Завод "Радикал". Що варто знати про "другий Чорнобиль"?

Завод "Радикал" колись був одним із передових підприємств, де виробляли рідкісну хімічну продукцію, для створення якої застосовували ртуть. Сьогодні це безлюдне та найбільш небезпечне місце столиці, куди не наважуються зайти навіть завзяті екстремали.
ДЕ? Вул. Червоноткацька, 61
Історія
Завод "Радикал" збудували у 1951 році на околиці Києва. Він був одним із трьох підприємств в Радянському Союзі, які на той час виробляли необхідну для оборони, енергетики та хімічної промисловості продукцію.
З 1951 по 1996 рік "Радикал" був монополістом із виробництва хімічних засобів захисту рослин в Україні.

У 1994 завод приватизували шляхом корпоратизації та створили ВАТ "Радикал". У липні 1996 року підприємство було зупинено. На ньому провели штучну реструктуризацію.
У лютому 1998 року прокуратура міста Києва порушила щодо тодішнього керівництва підприємства кримінальну справу за фактом шахрайства за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 143 Кримінального кодексу України.
Наприкінці лютого 2000 року компанія "Київенерго" звернулося до суду із заявою про визнання боржника, ВАТ "Радикал", банкрутом, оскільки той неспроможний сплатити борг у сумі 1 222 670 грн.

У серпні 2000 року постановою Арбітражного суду міста Києва ВАТ "Радикал" було визнано банкрутом та щодо нього відкрито ліквідаційну процедуру. Ухвалою від 1 лютого 2002 року суд визнав ВАТ "Радикал" особливо небезпечним підприємством хімічної промисловості та призначив керуючого санацією.
Небезпека від заводу "Радикал"
Внаслідок призупинення виробництва у 1996 році токсичні речовини, зокрема радіоактивні, залишилися в ґрунті довкола заводу. Тоді екологічна інспекція зафіксувала на території заводу 134,6 тонни ртуті, 109 тонни сірчаної кислоти, 44 тонни ртутних шламів, 62 тонни соляної кислоти, 12,5 тонни аміаку, 486 тонни шламів солерозчинення та близько 2 500 тонн інших відходів.
У КМДА заявили, що зупинку виробництва було проведено з порушенням вимог природоохоронного законодавства, в результаті чого залишки хімічних речовин не було вивезено з підприємства, що створило складну екологічну ситуацію та загрозу здоров'ю мешканців міста Києва.

Донині в приміщеннях заводу та на його території фіксують велику кількість ртуті та хімічних небезпечних відходів. Найбільшої шкоди від випарів хімікатів зазнає населення лівого берега столиці.
Очистити завод "Радикал" та його територію чиновники планують до 2025 року.