайдська історія".
Це друга після музичної драми "Народження зірки" режисерська робота американського актора Бредлі Купера, знаного за ролями у таких стрічках, як "Похмілля у Вегасі", "Збірка промінців надії" та "Американський снайпер".
Фільм фокусується на стосунках Бернстайна та акторки Феліції Монтеалегре, починаючи з їхньої першої зустрічі 1946 року та продовжуючи двома заручинами й 25-річним шлюбом. Композитора втілив сам Купер, а його дружину — Кері Малліган.
Феррарі
Режисер: Майкл Манн
Виробництво: США, Велика Британія, Італія, Китай
Ще один біографічний фільм в основному конкурсі — про італійського конструктора, підприємця та гонщика Енцо Феррарі.
Це нова робота американця Майкла Манна, автора таких культових трилерів, як "Сутичка" і "Співучасник". Дія фільму відбувається 1957-го, коли Феррарі переживає кризу через ризик банкрутства його автокомпанії Ferrari та втрату сина, а водночас готує свою команду до перегонів на витривалість на дорогах загального користування — Mille Miglia.
В основі сценарію — біографія "Енцо Феррарі: Людина і машина", яку написав журналіст Брок Єйтс. Головного героя зіграв Адам Драйвер, серед останніх ролей якого — "Шлюбна історія", "Аннетт", "Остання дуель". Пенелопа Крус втілила дружину Лауру Феррарі, а Шейлін Вудлі — коханку Ліну Ларді, яка народила другого сина Енцо.
Вбивця
Режисер: Девід Фінчер
Виробництво: США
Психологічний трилер розповідає про найманого вбивцю, в якого раптом прокидається совість. Внутрішня зміна починає впливати на його працездатність. Це не влаштовує клієнтів, які продовжують вимагати навичок кілера для своїх замовлень. Тоді головний герой вступає у протистояння із власними роботодавцями.
Це новинка від Девіда Фінчера, американського режисера взірців жанру трилера — "Сім", "Гра", "Бійцівський клуб", "Зодіак", "Загублена". В основу фільму він поклав однойменний комікс французького письменника Алексіса Нолента.
Центральну роль виконав Майкл Фассбендер, зірка стрічок "Сором", "Прометей", "Макбет", "Стів Джобс", а також картин про Людей Ікс.
Бідолахи
Режисер: Йоргос Лантімос
Виробництво: США, Велика Британія, Ірландія
Дія сюрреалістичної фантастики розгортається наприкінці 19 століття. Науковець повертає до життя лікарку, яка через аб'юзивні стосунки вчинила самогубство на дев'ятому місяці вагітності. Він пересаджує жінці мозок її ненародженої дитини. Отримавши нове ім'я та свідомість, героїня швидко вчиться й дорослішає. Згодом вона тікає в подорож, сповнену відкриттів, самопізнання та звільнення від правил та упереджень у соціумі.
Це нова робота грецького режисера Йоргоса Лантімоса, творця фільмів "Ікло", "Лобстер", "Убивство священного оленя" і "Фаворитка". В основі — роман шотландського автора Аласдера Ґрея.
У головній ролі — Емма Стоун, яка грала у "Фаворитці" та в таких стрічках, як "Бердмен", "Ла-Ла Ленд" і "Круелла". Також у картині знялися Віллем Дефо, Марк Руффало та Рамі Юссеф.
Граф
Режисер: Пабло Ларраін
Виробництво: Чилі
У сатиричній горор-комедії йдеться про чилійського диктатора Августо Піночета, який здобув владу внаслідок військового перевороту та правив країною з 1973-го до 1990-го. У фільмі він зображений вампіром, якого хоче вбити місцеве населення і який сам вирішує померти після 250 років життя.
Це нова стрічка чилійського режисера Пабло Ларраіна, серед робіт якого — байопіки "Джекі" та "Спенсер". Він вже звертався до теми життя в умовах диктатури Піночета у драмах "Тоні Манеро", "Після смерті" та "Ні". Останню з них номінували на "Оскар" за найкращий фільм іноземною мовою.
Назавжди-назавжди
Режисерка: Анна Бурячкова
Виробництво: Україна, Нідерланди
Україну у Венеції цьогоріч представляє драма "Назавжди-назавжди", яка бере участь у програмі "Горизонти Екстра".
Це повнометражний ігровий дебют режисерки Анни Бурячкової, яка знімала переважно кліпи та рекламу. Дія відбувається в Києві наприкінці 1990-х. Головна героїня 15-річна Тоня переходить зі школи в центрі міста до іншої — у спальному районі. Там знайомиться з компанією однолітків, разом з якими шукає пригод і неприємностей на околицях столиці. Між нею і двома хлопцями формується любовний трикутник.
Режисерка називає стрічку піснею любові, присвяченою розгубленим підліткам кінця 1990-х. Каже, що її герої "виросли серед пострадянської руїни, добре засвоївши правило — якщо тебе ніхто не полюбить, ти не виживеш".
Зйомки завершили за два місяці до початку повномасштабного російського вторгнення. Виробництво фільму закінчували в Амстердамі.
Фотофобія
Режисери: Іван Остроховський і Павол Пекарчик
Виробництво: Словаччина, Чехія, Україна
У програмі Giornate degli Autori покажуть фільм, створений у копродукції з Україною — документалку словацьких режисерів Івана Остроховського та Павола Пекарчика. Знімали її протягом трьох місяців торік у Харкові, куди приїхали з гуманітарною допомогою та влаштувалися поруч із місцевими мешканцями в метрополітені.
Головний герой — 12-річний Нікі, який із сім'єю живе на станції метро. Там вони змушені ховатися від російських обстрілів. Через постійні ракетні атаки хлопчику не дозволяють виходити назовні. Він блукає покинутими вагонами й заповненими платформами. Згодом зустрічає 11-річну Віку, з якою вони починають дружити.