10 найочікуваніших українських фільмів 2024 року
Історичні фільми "Інший Франко" та "Будинок "Слово". Нескінчений роман", воєнне кіно "Лишайся онлайн", соціальна драма "Як там Катя?", драмедія "Редакція" та сатира "Уроки толерантності". А також стрічки про 1990-ті — "Я, "Побєда" і Берлін", "Я і Фелікс", "Ти мене любиш?", "Назавжди-назавжди".
"ТиКиїв" розповідає про 10 українських художніх фільмів 2024 року, які чекаємо найбільше.
Як там Катя?
Режисерка: Крістіна Тинькевич
Прем'єра: 25 січня
Драма про корупцію, безкарність і втрату. Це повнометражний дебют режисерки Крістіни Тинькевич.
Дія відбувається в сучасному Києві. Акторка Анастасія Карпенко зіграла лікарку швидкої допомоги та одиноку матір Анну. Вона є опорою для сестри, матері та 12-річної доньки Каті. Хоче подарувати дитині краще життя, ніж має сама. Коли дорогою до школи дівчинку збиває машина, Анна постає перед дилемою.
Світова прем'єра відбулася на кінофестивалі в Локарно у програмі Concorso Cineasti del presente, де фільм отримав спеціальний приз журі Ciné+ та нагороду за найкращу акторську гру для Анастасії Карпенко. А на Київському кінофестивалі "Молодість" стрічка перемогла у національному конкурсі.
Інший Франко
Режисер: Ігор Висневський
Прем'єра: 8 лютого
Біографічна драма про третього сина Івана Франка — Петра. Це дебютний повний метр режисера Ігоря Висневського.
Петро Франко був льотчиком, науковцем і педагогом, співзасновником скаутської організації "Пласт" та одним із фундаторів української військової авіації. Фільм зображує різні фрагменти його життя. Основна дія розгортається у червні 1941 року. До маєтку Франків у Львові прибуває давній друг і суперник Андрій Грищук. Разом згадують минуле та спільні пригоди. За кілька днів Петро зникає після того, як його вивезли з міста агенти НКВС.
Петра Франка втілив В'ячеслав Довженко, а вигаданого персонажа Андрія Грищука — Ахтем Сеітаблаєв.
Уроки толерантності
Режисер: Аркадій Непиталюк
Прем'єра: 14 лютого
Екранізація п'єси драматурга Ігоря Білиця "Гей-парад". Це третя повнометражна робота режисера "Припутніх" та "11 дітей з Моршина" Аркадія Непиталюка.
У комедії йдеться про сім'ю Найдюків, яка переживає фінансову скруту. Вони дізнаються про державну програму євроінтеграції "Уроки толерантності", що пропонує пільги за умови тимчасового спільного проживання з представником ЛГБТ-спільноти. Погоджуються стати учасниками ініціативи, щоб розрахуватися з боргами.
У фільмі знялися Олена Узлюк, Олександр Піскунов, Олександр Ярема, Кароліна Мруга та Акмал Гурезов.
Світова прем'єра відбулася на Талліннському кінофестивалі "Темні ночі" у програмі Critics' Picks.
Я, "Побєда" і Берлін
Режисерка: Ольга Ряшина
Прем'єра: 21 березня
Комедійне роудмуві за однойменною автобіографічною повістю співака Андрія Кузьменка. Це другий повний метр режисерки Ольги Ряшиної після ромкому "Секс і нічого особистого".
Події відбуваються у 1990-х. За три дні до концерту музикант Кузьма разом із другом Бардом вирушає за кордон. На старій "Побєді" їдуть у Берлін, щоб обміняти її на шестисотий "Мерседес" у колекціонера. Кузьма обіцяє своїй дівчині Барбарі повернутися додому на новому авто, а колегам із гурту — встигнути на виступ. Проте подорож іде не за планом.
Головну роль виконав Іван Бліндар. Спеціально для стрічки 16 пісень Скрябіна переспівали артисти й гурти, серед яких Monatik, Jamala, Wellboy, Dzidzio, Тіна Кароль, "Антитіла", "Без обмежень".
Лишайся онлайн
Режисерка: Єва Стрельнікова
Прем'єра: 28 березня
Драма, частково знята у форматі скринлайф, у якому події відбуваються на екрані ноутбука. Це дебютна повнометражна робота режисерки Єви Стрельнікової.
Дія розгортається на початку повномасштабної війни. Головна героїня — київська волонтерка Катя, якій випадково дістається ноутбук незнайомого чоловіка. Ховаючись від ракетних обстрілів удома, вона шукає власника девайса, який зник після російських ударів.
Світова прем'єра пройшла на кінофестивалі Fantasia у Монреалі, де стрічку нагородили за найкращий дебют.
Центральну роль зіграла Єлизавета Зайцева. Також до акторського ансамблю увійшли Олександр Рудинський, Гордій Дзюбинський, Роман Лях, Олександр Ярема та Олеся Жураківська.
Ти мене любиш?
Режисерка: Тоня Ноябрьова
Прем'єра: 16 травня
Історія дорослішання та становлення покоління на тлі розпаду СРСР. Це другий повнометражний фільм режисерки "Героя мого часу" Тоні Ноябрьової.
Дія драми відбувається в Києві 1990-го. Карина Химчук зіграла 17-річну Кіру, яка навчається у театральному училищі. Унаслідок розлучення батьків вона стикається з моральними викликами та потребою в ухваленні дорослих рішень. Згодом починає стосунки зі старшим на кілька років фельдшером Мішею.
Світова прем'єра пройшла на Берлінському кінофестивалі у програмі Panorama. Карина Химчук отримала відзнаку національного конкурсу Одеського кінофестивалю за найкращу жіночу роль та національну премію кінокритиків "Кіноколо" в номінації "найкраща акторка".
Я і Фелікс
Режисерка: Ірина Цілик
Прем'єра: невідомо
Екранізація автобіографічного роману Артема Чеха "Хто ти такий?". Це друга повнометражна стрічка режисерки й письменниці Ірини Цілик. Вона — лауреатка Шевченківської премії та нагороди американського кінофестивалю "Санденс" за документалку "Земля блакитна, ніби апельсин".
Події драми відбуваються у Черкасах 1990-х. Головний герой — школяр Тимофій. Його найкращим другом стає новий співмешканець бабусі Фелікс — ветеран війни в Афганістані з посттравматичним синдромом. Цього героя зіграв поет Юрій Іздрик.
Світова прем'єра відбулася у міжнародному конкурсі Варшавського кінофестивалю.
Назавжди-назавжди
Режисерка: Анна Бурячкова
Прем'єра: невідомо
Драма про школу та аб'юзивні стосунки. Це перший повнометражний фільм режисерки і кліпмейкерки Анни Бурячкової.
Події розгортаються в Києві 1998-го. 15-річна Тоня переходить зі школи в центрі міста до іншої у спальному районі. Вона намагається влитися в новий колектив і потрапляє в любовний трикутник. Починає відчувати симпатію до однокласників Журіка та Сані. Водночас дівчину переслідує колишній, через якого вона змінила навчальний заклад.
Світова прем'єра пройшла на Венеційському кінофестивалі у програмі Orizzonti Extra.
Будинок "Слово". Нескінчений роман
Режисер: Тарас Томенко
Прем'єра: невідомо
Історична драма про будинок у Харкові, в якому радянська влада репресувала понад 70 представників української культури. На цю тему режисер "Териконів" Тарас Томенко також зняв документалку "Будинок "Слово".
Дія розгортається у 1930-х у будинку, мешканцями якого стали літератори, зокрема Микола Хвильовий, Майк Йогансен, Михайль Семенко, Володимир Сосюра, Павло Тичина. Вони виявились учасниками радянського експерименту. Також там поселився письменник Володимир Акімов, про якого нічого не знають. Після його появи починаються дивні події.
У касті — Дмитро Олійник, В'ячеслав Довженко, Андрій Ісаєнко, Ніна Набока та Юрій Одинокий.
Світова прем'єра відбулася у міжнародному конкурсі Варшавського кінофестивалю.
Редакція
Режисер: Роман Бондарчук
Прем'єра: осінь
Драмедія від режисера фільмів "Українські шерифи" та "Вулкан", лауреата Шевченківської премії Романа Бондарчука. Її дія так само відбувається на Херсонщині.
У головній ролі дебютував журналіст і військовий Дмитро Багненко. Його герой, науковець Юра намагається рятувати рідкісних тварин від знищення. Ставши свідком підпалу лісу, він пропонує свою статтю про інцидент і фотографії зловмисників місцевій газеті. Згодом залишається працювати там журналістом.
Світова прем'єра пройде в лютому на Берлінському кінофестивалі у програмі Forum.