Найцікавіші виставки, які відкрилися у жовтні
Живопис Сергія Гая, Петра Сметани та Анастасії Астаф'євої. Редімейд Євгена Баля та інсталяції Васі Дмитрика й Миколи Лукіна. Скульптури Анатолія Куща. А ще сучасні плакати до українських фільмів і картини вітчизняних художників другої половини 20 століття.
Усе це можна нині побачити в Києві на виставках, які відкрилися протягом жовтня. Про найцікавіші нові експозиції розповідаю в матеріалі.
Читай також: Найцікавіші виставки, які варто відвідати у жовтні
Виставка "Мови війни"
У Музеї Ханенків працює колективна виставка, мета якої — відобразити нові художні мови в українському образотворчому мистецтві часів війни. Учасниками стали митці з Одеси — Євген Баль, Вася Дмитрик і Микола Лукін. У своїх творах вони рефлексують на тему "мови війни" та її проявлення у нашому повсякденні. Баль — через редімейд, Дмитрик — у скульптурі та інсталяції, а Лукін — у графіці та інсталяції.
Три проєкти з виставкового циклу Одеського художнього музею працюють не тільки з головною темою, але й внутрішніми контекстами київського музею, його планіграфією та постійною експозицією. Відчуття загрози, з яким ми навчились жити за роки війни, та травми участі у графічних серіях Миколи Лукіна. Спроби Васі Дмитрика капсулювати зло інсталяцією та серією скульптур. Та археологія українського нуля, редімейд Євгена Баля із фрагментів російської зброї, — каже куратор виставки Кирило Ліпатов.
- ДЕ? Вул. Терещенківська, 15-17. Національний музей мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків
- КОЛИ? З 7 жовтня до 26 листопада, 10:30-17:30
- СКІЛЬКИ? 50-100 грн
Виставка Сергія Гая "Цитати"
У Київській картинній галереї проходить персональна виставка художника зі Львова Сергія Гая. Експозиція містить вибрані картини різних років, у яких поєднуються фовізм, експресіонізм, артбрют і неомодернізм. Ця ретроспектива творчості автора є "своєрідним усвідомленням ним власного шляху". За словами організаторів, сміливі поєднання кольорів, неординарні рішення форм і цитати самого митця дадуть змогу скласти повне враження про його доробок.
Домінантна тенденція сучасного мистецтва — посилати меседжі суспільству. Художник сьогодні стає ретранслятором, медіумом. Я жодних меседжів не посилаю. Перебуваю у такому собі оновленому модернізмі, коли про якісь речі говорити намагаюся, але не змінюю світ, а його прикрашаю. У мистецтві свідомо обмежую себе тематикою, але люблю розгортатися в кольорі, техніці, нюансах, — говорить Сергій Гай.
- ДЕ? Вул. Терещенківська, 9. Нацiональний музей "Київська картинна галерея"
- КОЛИ? З 17 жовтня до 19 листопада, 11:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 100-200 грн
Вииставка кіноплакатів "Ре/Візія"
В Українському домі проходить виставка сучасних постерів до знакових українських фільмів. Спрямована на привернення уваги до історії вітчизняного кіно. Роботи ілюструють вибрані стрічки з рейтингу "Топ-100 найкращих українських фільмів". Плакати створили художники, ілюстратори та дизайнери. До проєкту долучився 31 автор. Серед них — Михайло Скоп, Ксенія Степась, Антон Худо, Варвара Перехрест, Олексій Ревіка, Богдана Давидюк, Женя Олійник. Над спільним стилем працювала дизайнерка Олександра Корчевська-Цехош.
Усього 21 плакат, але змістовна кожна літера. У кожній — історія українського кіно за ціле століття, сучасне осмислення традицій кінематографа, театру, шрифтового дизайну, плакатної графіки й загалом нашої культури, — каже співкуратор Кінопростору в Українському домі Олексій Ананов.
- ДЕ? Вул. Хрещатик, 2. Національний центр "Український дім"
- КОЛИ? З 18 жовтня до 5 листопада, 11:00-19:00
- СКІЛЬКИ? 50-100 грн
Виставка Анатолія Куща "Портрети"
У Національній академії мистецтв України проводять персональну виставку скульптора з Києва Анатолія Куща. Охоплює 50-річну діяльність митця у жанрі портрета в різних його модифікаціях — від деталізованого до узагальненого, від камерного до монументального. Також до експозиції увійшли цикли рельєфів.
Виставка демонструє кілька напрямів пошуку Анатолія Куща. Характерні зображення етюдного і камерного характеру. Портрети узагальнені й композиційні — здебільшого образи діячів культури, зокрема, Тараса Шевченка, Павла Тичини, Степана Олійника, Олександра Федорука, Василя Шкляра. Портрети історичні, монументальні — переважно державних діячів, як-от Богдана Хмельницького, Івана Мазепи, Петра Могили, Івана Богуна, Пилипа Орлика, що створювалися для пам'ятників, — сказано в описі.
- ДЕ? Вул. Бульварно-Кудрявська, 20. Національна академія мистецтв України
- КОЛИ? З 18 жовтня до 15 листопада, 11:00-17:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Виставка Петра Сметани "Темне"
У галереї White World триває персональна виставка львівського художника Петра Сметани, який працює в напрямах постмодернізму та абстракціонізму. Експозиція складається переважно з цьогорічних картин, виконаних у темних тонах. Це, зокрема, зображення міст, природи, квітів. Живопис автора відображає "роздуми про початок та основу речей, що лишається поруч з нами щодня і ніколи не втратить своїх прав".
Попередня виставка Петра Сметани у White World "Проходячи повз монастир" відкрилася у вересні 2021 року. Її темою стало протистояння людини з невизначеністю і метушнею, прагнення до безпеки й розміреного життя. Нині ж Сметана пірнає ще глибше у прірву реальності. Досліджує фундаментальні властивості матерії, з якої зітканий цей світ. І будує власні, особливі стосунки з Темним, — зазначено в описі.
- ДЕ? Вул. Євгена Чикаленка, 21а. White World
- КОЛИ? З 19 жовтня до 3 листопада, 11:00-19:00
- СКІЛЬКИ? Вхід вільний
Виставка живопису та графіки "Мальовнича Україна"
У Музеї Києва відбувається колективна виставка, присвячена митцям другої половини 20 століття. Її називають своєрідною подорожжю українською живописною та графічною спадщиною. У межах проєкту показують пейзажі, натюрморти, портрети та сюжетні композиції авторів різних шкіл, серед яких — Василь Чегодар, Віктор Зарецький, Алла Горська, Микола Глущенко, Юрій Хіміч. Загалом понад 100 робіт, поєднаних між собою "любов'ю до рідного краю та спостережливістю художнього погляду".
Представлені твори репрезентують часовий проміжок від 1940-х до 1990-х років, який ілюструє вплив історичного та соціального контекстів, творчі пошуки та нововведення, трансформацію стилів і мистецьких тенденцій, — сказано в афіші.
- ДЕ? Вул. Богдана Хмельницького, 7. Музей історії міста Києва
- КОЛИ? З 20 жовтня до 19 листопада, 12:00-19:00
- СКІЛЬКИ? 60-120 грн
Виставка Анастасії Астаф'євої "Оголені. Ехо війни"
У Національному музеї Тараса Шевченка стартує перша персональна виставка художниці з Києва Анастасії Астаф'євої. У своєму проєкті вона осмислює тему почуттів людини під час війни та стану вразливості й незахищеності перед світом. В експозиції — живопис, графіка та скульптура.
Творчість Анастасії Астаф'євої запрошує глядачів зазирнути до себе в душу, де скинуті маски успіху та уявної безпеки. Познайомитися із собою справжнім, пірнути у свої світи й дарувати собі пробачення за власні ілюзії, — йдеться в анонсі.
- ДЕ? Бул. Тараса Шевченка, 12. Національний музей Тараса Шевченка
- КОЛИ? З 25 жовтня до 6 листопада, 10:00-18:00
- СКІЛЬКИ? 100 грн
Читай також: Куди піти в Києві 23-27 жовтня