Доля найстаріших кінотеатрів міста: частина друга

Доля найстаріших кінотеатрів міста: частина друга Фото: zruchno.travel

Нещодавно ми згадували з вами долю найстаріших кінотеатрів Києва. Заклади, що першими почали демонструвати кінематограф для киян та гостей міста. З чого починалася їхня історія та чим закінчилася (чи ні?).

Ми дізналися більше про найстаріший,  що функціонує досі, кінотеатр нашого міста "Ліра" та про те, як він став кінотеатром українських фільмів. Пірнули в історію "Екрана", яка має свої секрети, а також дізналися, куди зник кінотеатр "Володимирська гірка" — перший кінотеатр Києва просто неба. Звісно, не забули розповісти й про легендарний "Жовтень".

Читай також: Від першої прем'єри й донині: доля найстаріших кінотеатрів міста

Сьогодні ми дізнаємося долю ще п'яти історичних кінотеатрів нашого міста.

Кінопанорама

Було:

"Кінопанорама" — перший панорамний кінотеатр, побудований ще у 1958 році.

Часто в описах цього кінотеатру можна зустріти слово "експериментальний". І справді, це слово ідеально пасує йому."Кінопанорама" перший панорамний кінотеатр в усьому радянському союзі. Звісно, що такі новинки не могли не зібрати повні зали охочих випробувати нові технології: величезний екран заввишки 8 метрів, якісний звук, який роздавався завдяки 96 гучномовцям тощо. В такому вигляді кінотеатр попрацював 8 років, а далі у світі кіно з'явився новий широкий формат, і кінотеатру прийшлось йти в ногу з часом та змінюватися.

Фото: zruchno.travel

Стало:

Після розпаду радянського союзу кінотеатр змінив направлення свого репертуару та зробив акцент на артхаусному кіно. Окрім того, тут проходили заходи та міжнародні й українські кінофестивалі: Docudays UA, Київський фестиваль короткометражок, Молодість тощо.

Одночасно будівлю намагалася відсудити єврейська громада Києва, адже в цьому приміщенні колись розташовувалась Купецька синагога, яка збудована відомим Київським меценатом та цукрозаводчиком Левом Бродським. Врешті-решт, Київрада продала будинок, там планували побудувати готельний комплекс, проте цьому поки що не судилося статися.

Зараз у приміщенні кінотеатру працює бар Kvitkova.

Київ

Було:

Кінотеатр "Київ" відкрився у 1952 році, хоча за планом це мало відбутися ще до війни. На свій час він був найбільшим кінотеатром України. 50 років кінотеатр показував різноманітні фільми та проводив кінофестивалі. У 2000 році вперше за 50 років розпочалася масштабна реконструкція кінотеатру. З'явилась нова назва кінотеатру — Культурний центр "Кінотеатр Київ".

Стало:

У 2019 році у "Києва" закінчився договір щодо терміну оренди. Пізніше приміщення орендувала Сінема-Сіті, а у 2021 році Господарський суд Києва повернув приміщення театру колишнім орендарям — Культурному центру "Кінотеатр Київ". Ще згодом з'явилася інформація щодо посадовців Департаменту комунальної власності КМДА та директора Київкінофільму, яких підозрювали у завданні збитків на суму 22 млн грн. Зрештою було прийнято рішення про протиаварійні й ремонтно-реставраційні роботи та відновлення роботи кінотеатру, але їх почнуть вже після війни.

Фото: Стас Юрченко, graty.me
 

Орбіта

Було:

Ще один кінотеатр, який у свого часу вражав своєю технологічністю, — "Орбіта". Це був перший стереокінотеатр у містах. Відкритий у 1954 році з колишньою назвою "Стереокіно" прямо у центрі міста — на Хрещатику. Спочатку при перегляді фільмів можна було не користуватись спеціальними окулярами завдяки спеціальній системі під назвою "Стерео-35", а пізніші зали кінотеатру буди перебудовані таким чином, що глядачі дивилися кіно вже з окулярами.

Фото: inkyiv.com.ua

Стало:

Після приватизації у 2007 році кінотеатр взяв паузу на реконструкцію, яка затягнулася на два роки, проте так і не закінчилася. Було прийнято рішення закрити кінотеатр, а у 2012 році тут відкрився магазин солодощів Roshen.

Україна

Було:

Історія кінотеатр "Україна" почалася з кінного "Цирку Крутікова". У 1941 році будівлю підірвали, наприкінці війни розібрали майже до фундаменту. Через 11 років у 1965 році тут відкрили кінотеатр "Україна", який став першим київським широкоформатним кінотеатром.

Фото з відкритих джерел

У будівлі кінотеатру відбулася важлива для української культури подія. У 1965 році тут була прем'єра фільму Сергія Параджанова "Тіні забутих предків". Під час прем'єри Іван Дзюба, Василь Стус, В'ячеслав Чорновол закликали глядачів фільмупіднятися на знак протесту проти арештів української інтелігенції.

Стало: 1 жовтня 2018 року будівлю кінотеатру "Україна" викупили нові власники.

Фото: detector.media

Кінопалац

Було:

Достатньо "молодий" кінотеатр у нашому списку — "Кінопалац". Це був перший кінотеатр найстарішої мережі кінотеатрів України — "Кінопалац". Він почав показувати стрічки у 1998 році, глядачів радували не тільки прем'єрами фільмів, але й сучасним технікою та цікавим дизайном інтер'єру.

Стало:

Усе змінилось у 2014 році, коли відбувалися події Революції Гідності. На той момент революціонери переховувалися у Жовтневому палаці, що розташовується поруч з кінотеатром. 18 лютого сили внутрішніх військ увірвалися і до Жовтневого палацу і до "Кінопалацу" та зруйнували обидві будівлі. З того часу кінотеатр так і не відновив свою роботу.

Фото: вікіпедія

 

Знайшли помилку? Виділіть її та натисніть Ctrl+Enter
photo_2023-02-03_9.18.15_PM.jpeg - Богдан Білошенко
Захоплююся темпом життя цього великого міста та намагаюся не відставати. Вірю, що вивчати Київ можна все своє життя!

Може бути цікаво

Знайшли друкарську помилку?

Роботу над знаковим проєктом для виликого стримінгового сервісу не зупинила навіть війна.

Цей сайт використовує cookie-файли
Більше інформації