День пам'яті трагедії Бабиного Яру

День пам'яті трагедії Бабиного Яру Фото: архів

81 рік тому протягом двох днів, 29 та 30 вересня 1941 року, у Бабиному Яру відбулися масові розстріли, які забрали життя 33 771 людини. 

За словами істориків, за два роки окупації Києва там загинуло понад 100 тисяч людей, половина з яких – євреї. Серед жертв також роми, військовополонені, підпільники Організації українських націоналістів, мирні жителі, представники різних політичних поглядів, віросповідань та національностей. Ми зібрали найцінніші факти цієї трагедії.

Бабин Яр – всесвітньо відоме місце трагедії, яке стало символом Голокосту, урочище на північно-західній околиці Києва.

 

Бабин Яр

Згадуючи цей день

Під час німецької окупації Києва у 1941-1943 роках Бабин Яр став місцем масових розстрілів німецькими окупантами. Тіла в Бабиному Яру відкопали й спалили у відкритих "печах", а кістки перемелювали на привезених з Німеччини машинах, розсипаючи попіл околицями.

 

Бабин Яр

 

10 січня 1942 року було страчено близько 100 матросів та командирів Дніпровського загону Пінської військової флотилії, а 18 лютого 1943 року – трьох футболістів київського "Динамо": Миколу Трускевича, Івана Кузьменка та Олексія Клименка. Після чого поширилася легенда про так званий матч смерті. Міф про розстріл німцями радянських спортсменів-переможців після гри став канонічною частиною радянської пропаганди після появи в 1957 році повісті Петра Сєвєрова та Наума Халемського "Останній поєдинок" та фільму "Третій тайм".

У 1941-1943 роках у Бабиному Яру було розстріляно 621 члена Буковинського куреня ОУН, серед них – українська поетеса Олена Теліга та її чоловік. Там поховані тіла Івана Ірлявського, Івана Кошика. 

У 1946 році на Нюрнберзькому процесі, згідно з висновками спеціальної державної комісії для розслідування нацистських злочинів під час окупації Києва, наводилася лише приблизна оцінка – близько 100 тисяч осіб. У різних публікаціях даються різні цифри загальної кількості знищених у Бабиному Яру – від 70 тисяч до 200 тисяч осіб.

Бабин Яр

"Бабин Яр — це спільна трагедія єврейського та українського народів. Чорна, потворна сторінка світової історії... Трагедія Бабиного Яру торкнулася кожного. Навіть якщо тут не був убитий чийсь родич, друг або знайомий, це торкнулося всіх. Адже те, що сталося тут, є злочином проти виду, проти поняття "людина", — зазначив президент України Володимир Зеленський торік на церемонії вшанування памʼяті жертв Бабиного Яру.

Сьогодні 

За інформацією Jewish News, організатори Маршу Памʼяті жертв Бабиного Яру, який щорічно проходив у Києві задля вшанування памʼяті розстріляних там євреїв, звернулися до громадськості. Цьогоріч сьомий Марш Памʼяті через війну та загрози обстрілів для населення скасовано. Однак співавтор Маршу Памʼяті Євген Городецький 20 вересня у своєму Facebook закликав усіх охочих відвідати найближче місце поховання жертв Голокосту 2 жовтня. 

Бабин Яр

 

Євген Городецький та Дмитро Юрінов, співорганізатори Маршу, будуть в Києві біля кінотеатру "Київська Русь" об 11:00, а біля Менори – о 12:00.

Нагадаємо, 1 березня 2022 року російські військові завдали чергового удару по Києву та потрапили по території меморіального комплексу Бабин Яр. Одна ракета потрапила по технічній будівлі центру, а друга влучила у будівлю "Авангарду", яка стоїть на території колишнього єврейського цвинтаря.

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
IMG_3617.jpeg - Вікторія Головач
Редакторка ТиКиїв, закохана у Київ, у його ритм та красу. Люблю розповідати про місто через голоси його мешканців.

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації