Що треба знати про виставку Ганни Криволап "Світло крізь темряву"
Персональна виставка художниці Ганни Криволап "Світло крізь темряву" розпочалася в Музеї історії міста Києва 11 серпня. На першому поверсі закладу показують її картини, створені цього року.
До експозиції увійшли 14 робіт, написаних олією на полотні. Це пейзажі серії "Горизонти", які зображають чотири незламні українські міста — Київ, Харків, Дніпро та Львів.
Читай також: Художні виставки серпня, які тобі варто відвідати
Нова реальність диктує інші форми вираження. Під впливом історичних подій змінюється світовідчуття і палітра. За темрявою завжди проступає світло, — каже художниця.
Як зазначають організатори, живопис Ганни Криволап упізнаваний за широким нестримним мазком, яскравою колористичною гамою та непересічними ідеями. У новій серії авторки "впізнавані обриси міст, немов мінливі силуети самих себе, повертають до зими 2023 року, коли ворог нищив усе те, що давало світло і тепло".
Подія є частиною проєкту Kyїv Art School. Демонструє історію розвитку Української академії мистецтв виставками київських художників, які здобули професійну освіту в цьому закладі. У межах ініціативи з 2017 року в Музеї Києва провели ретроспективні виставки десяти авторів.
Із творчістю Ганни Криволап я ознайомився досить давно. Мене завжди надихали її серії пейзажів і горизонти. Сьогодні — інший проєкт та сильна історія. Хочу, щоб якомога більше людей прониклися нею. Розумію, як складно творити та втілювати в життя нові проєкти під час війни. Проте Ганна демонструє приклад свого "світла" у ці складні для України та кожного з нас часи, — говорить куратор проєкту Kyїv Art School Дмитро Струк.
Ось що розповіли на відкритті виставки авторка робіт Ганна Криволап і мистецтвознавиця Ганна Владимирська.
Ганна Криволап:
Ця камерна серія — невелика для мене. Але водночас важлива для моєї творчості та присвячена темам, які наповнюють увесь мій доробок. Вона почалася взимку й народилася з теми блекауту. Ми з чоловіком гуляли містом в один із днів, коли не було світла. І я контрастно побачила Київ таким, як пам'ятаю з дитинства. Тому що тоді теж не було світла. Для мене це був романтичний момент.
Після цього я написала картину з Києвом під час блекауту. А потім продовжила серію іншими зображеннями столиці та розвинула ідею, додавши кілька інших міст.
Уся серія присвячена світлу й надії, які ми знаходимо за темрявою. Я шукала темні кольори, збалансовувала їх і створювала насичені, драматичні моменти. Але все одно основою для мене є акценти світла, яке пронизує темряву.
Я гадаю, що нині переломний момент нашої самоідентифікації. Ми виходимо зі стану жертви та стаємо міцною силою. І світ вже чує та дослухається до нас як до сильної країни із власними важливими цінностями.
Ганна Владимирська:
Хочу всіх привітати з тим, що в умовах війни ми з вами надихаємося мистецтвом. Це таке диво, що ми взагалі можемо нині дозволити собі прийти в музей, милуватися картинами, спілкуватися та обговорювати. Адже мистецтво допомагає нам вистояти в цей час.
Проєкт "Світло крізь темряву" дивовижний. Ми з вами пережили той час, коли русня довбала нашу енергосистему, і ми жили при свічках. Усі пам'ятають цю зиму. І ми не впевнені, що наступна зима не буде такою ж. Але на картинах Ганни Криволап бачимо, як крізь такі сутінки місць, які вона замалювала, немовби ллється лава і прокидається вулкан. І цей вулкан — це наша з вами енергія та мрії про те, що настане наша перемога. Бо всі сповнені надії, що війна закінчиться, і ми будемо відбудовувати прекрасне майбутнє.
Поки ми готувалися до відкриття виставки, кілька людей запитували, чи вона донька Анатолія Криволапа. Усі пов'язують Ганну з ім'ям її батька, шанованого художника та академіка. Це важко — поруч з Еверестом не бути могильним пагорбом. А стати самостійною і впізнаваною авторкою, яка висловлює зрозумілі кожному думки.
Ганні Криволап це вдалося. Вона талановита й цікава художниця. Дивує і буде дивувати далі своїми роботами. Так і цього разу, коли бачимо навіть саму назву проєкту "Світло крізь темряву", то можемо сміливо сказати: "Це про мене, про кожного з нас". Бо всі сподіваємося, що крізь темряву рано чи пізно прийде світло. А її колекція зображень міст нагадує нам, за що воює Україна.
Читай також: Цікавий тиждень: куди піти в Києві 14-18 серпня
Нагадаємо, що Ганна Криволап народилася в родині художників Анатолія Криволапа та Зінаїди Васіної. Вищу освіту здобула в Національній академії образотворчого мистецтва і архітектури в майстерні Данила Лідера. Картини експонувались на персональних виставках у Німеччині, США, Швейцарії, Туреччині, Нідерландах, Франції, Чорногорії. Учасниця всеукраїнських і міжнародних виставок, пленерів та артпроєктів. Входить до Національної спілки художників і міжнародного артоб'єднання Syrlin Kunstverein. Твори є в колекціях Посольства США в Україні, Музею сучасного образотворчого мистецтва України в Києві, Запорізького обласного художнього музею, Музею молодого мистецтва у Відні, у приватних колекціях в Україні та за кордоном.
- ДЕ? Вул. Богдана Хмельницького, 7. Музей історії міста Києва
- КОЛИ? До 17 вересня, 12:00-19:00
- СКІЛЬКИ? 40-80 грн