Що робити на "Книжковому Арсеналі": рекомендації кураторки

11-й Міжнародний фестиваль "Книжковий Арсенал" триватиме з 22 до 25 червня на першому поверсі "Мистецького Арсеналу".
Програму сформувала команда запрошених кураторів. Заплановано понад 100 подій — дискусії, інтерв’ю, презентації, читання поезії та прози, кінопокази, концерти.
Я звернувся до організаторів з проханням поділитися кількома рекомендаціями, які допоможуть розібратися в такій великій кількості заходів і спланувати похід на фестиваль.
Команда максимально адаптувала формат "Книжкового Арсеналу" до реалій воєнного стану та водночас старалася зберегти звичні для відвідувачів його складові. Фестиваль максимально орієнтований на "живі" події, щоб стати місцем зустрічі для книжкової та інтелектуальної спільноти. А сам факт проведення такого масштабного культурного заходу під час війни — вияв стійкості людей та інституцій і неперервності культурних процесів, — каже проєктна менеджерка "Книжкового Арсеналу", кураторка професійної програми Оксана Карп'юк.
Спеціально для "ТиКиїв" Оксана Карп'юк виокремила низку цікавих подій, на які варто звернути увагу передусім. Далі пряма мова.

Фокус-тема цьогорічного фестивалю — "Коли все має значення". Її курує журналістка і документалістка Наталка Гуменюк. За її словами, ми живемо у час загостреної реальності, коли чи не кожне слово, кожен вислів набувають свого первинного сенсу. "Ніби все довкола проходить перевірку реальністю. Зокрема, й наші цінності та ідеали".
Одна з ключових подій дня відкриття фестивалю — дискусія фокус-теми "Демократія і війна". Пройде в четвер, 22 червня, з 18:00 до 19:30 за участі військових. Будуть присутні: письменник-солдат Артем Чех, лейтенант ЗСУ, медіаменеджер Андрій Баштовий, військовослужбовиця, журналістка Леся Ганжа, військовослужбовиця, адвокатка Євгенія Закревська, військовослужбовець сил ТрО, соціолог Денис Кобзін, підполковник, еколог Павло Хазан, військовослужбовець сил ТрО, журналіст Євгеній Шибалов.
Того самого вечора о 17:45 Український ПЕН вперше презентує воєнний щоденник закатованого росіянами письменника Володимира Вакуленка "Я перетворююсь..."
У межах фокус-теми ми також поговоримо про те, що наше почуття вини є ознакою нашої дієвості та як скористатися цим ресурсом. Дискусія "Чи можу я зробити більше?" у суботу, 24 червня, триватиме з 18:00 до 19:00. Учасниками стануть культурна менеджерка Іванна Скиба-Якубова, художниця Алевтина Кахідзе, письменник Олександр Михед, директорка "Дикого театру" Ярослава Кравченко, засновник правозахисної платформи для військовослужбовців "Принцип" Масі Найєм.

Літературна програма, яку курує виконавча продюсерка "Радіо Культура" Ірина Славінська, будувалася навколо актуальних тем і дискусій у літературному просторі.
22 червня о 20:00 пройде дискусія "Наш Крим: на сторінках книжок". Візьмуть участь автор роману "Часу немає" Рустем Халіл, авторка роману "Дім солі" Світлана Тараторіна, авторка роману "За перекопом є земля" Анастасія Левкова та укладач антологій "Кримський інжир" Алім Алієв.
У неділю, 25 червня, о 13:00 відбудеться публічне інтерв'ю "Читацькі досвіди в часи війни". Учасники — письменники Євгенія Кузнєцова, Ірена Карпа та Богдан Коломійчук. Модерує письменниця і радіоведуча Олена Гусейнова.
А також у літературній програмі згадаємо класиків, чиї ювілеї святкуємо. У п'ятницю, 23 червня, о 18:30 проведемо дискусію "Бути самій собі ціллю: Ольга Кобилянська". Спілкуватимуться літературознавці Богдана Романцова та Євгеній Стасіневич і журналістка Вікторія Кобиляцька.
24 червня о 16:15 — розмова "Григорій Сковорода. Як ми читаємо його тексти 300 років потому". Діалог проведуть філософи — автор книжки "Сковорода. Самовладання" Тарас Лютий та Вахтанг Кебуладзе.

У програмі для і про дітей та підлітків багато уваги присвятимо тому, як говорити з дітьми про війну. Зокрема, 24 червня, о 13:30 відбудеться практикум "Як говорити з дітьми про війну за допомогою літератури" від лабораторії дитячого читання Національного центру "Мала академія наук України".
Обов'язкова складова Книжкового Арсеналу — майстер-класи для професіоналів та всіх охочих від представників візуальної книжкової спільноти. 23 червня о 17:00 відбудеться майстер-клас із сучасної каліграфії від педагогині Вероніки Чебаник та школи каліграфії "Арт і Я". А 24 червня о 17:00 — скетчинг з ілюстраторкою Наталею Гайдою.
Цьогоріч операторами продажу книжок будуть не окремі видавництва, а малі незалежні київські книгарні, тож поговоримо із засновниками та керівниками цих закладів про їхню роль для спільноти. Подія "Щоденник книгаря: розмова з та про незалежні книгарні" відбудеться 24 червня о 15:00.
Серед музичних подій — концерт "Розстріляне Відродження" гурту "Пиріг і Батіг" 23 червня о 19:00.
Крім того, на фестивалі будуть кінопокази з обговореннями у спеціальній програмі Довженко-Центру. Можна буде подивитися засновані на знакових літературних творах фільми "Сон" Володимира Денисенка, "Вечір на Івана Купала" Юрія Іллєнка та "Захар Беркут" Леоніда Осики.
А також запланована спеціальна програма "(не)публічні бібліотеки" від Літературної лабораторії Мистецького Арсеналу.
- ДЕ? Вул. Лаврська, 10-12. "Мистецький Арсенал"
- СКІЛЬКИ? 100-300 грн