Блекаут-валізка: що потрібно зібрати кожному на випадок відключення світла?
У Києві сьогодні, 16 травня, через значний дефіцит в енергосистемі запровадили погодинні стабілізаційні відключення світла. Як при цьому зберегти звичайний графік роботи та життя? Підготувати блекаут-валізку!
Графіки погодинних відключень можна знайти на сайтах YASNO чи ДТЕК або у чат-боті YASNO в телеграмі. У новому розкладі для жителів Києва електроенергію вимикатимуть у проміжках тривалістю до 4 годин. Також у столиці відтепер буде 6 груп абонентів, а не 3 як раніше. Енергетики запевняють, що завдяки цьому відключення буде точнішим і наближенішим до графіка. Водночас через перевантаження сайти енергетичних компаній іноді можуть не працювати, тож у компанії радять зачекати на автоматичне завантаження сторінки.
"ТиКиїв" склав список необхідних речей, якими варто запастися на випадок блекауту.
Отже, що має увійти до блекаут-валізки?
Тривожна блекаут-валізка:
- радіоприймач на батарейках;
- ліхтарики, гірлянди та свічки;
- світлодіодна стрічка;
- павербанки великої місткості;
- кабелі, перехідники, адаптери;
- газовий пальник та балон до нього;
- каримат чи туристичний килимок на випадок, якщо потрібно переміститися в коридор або в піти в укриття;
- термос;
- вологі серветки та паперові рушники;
- запас питної та технічної води;
- консерви, продукти тривалого зберігання, сублімовані харчі;
- аптечка з жарознижувальним та знеболювальним;
- запас готівки.
Тека з документами
Під час відключень світла краще усі документи тримати в одному місці, щоб у разі потреби їх не довелося шукати.
Заряди гаджети на повну
Важливо слідкувати за рівнем заряду на своїх гаджетах, щоб завжди залишатися на зв'язку. Рекомендуємо тримати заряд телефона не нижче, ніж на 25%. Також заряди павербанки й ліхтарики.
Додаткові джерела живлення
Радимо придбати свічки, LED-стрічки, гірлянди, ліхтарі з датчиком руху — все, що може знадобитися для віддаленої роботи, орієнтації в будівлі та допоможе вийти з неї за небезпеки.
Будь на зв'язку
Варто подбати про додаткові джерела отримання інформації. Так-так, хоч радіо вже давно поступилося іншим джерелам інформації, воно може стати у пригоді під час віялових відключень. Слідкуй за тим, щоб на телефонному рахунку завжди було достатньо коштів для дзвінка. Окрім того, уточни чи може твій wi-fi-роутер працювати без світла (до деяких можна під'єднати спеціальний павербанк).
Запаси їжі та продукти найпершої потреби
Радимо придбати харчі тривалого зберігання, які можна приготувати без електроенергії.
Насамперед це:
- м'ясні та рибні консерви (не домашнього приготування);
- сублімовані продукти: каші, супи, локшина;
- горіхи, боби та сочевиця;
- овочі та фрукти;
- сухарі чи хлібці;
- горіхи й сухофрукти;
- сухпайки;
- протеїнові батончики.
Водночас від солодких перекусів краще взагалі відмовитися. Продукти зі штучними підсолоджувачами не втамують голод, а лише підсилять його. Краще прибрати з раціону магазинні солодощі, білий хліб, ковбаси й підсолоджені кисломолочні продукти.
Підготуй запас питної та технічної води
Зневоднення також лише прискорить відчуття голоду. Обов'язково необхідно запастися водою щонайменше на три дні.
- 1 літр питної води + вода, яку ти будеш споживати з їжею;
- 10–12 літрів води для приготування їжі та гігієни.
Якщо у тебе немає можливості дістати питну воду, можна скористатися пунктами розливу чи бюветами. У КМДА для цього навіть розробили мапу бюветів, що працюватимуть в умовах блекауту. Однак таку воду треба продезінфікувати — прокип'ятити або скористатись фільтрами для води чи навіть таблетками активованого вугілля.
Що приготувати під час блекауту?
Харчування повинне бути максимально збалансованим. Краще віддати перевагу злакам, кашам з ячменю, гречки чи овесу. Останню можна залити водою, молоком чи кефіром. Для приготування каш ти також можеш використовувати термос. Одна година кипіння на плиті дорівнює п'яти годинам настоювання в термосі. Крім того, можна приготувати салати із тих овочів, що не потребують термічної обробки.
Не забудь про готівку
На випадок блекауту важливо також зняти готівку у банкоматі, адже можуть виникнути проблеми зі зв'язком, а банкомати й узагалі можуть не працювати. Тож, аби не виникло проблем під час розрахунку у магазині чи аптеці, подбай про це.
Аптечка найпершої потреби
Варто подбати і про аптечку. До неї поклади жарознижувальні та знеболювальні препарати. А якщо у тебе є хронічні захворювання, придбай необхідні ліки заздалегідь, бо можуть виникнути проблеми з логістикою. Коли ж тобі потрібні спеціальні електронні прилади для контролю здоров'я, варто обрати такіі, що працюють від батарейок або ті, які можна зарядити акумуляторами.
Якщо ти працюєш віддалено
У твоєму домі світло вимикають усього на кілька годин? Тоді ти можеш використовувати джерело безперебійного живлення. Воно заряджатиме потрібні пристрої за допомогою акумуляторів, які має.
Якщо все ж потрібен генератор, можна пошукати бюджетний варіант або орендувати будинок, де він є. Це значно дорожче, але й тут можна заощадити. Наприклад, облаштувати собі робоче місце в гаражі, де стоятиме генератор.
Доступ до інтернету можна забезпечити трьома шляхами:
- Стаціонарний інтернет.
- Мобільний.
- Супутниковий.
Найчастіше разом з електрикою зникає й інтернет, адже потужностей операторів рідко вистачає більше ніж на чотири години. Якщо інтернет у тебе оптоволоконний, тоді потрібно заживити роутер, і ти на зв'язку. Це можна зробити за допомогою безперебійника чи павербанка. Якщо ж інтернет підключений у тебе через інший вид кабелю, варто обговорити з провайдером, як можна отримувати доступ у мережу навіть без електрики.
Мобільний інтернет можна роздавати з телефона або модема, який працює на SIM-карті. Але в такому разі потрібен стабільний зв'язок. Цей варіант найдешевший, але й має найбільше мінусів.
Використання супутникового інтернету є найдорожчим і найкращим водночас. Замовити обладнання Starlink з доставкою обійдеться мінімум у $600, а щомісячна плата становить $75.
Супутниковий інтернет також має свої мінуси: його необхідно встановлювати на відкритій місцевості. Не можна робити це на балконі або підвіконні. Кабель, який іде в комплекті, довжиною лише 22 м. Тож розраховуй на це, якщо замовлятимеш.
З альтернативних варіантів залишається коворкінг. Це робота в спеціально створених офісах з інтернетом. Ти можеш винайняти місце на місяць або купувати відвідування щоразу.
Подбай про себе
Якщо давно відкладав(-ла) перегляд пізнавального фільму чи серіалу, то буде нагода зробити це. Не забудь завантажити на телефон чи інший гаджет подкасти, фільми й книжки, щоб трохи відірвтися від реальності. А може настав час почитати паперову книжку?
Читай також: Чи можливі нові планові відключення світла у Києві?