5 тисяч відвідувачів, 80 подій і 40 учасників: як пройшов "NEOсвітній Арсенал"
Понад 5 тис. відвідувачів упродовж трьох днів зібрав третій фестиваль для дітей і підлітків "NEOсвітній Арсенал". Проходив у столичному Мистецькому арсеналі з 22 до 24 вересня.
Розповідаємо про підсумки заходу на основі інформації, яку надали організатори.
Що це за фестиваль
"NEOсвітній Арсенал" — це сімейний інтерактивний захід, у якому поєдналися мистецькі, музейні, освітні та ігрові напрями. Головна мета — створення безпечного простору для навчання та занурення у мистецтво й науку через творчість і гру. Організатори прагнули сформувати таку програму, щоб усі присутні могли знайти заняття для душі, незалежно від віку чи потреб.
Основні принципи фестивалю: інклюзія, безбар'єрність, неформальна освіта, пізнання нового та можливість бути собою. Цьогорічне гасло — "Різні разом".
"NEOсвітній Арсенал" — це простір вільної взаємодії через культуру і мистецтво та через творчість як універсальну практику, спільне отримання емоційного, естетичного і пізнавального досвідів, — зазначено в описі.
Кількість учасників і гостей
Понад 40 учасників із різних міст України, зокрема з деокупованих територій, завітали на фестиваль. Це представники музеїв, благодійних фондів, громадських організацій, закладів шкільної та позашкільної освіти, а також бібліотек та виробників ігор.
Приблизно 80% учасників цього року приєдналися до заходу вперше. Вони підготували активності на власних стендах для дітей і дорослих. Серед пропозицій були ігри, пізнавальні квести, ознайомлення з роботами, дослідження власної історії та керування FPV-дронами.
Більш ніж 5 тис. гостей відвідали захід, здебільшого школярі. Тобто приблизно стільки ж людей, скільки й попередній "NEOсвітній Арсенал" 2021 року. Окрім як на батьків, програма була спрямована на три ключові вікові групи. Це активності для найменших відвідувачів до 5 років, ініціативи для дітей від 5 до 10 років та івенти для дітей від 10 років і підлітків.
Різні разом зібралися у просторі "NEOсвітнього Арсеналу", аби грати, досліджувати, вчитися та бути собою. У наш час надзвичайно важливо ловити такі миті та збиратися з однодумцями, хто вірить у ненудну освіту та пізнання через гру і співтворчість.
Ми вдячні учасникам і відвідувачам за те, що були з нами, наповнювали простір сміхом та щирою радістю пізнання нового. А також вдячні учасникам важливого проєкту "Музейні мережування". Цього року до нас завітало 5 музеїв із деокупованих територій, які відновлюються, розвивають свої освітні програми та надихають своєю роботою, — йдеться у повідомленні кураторської групи.
Ключові цифри
У межах фестивалю відбулося понад 80 подій у різних форматах. Це 45 воркшопів та майстер-класів у майстернях. 20 театральних, музичних, танцювальних та інших перформативних виступів на сцені. 5 мистецьких проєктів. 21 кінопоказ, зокрема для людей з порушеннями слуху та зору.
Крім того, протягом усіх трьох днів постійно діяли ярмарок ігор та освітніх продуктів, активності від стендових учасників, зона безпечної гри від 0 до 4 років та кімната тиші.
Окремо варто виділити артпроєкти, представлені у фестивальному просторі. Це "Залишки з відсіченого" Богдани Давидюк, Playscape Даші Подольцевої, Лєни Орап та Олексія Шмурака. "Можна. Всередині" від студії "ДІ(Я)ТИ", "Хрест" і "Дерево" від артгрупи "Лісова 3" та фотопроєкт "Eye Contact. Погляд у спектрі" від LEVCHYK SPECTRUM HUB.
Також можна виокремити наповнення кінопрограми. До неї увійшов 21 показ від 5 партнерів-учасників, які надали мультфільми й освітні відео. Це Національний центр Олександра Довженка, Міжнародний фестиваль актуальної анімації та медіамистецтва LINOLEUM, Міжнародний фестиваль кіно для дітей та підлітків "Чілдрен Кінофест", громадська організація "Stop sexтинг" та проєкт "Дивись як чутно" від онлайн-платформи MEGOGO. З них 3 покази супроводжувалися аудіоописом та ще 3 провели з перекладом жестовою мовою.
До перформативної програми долучилися 9 учасників. А саме Київська муніципальна академія естрадного та циркового мистецтв, театр "Паростки", танцювальний колектив "Фенікс", духовий оркестр "Сувенір", фольк-студія "Правиця", приватний театр ляльок "Равлик", музичні школи Rock School і DrumArt Music School, а також ботанік Олексій Коваленко з науковим виступом.
Коментарі кураторок
До кураторської команди увійшли Катерина Макарова, Ліана Комарденко, Ганна Клименко та Ольга Ольховська. В інтерв'ю мені вони підкреслили, що "NEOсвітній Арсенал" проводили для різної аудиторії.
Для батьків з дітьми і підлітків, для шкільних груп та освітян. Для допитливих і бешкетників, для дослідників себе і довкілля. Для тих, хто обрав те, чим горить, та тих, хто ще не визначився, — кажуть кураторки.
Простір фестивалю організатори побудували так, щоб кожен знайшов для себе щось захопливе.
Тривалий час побутував міф, що навчання — це важко, складно і "комусь не дано". Ми ж упевнені, що пізнання і навчальний процес можуть бути надзвичайно цікавими й веселими.
Як зазначає кураторка фестивалю Катерина Макарова, "NEOсвітній Арсенал" — це про турботу та користь як для учасників, так і для відвідувачів. Завданням було створити "затишну й відкриту атмосферу для навчання та особистісного зростання".
Нові підходи до навчання відрізняють цей фестиваль від попередніх. Принцип "не нашкодити" важливий у взаємодії з дітьми. Крім звичних для нас тем з інклюзії, додалася нова — як говорити з дітьми про війну та як спілкуватися з тими, хто пережив її важкі наслідки. На жаль, ці нововведення є необхідними, але важливими для комфорту відвідувачів, — додає Катерина Макарова.
На думку кураторки напряму роботи з учасниками Ганни Клименко, нині є велика потреба у гостинному та безпечному просторі для дітей, де вони могли б "займатися позашкільними речами й просто збиратися разом та соціалізуватися".
Таких можливостей у нашої цільової аудиторії, учнів молодшої та середньої школи, в умовах дистанційного або гібридного навчання небагато. А ми ще й доклали зусиль, щоб цей простір був справді доступним для майже кожного школяра такого віку. Тож бачимо, що закриваємо певну потребу, яка однозначно є, — говорить Ганна Клименко.