Які шанси вступити на бюджет у ЗВО у 2024 році
Два роки повномасштабної війни вплинули на вступну кампанію 2024. В яких закладах вищої освіти побільшало бюджетних місць і куди податися в разі провалу на іспиті?
Цьогоріч уряд збільшив державне замовлення на підготовку фахівців наукових, науково-педагогічних та робітничих кадрів. Пріоритетні галузі для держави — це охорона здоров'я, воєнні науки, національна безпека й безпека державного кордону, транспорт і будівництво, легка промисловість тощо. Саме з цих сфер походять спеціальності, що нині мають найбільший попит.
За словами Юлії Свириденко, міністерки економіки України, влада проаналізувала ринок праці та збільшила державне замовлення за деякими галузями, щоб воно відповідало тенденціям й могло покрити запит роботодавців. Мінекономіки врахувало прогноз від Міжнародної організації праці й дані Ukrainian Facility Plan — програми фінансової підтримки України від Європейського Союзу.
Україна вже зараз потребує і потребуватиме надалі великої кількості медиків, працівників робітничих спеціальностей, саперів, інженерів тощо. Наше завдання — створити щільний зв'язок у ланцюжку освіта-економіка-ринок праці, — зазначив Оксен Лісовий, міністр освіти і науки України.
У 2024 році держзамовлення на підготовку фахівців збільшили за такими царинами:
- "Охорона здоров'я" — на 1 112 осіб;
- "Воєнні науки, національна безпека, безпека державного кордону" — на 640 осіб;
- "Медицина" — на 523 особи;
- "Терапія та реабілітація" — на 314 осіб;
- "Медична психологія" — на 90 осіб;
- "Технології медичної діагностики та лікування" — на 44 особи.
Цьогоріч для вступу на бакалаврат усі вступники, крім деяких пільгових категорій, мають надати результати з чотирьох предметів НМТ. У пригоді стануть і результати НМТ 2023 чи 2022 року, або ж ЗНО-2021.
А якщо не вдалося вступити?
За даними osvita.ua, невдала спроба подолати мінімальний поріг балів — не вирок. Якщо вступник не склав НМТ, він має право вступати до закладів фахової передвищої освіти — коледжів. За три роки (переважно 2 роки 10 місяців) там можна здобути освітній ступінь "фаховий молодший бакалавр". А далі випускник коледжу може вступити до закладу вищої освіти на скорочений термін навчання.
Вступ до коледжу відбувається через творчий конкурс або індивідуальну співбесіду в закладі освіти. Звернімо увагу: співбесіда часто — це усний іспит, тестування з визначених предметів абощо. Абітурієнти, яких цікавить лише контракт, можуть вступити лише за результатами розгляду мотиваційного листа.
Подати заяви про вступ до коледжів можна з 5 до 22 липня. Також можливий додатковий набір на контракт за умови зарахування не пізніше 31 жовтня.
Інший варіант без НМТ — це заклади професійно-технічної освіти. Там є змога отримати першу професію за 2-3 роки. Для конкурсного відбору профтехам зазвичай потрібен атестат — шкільне свідоцтво про освіту. Рейтинг абітурієнтів формується за середнім балом документа про повну загальну середню освіту.
Знайти підхожий заклад можна на сайті "Профтех онлайн", який запустило Міністерство освіти і науки. Там доступний пошук профтехів за 39 галузями, як-от IT-технології, медицина, сільське господарство, готельний та ресторанний бізнеси, будівництво, цивільний захист, радіотехніка тощо. Здобути професійну освіту можна й безоплатно за місцем державного або регіонального замовлення.
А що з аспірантурою?
До 2022 року до аспірантури щороку вступали 7-8 тисяч осіб. А ось цьогоріч на тест для вступу в магістратуру та аспірантуру записалися понад 246 тисяч людей. І з них: 91 тисяча — це чоловіки віком 25-60 років, які вже мають ступінь магістра або спеціаліста. На думку МОН, надмірний ажіотаж серед чоловіків призовного віку вказує, що деякі з них мотивовані не навчанням, а уникненням мобілізації.
Отож у 2024 році можновладці скасували вступ на денну форму за контрактом. Платне навчання можливе лише на заочній та вечірній формах, які не надають відстрочення від мобілізації. Перевестися з інших форм навчання на денну — також не вийде. А поновити навчання на денній формі зможуть лише ті, хто не є військовозобов'язаними, та інші категорії з дозволом на перерву в навчанні:
- вагітні;
- військовослужбовці;
- медики тощо.
А які шанси вступити на денну форму навчання за державним замовленням?
Цьогоріч кількість бюджетних місць на аспірантуру збільшили з традиційних 3,2 тисячі до 7 тисяч. МОН уважає, що це поліпшить шанси людей, яких дійсно цікавлять наукові дослідження й освіта.
Утім, на ЄВІ (єдиний вступний іспит) такі вступники все одно мають скласти блок ТЗНК (тест загальної навчальної компетентності) щонайменше на 160 балів! Інакше їх не допустять до вступних іспитів у вишах та наукових установах. З блоком іноземної мови простіше: чи врахувати його в конкурсному балі, чи провести власний тест — вирішує заклад вищої освіти.
Сподіваймося, цьогоріч вступна кампанія буде прозорою та спокійною, навіть попри обставини в країни. А вступникам бажаємо успіхів!
Читай також: Вступна кампанія на бакалаврат 2024: важливі дати