Сексуальність, вік і стереотипи: зріла, інфантильна і підліткова сексуальність

Сексуальність, вік і стереотипи: зріла, інфантильна і підліткова сексуальність Фото: Pexels

Як вік корелює з сексуальністю? Чи кожна доросла людина стає більш відкритою у сексі? Чи означає великий сексуальний досвід зрілість? Що таке зрілість сексуальності взагалі і як це впливає на наше здоров'я та стосунки?

Для того, щоб покроково прояснити тему зрілої сексуальності, етапи її розвитку та вплив стереотипів на нас, ми запросили Устину Диковенко, авторку блогу та інстаграму Sexology Matter про сексологію, культуру та дослідження зрілої сексуальності спеціально для "Ти Київ".

Устина Диковенко Психологиня та сексологиня

Тема зрілої сексуальності сповнена міфами, різними поглядами і підходами. 

Часто зрілу сексуальність плутають з досвідченістю, вправністю в сексуальному житті, з технічними аспектами сексуальності, де необхідно напрацювати навички гарного коханця або коханки. Але людина, що володіє різноманітними позами та вправно володіє сексуальними техніками, відкидає обмеження, бо розглядає їх як перешкоду на шляху до вільної сексуальної поведінки, ще не обов'язково зріла.

Що мається на увазі під зрілою сексуальністю? 

Біологічний вік та вік сексуальної зрілості може відрізнятися. Залежно від того, наскільки позитивно формувалася атмосфера нашої сексуальності протягом психосексуального розвитку, які форми поведінки в нас були закладені, чи було позитивне підкріплення та приклад в родині та у соціокультурному просторі, настільки наш біологічний вік збігатиметься з віком сексуальності.

В роботі зі слухачами на лекціях та клієнтами, я завжди отримую різні дані про їх сексуальний вік, хоча за біологічним — переді мною сидять усі зрілі дорослі люди.

Коли я, наприклад, читаю лекцію, то отримую  різний зворотний зв'язок: "Мені цікаво, легко і натхненно вас слухати"; "Хочу спробувати все, що ви говорили"; "Зі мною почали відбуватися  приємні зміни"; "Я так довго чекала на цю тему, але як тільки ви почали розповідати, мені стало страшно"; "Ви все це розповідаєте, а мені соромно".

Фото: Pinterest

Чому зворотний зв'язок такий різний?

Приклад зі слів клієнтки: "Коли мій партнер намагається заговорити зі мною про наше інтимне життя, то я відчуваю себе дорослою дитиною. То мені хіхікати хочеться, то мені стає соромно, і з моїм тілом починає відбуватися щось незрозуміле. Поводжуся як 5-річна дівчинка або підліток".

Це означає, що розвиток сексуальності в такому випадку призупинився. Що раніше трапилось щось, через що сексуальність дівчини перестала відповідати її біологічному віку. 

При цьому, часто технічно жінки та чоловіки мають біологічні навички сексуальної поведінки й можуть реалізувати статевий акт. Але всередині, в їх психіці відбуваються процеси, які не дозволяють їм проявлятися так, як вони би того хотіли. Адже саме психологічно зріла сексуальність дає можливість реалізувати наш  потенціал особистості.

Які існують періоди розвитку сексуальності?

Інфантильний період — коли немовля проходить період пасивної сексуальності та отримує задоволення в контакті з матір'ю, що до речі, схоже зі станом після оргазмічної розрядки: повне розслаблення та вмиротворення. 

Фото: Pinterest

Немовля з'єднується з тілесністю мами, його насолода спрямована всередину себе, а його крихітне тіло весь час перебуває в контакті зі своєю насолодою. Коли малюк вимагає від мами їжу, сон, комфорт, контакт, й при цьому нічого не дає взамін. Ключове переживання в інфантильній сексуальності, що бере початок у цьому періоді — "партнер мені винен".

  • Можливе упередження: Він/вона має вгадувати мої бажання, мусить мною захоплюватися. Я не знаю, як бути наодинці, тому що поруч зі мною завжди має бути хтось, хто задовольнятиме мої потреби і буде дарувати задоволення.

Людям, чий сексуальний розвиток зупинився на цьому етапі, складно подарувати задоволення  іншим. Через це вони часто занурюються в аутоеротизм, де немає жодного контакту з іншою людиною. Натомість є нескінченне самолюбування, та бажання, щоб інший лише  слухав та споглядав.

Далі йде етап дитячої сексуальності — період, коли діти фліртують з тим дорослим, який їм подобається. Вони граються у "глядки", дівчатка демонструють свої іграшки, сукні. На цій стадії ми проживаємо максимальний дотик із фліртом. Але при цьому, на етапі дитячої сексуальності ми ще не уявляємо наслідків, тобто в нас немає ні розуміння, ні уявлення про те, що робити, якщо я таки зваблю?

Фото: Pinterest

Бо в цьому віці до пубертатного періоду наше тіло ще не розвинуте. Тому дитяча сексуальність не відчуває меж іншого й не має уявлень про  коридор можливостей та обмежень.

Важливо просто, щоб світ сказав "ти прекрасна", як в казці "Білосніжка", бо в цьому віці існує ілюзія, що партнер має нами постійно захоплюватися. Для людини, чия сексуальність "застрягла на цьому етапі" важко переживати  рутину стосунків, вона її сильно лякає. Завдання й послання дитячої сексуальності — відбитися в очах іншого, відзеркалитися.

Далі йде підліткова сексуальність. Цей період засвідчує максимальний контакт із нашим бажанням експериментувати. Коли людина добре навчилась фліртувати й готова спокушати та йти в дослідження без кордонів. В зрілому віці це дорослі, які часто травмуються через свій потяг до експериментальності. Як підлітки, що також досліджують себе, експериментуючи зі своєю зовнішністю — фасадною частиною.

Фото: Pinterest

Такі експериментальні, з одного боку, захоплюючі стосунки, все ж більш небезпечні, й можуть травмувати, бо в них часто все підсвідомо йде на по одному й тому ж сценарію. Зазвичай для того, щоб щось довести іншому, бо підліток також ще не відчуває свій коридор можливостей та обмежень. Бо не ставить собі питання: "як я почуватимусь на наступний день після експерименту?".

  • Це період дивних стосунків та дивних досвідів. Щоб зрозуміти найголовніше — що я хочу? А чи хочу я йти у зваблення, чи хочу я погоджуватися на те, що мені пропонують? У цьому періоді ці питання тільки починають зароджуватись.

І, нарешті, зріла сексуальність — це постійний  контакт з іншими, коли ми ставимо собі ці питання: Що я хочу? Чи хочу я зваблювати? Чи хочу я бути звабленим/ою? Бо зріла людина знає свої межі, можливості й обмеження. Їй доступний флірт і зваблення, але на відміну від дитини та підлітка вона чітко знає, для чого це робить. Також завжди діє зі свого ресурсу, а не з дефіциту на кшталт "я піду в цей досвід і зроблю це, і тоді мене помітять, і тоді мене не покинуть".

Фото: Pinterest

У зрілу сексуальність неможливо застрибнути. Потрібно допрожити всі попередні стадії. Зріла сексуальність — це не про зовнішність та високе лібідо. Це про здатність отримувати задоволення. Зріла сексуальність включає можливість рефлексувати свій сексуальний досвід, переконання та упередження щодо сексуальності, сексуальної толерантності. 

Коли людина може сказати, чого вона хоче, зберігаючи кордони іншого. Я вірю, що сексуальні стосунки без щирості — це шлях в пастку стереотипних відносин, нудьги та імітації оргазмів.

Тільки сексуально зрілі люди можуть подарувати своєму партнерові справжню сутність себе і відчувати глибину сексуальності один одного.

Фото: Pinterest

Зріла сексуальність наступає тоді, коли людина розібралася у своїх тілесних фетишах, фантазіях та актуалізувала їх. Коли вона пізнала свою сексуальну роль і перестала з нею боротися. Авжеж в зрілій сексуальності теж наявний розвиток тілесності, є чутливість щодо тілесних бажань.

Через розуміння своїх сексуальних ролей у конкретних сексуальних взаєминах, людина вміє актуалізовувати й свої бажання, й свої фантазії. На базі цього й будується коридор можливостей і обмежень. А також отримувати задоволення від процесу спокуси через втілення своєї сексуальної гри в життя.

Все це відкриває для нас нові переживання та досвіди через глибину стосунків, через близькість емоційного контакту з партнером або партнерами.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_20240118_223516_143-01-01-01.jpeg - Олександра Панченко
Мої теми - ментальне здоров'я, цікаві події в місті, соціум. Закінчила МП "Могилянська Школа Журналістики", бакалавра теж здобула в Могилянці на програмі "Біологія". Раніше працювала в ЗМІ, рекламі, туризмі. Зняла документальний фільм, що виграв у номінації "Найкращий неігровий фільм" у 2019 року на київському фестивалі "Кіноогляд". 4 роки працюю з психологом, люблю мандрувати та досліджувати культуру та традиційну їжу інших країн.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації